Türkçemi nasıl geliştirmeliyim?

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
1
122
Merhaba arkadaşlar, umarım iyisinizdir,
Ben ingilizce öğreniyordum, aklıma bi anda ana dilimi doğru dürüst bilmediğim dürtüsü geldi ve önceden okuduğum “yabancı dil öğrenmeden önce kendi dilinizi öğrenin” sözü ile ilişkilendi. Yakın zamandada anadil eksikliğinin düşüncelerimizi negatif etkilediğini okuyunca kendimde bu eksikliğin olduğunu fark ettim. Türkçe ile alakalı (doğru veya yanlışlığını bilmiyorum) bazı gerekli kelimlerinde Türkçeden çıkarıldığı ve bu durum dilde fakirleşmeye yol açtığı yazıyordu. Türkçemi nasıl geliştirebilirim?

RW

Moderatör
26 Kas 2020
2,233
77
1,617
İzlediğin filmler okuduğun kitaplar ve arkadaş çevren bunu çok etkiler mesela hergün adana şivesi duyarsan aşina olursun oraya kayar ağzın bunlar önemli noktalar bol bol kitap okumanı tavsiye ediyorum

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
1
122
Kitap Okuyarak Geliştirebilirsin.
Belki saçma olucak ama türkçe dili eğitimleri al.
Türk sanat müziği dinle. Sözcük darcığını ciddi oranda geliştirir. Denendi!
İzlediğin filmler okuduğun kitaplar ve arkadaş çevren bunu çok etkiler mesela hergün adana şivesi duyarsan aşina olursun oraya kayar ağzın bunlar önemli noktalar bol bol kitap okumanı tavsiye ediyorum
Kitap okuyarak,dil bilgisi kurallarını öğrenerek.

bunu yazmak için cidden düşündün mü?
Teşekkürler .

KaSKeoT

Üye
7 Tem 2023
51
20
Tam Arkanda 👽👽
Ben ingilizce öğreniyordum, aklıma bi anda ana dilimi doğru dürüst bilmediğim dürtüsü geldi ve önceden okuduğum “yabancı dil öğrenmeden önce kendi dilinizi öğrenin” sözü ile ilişkilendi. Yakın zamandada anadil eksikliğinin düşüncelerimizi negatif etkilediğini okuyunca kendimde bu eksikliğin olduğunu fark ettim. Türkçe ile alakalı (doğru veya yanlışlığını bilmiyorum) bazı gerekli kelimlerinde Türkçeden çıkarıldığı ve bu durum dilde fakirleşmeye yol açtığı yazıyordu. Türkçemi nasıl geliştirebilirim?
Bol bol kitap oku.Dil hakkında araştırmalar yap ve bilmediğin kelimeleri öğrenip bir yerlere yaz ve her gün tekrar et.Sonrasında **sesli** bir şekilde kitap okumalısın.Ansiklopediler okuyup hem bilgini hemde dilini geliştirebileceğine inanıyorum.Sadece dile yüklenme farklı şeylerde öğren.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
1
122
Bol bol kitap oku.Dil hakkında araştırmalar yap ve bilmediğin kelimeleri öğrenip bir yerlere yaz ve her gün tekrar et.Sonrasında **sesli** bir şekilde kitap okumalısın.Ansiklopediler okuyup hem bilgini hemde dilini geliştirebileceğine inanıyorum.Sadece dile yüklenme farklı şeylerde öğren.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Teşekkür ederim .

Kitap okuyarak,dil bilgisi kurallarını öğrenerek.

bunu yazmak için cidden düşündün mü?
😃sadece birkaç dakika; hazır Türkçe geliştirmekle alakalı konu açıyorum 2-3 uzun düzenli cümle kurmaya çalışıyım dedim tabi ne kadar oldu bilmiyorum

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
966
11
1,378
Kitap okumak eski TRT yayınlarını izlemek senin kendi açından evde ucuz yollu yapacağın şeyler olabilir ayrıca ekstra bir çözüm arıyorsanız diksiyon eğitimleri vs de alabilirsiniz :)

Nemesa

Katılımcı Üye
15 Şub 2023
285
133
System32.exe/nemesaxploit
Kurslar falan boş iş sakın o toplara girme Türk edebiyat eserelrini oku bu sadece kitap değil şiir de olabilir bazen bir kitabın öğretemediği şeyi bir şiirde öğretebilir bence Ömer Seyfettini okuyark başlayabilirsn buna

Rayztw

Katılımcı Üye
17 Eyl 2021
254
1
101
türkçe kitap oku ve doğu taraflı yada şiveli konuşan bir ilde geçen bir dizi yada film izleyebilirsin ordan yeni , yeni kelimeler öğreniyorsun :) geliştirebileceğin tek şey kelime dağarcığın diğer türlüsü sarmaz :D

sefilbilo23

Kıdemli Üye
3 Tem 2021
2,223
9
901
22
arap dili öğlen zaten 2030 da arap resmi dil olur harcalar seni :D

sametghack68

Katılımcı Üye
14 Tem 2023
278
1
74
Tek Başına
BOL BOL KİTAP OKUMAYI UNUTMA DOSTUM ;)

George Krieger

Katılımcı Üye
8 Şub 2022
461
1
122
arap dili öğlen zaten 2030 da arap resmi dil olur harcalar seni :D
Umarım olmaz
Kurslar falan boş iş sakın o toplara girme Türk edebiyat eserelrini oku bu sadece kitap değil şiir de olabilir bazen bir kitabın öğretemediği şeyi bir şiirde öğretebilir bence Ömer Seyfettini okuyark başlayabilirsn buna
türkçe kitap oku ve doğu taraflı yada şiveli konuşan bir ilde geçen bir dizi yada film izleyebilirsin ordan yeni , yeni kelimeler öğreniyorsun :) geliştirebileceğin tek şey kelime dağarcığın diğer türlüsü sarmaz :D
BOL BOL KİTAP OKUMAYI UNUTMA DOSTUM ;)
Teşekkür ederim.

Butcherb3y

Uzman üye
1 Eyl 2022
1,618
7
1,201
Anıtkabir
Türkçe kaynaklar okuyarak olabilir Türkçe kitaplar vb vb Türkçe müzikler de gelişime yardımcı olur

Synroxy

Üye
20 Haz 2023
121
70
TEGOTİÇIGOTİ
Hocam şu şekilde ilerleyebilirsin. Kendi dilini 0 dan öğrenmek öğreneceğin yeni dili de daha kolay bir şekilde anlamanı sağlar. Diğer diller gibi temelinde dil bilgisi, ses bilgisi, cümlenin ögeleri geçmiş, şimdiki , gelecek zaman, Kelime yazımları ve noktalama işaretleri gibi konular. Bu konular türkçenin temel konularıdır. Bunları bitirdikten sonra kelime hazneni geliştirmek için kitaplar ve ansiklopediler okunabilir. Kendi diline ne kadar hakim olursan öğreneceğin yeni dile de o kadar hakim olursun. Umarım faydalı olmuştur. Başarıların devamını dilerim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.