TextBoxtan girilen 2 sayıyı toplayıp label yazdırmak

korewenk34

Üye
15 Tem 2009
164
0
Bu projemizde başlıktaki gibi textboxlara girilen sayıları toplayıp label değişkenine yazdırmak amacımız en azından bir amacımız var :trl her neyse biz hemen konuya geçelim..

Önce Projemizi Açalım :

File > New Project > Windows Forms Application

Projemize 2 Adet "Textbox" 1 Adet "Button" 1 Adet "Label" Ekleyek :)

Şimdi işlemlerimizi butondan geçireceğimiz için butona diyoruz ki 2 konuşak :D butona komutları yazıcaz button view code diyerek code bölümünü açalım.

Önce sayı kullanıcağımız için int kullanıcaz

Kod:
int toplam,sayı1,sayı2;

toplam ve 2 tane değişken tanımladık.

Kod:
sayı1 = Convert.ToInt32(textBox1.Text);
sayı2 = Convert.ToInt32(textBox2.Text);

sayı1'i textbox1'e sayı2'yi ise textbox2'ye eşitledik ve çevirdik "Convert" ile çevirme yaptık.

Kod:
toplam = sayı1 + sayı2;

Burada sayı1 ve sayı2 yi topla toplamın içine at dedik.

Kod:
label1.Text = Convert.ToString(toplam);

Burda ise butona bastığımızda toplamın içerisindekini labele yazdırmak istediğimiz söylüyoruz :D

Durun f5 yapmayın 1 şey daha göstereyim aklıma gelmişken :)

Toplamı labele yazdırdığında textboxtaki yazılar silinsin istiyoruz demi :) ben öyle istiyorum :) sizi bilemicem ginede göstercem :D

Kod:
textBox1.Text = ("");
textBox2.Text = ("");

bu koduda yazdığımızda textbox1 ve textbox2'yi temizleyecek :)

Şimdi f5 leyek ve projemiz karşımızda duruyor :)

Anlatım: BobSwaGGeR
Anlatım Puanı:100 :D :D

BÜTÜN KODLAR:

Kod:
int toplam, sayı1, sayı2;
            sayı1 = Convert.ToInt32(textBox1.Text);
            sayı2 = Convert.ToInt32(textBox2.Text);
            toplam = sayı1 + sayı2;
            label1.Text = Convert.ToString(toplam);
            textBox1.Text = ("");
            textBox2.Text = ("");

Arkadaşlar projedeki sayıları çarpma.bölme.çıkartma yaparak basit bir hesap makinesi yapabilirsiniz :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.