Türk çocuğu ahmaktır! (İlber ortaylı)

DayDreams

Katılımcı Üye
3 May 2014
619
1
İzmir
Özeleştiri yapmayı da bilmek gerek, bu konuda tebrik ediyorum ilber ortaylıyı.

Şimdi bunu duyanlar çıldıracak biliyorum evet, ama bu böyle arkadaşlar ahmaklık budalalık türk insanının çoğunda var. Ben de bir türküm, bizi böyle yapan ırkımız değil yetiştirilme tarzımızdır.

Zaten ırklara da inanmam.

Hem böyle yetiştirilip hem de müslüman kültürünü harmanlayınca bön kişiler ortaya çıkıyor. Bu bir gerçek. Ama göremiyorsunuz. Acilen kendimizi geliştirmemiz gerek

Ahmağın kelime anlamı aklını gerektiği biçimde kullanma yeteneğ i olmayan, zekâsı pek gelişmemiş, aptal, bön, budala (kimse)...

Videoyu izleyin!
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=234irOHjAhc[/ame]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ultimir

Uzman üye
17 Nis 2012
1,312
1
İstanbul
Bu ailelerin bilinçsizliğinden. 3-5 yaşında ki çocuğa tablet teli verip git ne yaparsan yap dersen o çocuk enes abisinden annesi için ricada bulunur..

DayDreams

Katılımcı Üye
3 May 2014
619
1
İzmir
Sen Ahmaksın Diye Herkesi Kendiniz Gibi Görmeyin
Şu Yazdığınız Yazının Mantığını Kavrayın İlk Böyle Bir Eleştiri Yapma
Hakkın Yok Bence Sen Ahmaksın Diye Öbürü Ahmak Olmak zorunda Değil

//Konu Bildirildi Gereksiz

Ahmaklık örneği 1.0.

Öncelikle bir ahmak kimse asla kendine ahmak diyemez. Kendine ahmak diyebilmesi için kendini dışarı bir gözden analiz etmelidir. Analiz etme ve dışarıdan görme yeteneği de bir ahmakda yoktur

3HiLaLL

Uzman üye
8 Ocak 2017
1,962
0
Ahmaklık örneği 1.0.

Öncelikle bir ahmak kimse asla kendine ahmak diyemez. Kendine ahmak diyebilmesi için kendini dışarı bir gözden analiz etmelidir. Analiz etme ve dışarıdan görme yeteneği de bir ahmakda yoktur

1.0. Değil Bence İlk Attığım Postu Tamamen Kopyalayıp Cevap Verseydiniz İyiydi
Daha Cevap Vermeyeceğim Çok Gereksiz Bir Konu Manipüle Yapmaya Gerek Yok

Son düzenleme:

YouKnowWho

Kıdemli Üye
9 Haz 2016
3,774
0
7
-Toplumun ahlakını bozan yerin dibine batası TV programları
-Kültürümüzü yerle bir eden ideolojiler(fikir akımları)
-Aptal mizahlar, insanlar ve yobazlar
-Bilim yerine zorla dayatılan boş dersler

Daha yazamadım.Ülkeden utanıyorum artık.

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Yalnız cümleyi kırpıp karşımıza koymayın diyor ki : Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, liseyi bitirdikten sonra Amerika'ya okumak için giden çocukların çok yanlış kararlar verdiğini söyleyerek, "18 yaşındaki Türk çocuğu kimse kusura bakmasın yetiştirme tarzımız dolayısıyla bir ahmaktır. Liseyi bitiren çocukları Amerika’ya yollamayın diyoruz" dedi.

Türk insanında budalalık yok. Ahmaklık da yok. İnce bir fark var orada. Türk insanı unutkan olmaya alıştırılmıştır. Amerika, bize gemi satmak ister, almayız. Bir nato tatbikatında gemimizi batırırlar yanlışlıkla oldu derler. Askerimizin kafasına çuval geçirirler, kür dis tan ı da desteklerler. Biz de kurtlar vadisi filmi çekeriz millet deşarj olur unutur. Oğlunu kızını inatla amerikaya gönderir okusun diye. Yakın zamanda milletin amerikaya karşı aldığı tavır oldukça memnun ediyor beni.

bahsedilen şey aslında bu. Oraya gitmek marifet değil, kolaya kaçmaktır. Ben yurt dışında öğrenim görmeyin, çalışmayın da demiyorum. Yapılması gereken şey aslında çok başka. Şöyle bir örnek vereyim, Sabancı Lassa'yı kurmak istediğinde lastik yapmayı bilen kimse yoktu. Japonlardan öğretmelerini istedi. Öğreten olmadı. Kendi mühendislerini japon lastik şirketlerine soktu. İşi öğrenen mühendisler Türkiye'de lassa markasını kurdu. İşte bu yurtdışında çalışmak için sebeptir. Yabancıların bizden daha meziyetli olduğu meseleleri analiz edip kendi ülkemize getirmemiz gerek bu bir.Yoksa o ülkenin mühendisi mi olmuştur?

Sonra bir hatamız da yurtdışına düşman kesilmek. Bu hata. Biz yabancı ülkelerin ihtiyaçlarını doğru analiz edip o alanda çalışma yapmalıyız ve bir ürün üretip onlara satmalıyız. Bizim üstün olmamız ihracata bağlıdır. Amerika bize posta koyuyor, biz amerikaya. Amerika bizim ülkemize hizmet etmeye, ürünlerini bize satmaya devam ediyor. Biz de almaya devam ediyoruz. Kazanan anladığınız üzere biz değiliz. Burada Amerika malı almayın da demiyorum. En az onun kadar nitelikli ürünler çıkartın diyorum.

İşte işin özü aslında bu. Birçok sıkıntımızın çözümü de bu. Türk Milleti, Türk çocuğu ahmak değildir. Hatta standartların üstünde olduğuna dair bir münakaşaya girmekten dahi çekinmem ancak işi it dalaşına çekme taraftarı değilim.

"Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir... Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir… Türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır..."

Demiş Mustafa Kemal Atatürk. Çok haklı. Öyledir de. Fakat o zeki, çalışkan olan insanlarımızı yabancı ülkeler kendi bünyesine dahil etmiştir. İşte tüm mesele de budur. Mühendislere, bilim insanına, sanatçıya, sporcuya gereken modern imkanlar tahsis edildiğinde eminim ki bu insanlar yurtdışında hasret yaşamak, misafir gibi yaşamak yerine kendi vatanlarında çalışmalarına devam etmeyi gönülden isteyecektir. Ancak bu imkanlar verilmezse elbette çok mühendis, bilimci, sporcu ve sanatçı yurtdışına gider ve bu durum o kadar da anormal bir hal almaz.

Son düzenleme:

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
-Toplumun ahlakını bozan yerin dibine batası TV programları
-Kültürümüzü yerle bir eden ideolojiler(fikir akımları)
-Aptal mizahlar, insanlar ve yobazlar
-Bilim yerine zorla dayatılan boş dersler

Daha yazamadım.Ülkeden utanıyorum artık.

Şunu da ayrı mesajla eklemek istedim ben buna katılmıyorum. Ülkeden utanmamalı. Evet çok bilinçsiz, hemen gaza gelen her denilene inanan insanlar var. Evet kültürel ve fikren geride kalan insanlar söz konusu. Veya vatan millet sakarya diyerek portakal bıçaklayan, turp ısıran insanlarımız bile var. Ama onlara düşmanlık olmaz. O adam da kendince vatanını seviyor. Sevdiği bu vatana hizmetin nasıl olduğunu anlatacağız onlara. Ve anlatırken sen benim görüşümden değilsin demeyeceğiz tüm mesele burada.

Örnek aldığınız ülkelerde de öyle inanılmaz bilinçli insanlar yok. Her ülkede var bu durum. Tüm dünyada var. Mesele seviyeli insan oranımızı diğer ülkelerin üstüne çıkartabilmek. Evet bulunulan durumdan hoşnut değilim fakat ümitsizliğe kapılacak kadar korkunç bir sınırda da yer almadığımıza inancım tam artık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.