Türkiyede Siber Suçlar

only0secure

Yeni üye
29 Ocak 2023
35
12
anytime anywhere
herkese merhabalar ben only0secure

bugün ki konum ülkemizin siber suçlarla olan mücadelesi hakkında bilgi vermek amaçlıdır.

arkadaşlar normalde size anlatılan şu; sen istediğin kadar gizlen elinde sonunda polis seni bulur.

Aslında %100 gizlilik asla mümkün değil denilmesinin sebebi %1 oranda bulunan insanlık payıdır ancak siz insanlık payını devre dışı bırakırsanız %100 gizlilik mümkün.

Önemli sorulardan bir taneside hacking işlemleri esnasında opsec yani operasyonel güvenlik %100 yakın bir derecede alınmalımı?

Işimizi garantiye alıp güvenliği ne kadar alabilirsek orası bize kârdır ancak bana göre bu kadar uzman derecesinde opsec bilgisine sahip olmaya gerek bulunmuyor.

Bilmem kaç kez savcılıktan şikayette bulundum üzerinden yıllar geçmesine rağmen bulunmadı ve bilmem kaç tane adli dosya zaman aşımı alıcak gibi görünüyor.

Hatta yeni tekniklerimi polise karşı deneyip işe yarıyormu diye baktığım zamanlar dahi oldu. Aradığım cevabı aldım.

Bence amerika gibi bir ülkede yaşasak ve bu siber güvenlik sorunlarına önem veren ülkede olsak şuanda ben cc geçiyorum diye gezinen 13-14 yaşlarında ki veletler sağda solda olmazdı.

Herkese iyi forumlar.

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,396
1,484
K E R K Ü K
Merhaba Türkiye'de siber suçlarla mücadele gayet iyi bir noktada, cc ye güzelde el atıyorlar.
Türkiye'de sadece şikayet ederek biryerlere varamazsın, avukatın olması gerekiyor ve avukatınla şikayet etmen lazım haricinde tabiki ettiğin şikayetten uzun zaman boyunca haber alamazsın.
İşi bir dava boyutuna taşırsan ancak öyle sonuç alabilirsin.

only0secure

Yeni üye
29 Ocak 2023
35
12
anytime anywhere
Merhaba Türkiye'de siber suçlarla mücadele gayet iyi bir noktada, cc ye güzelde el atıyorlar.
Türkiye'de sadece şikayet ederek biryerlere varamazsın, avukatın olması gerekiyor ve avukatınla şikayet etmen lazım haricinde tabiki ettiğin şikayetten uzun zaman boyunca haber alamazsın.
ekip sistemindeyiz 4 adet avukatımızda bulunuyor şikayetleride karakola değil direkt savcılığa veriyoruz işleme alınıyor ancak siber suçlar kendini çok yorupta tespit yapamadığından pek sonuç alınmıyor.

Hatta siber suçlar doğru düzgün yapamacağını bildiğimizden onları zorlamayıp hedeflerin tespitinide kendimiz yapıyoruz.

Polislerlede çok fazla görüştüm gelenlerin çoğunu bizde bulamıyoruz diyerek durumu kabul ediyorlar. Savcılar dava sonucunda sorumlu bulanamayabilir diyerekte durumu bildiriyor.

türkiye cc önem veriyor mesela ama şurda 2 dakikada binlerce carder gösterebilirim :)
CC'den fazlasıda yapılıyor :)

Son düzenleme:

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,698
565
Aynı Türkiye'den mi bahsediyoruz?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.