Üniversite Bölümleri 2020

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
Saygı değer hocalarım değerli kardeşlerim hepinize merhabalar. Hayırlı Ramazanlar.

Ben bu sene YKS sınavına tekrardan gireceğim şu an elimde hali hazırda bir üniversitem var fakat bana pek getirisi olacağını düşünmüyorum aksine tam tersi benden bilgisayara karşı olan bilgimi köreltecek bir bölüm.
Yalan yok psikolojim alt üst oldu mezuna kalanlar bilir bunu. Ailevi durumlar, kazanamama korkusu sardı içimi.
Size sorum şu ilgi alanım olan Kodlama -Web Tasarım- Bilgisayar ile ilgili 2 senelik veya 4 senelik ileride pişman olmayacağım getirisi güzel olan önerebileceğiniz bölümleri bekliyorum.
Sağlıcakla kalın şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum <3

HackerPanda

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
925
0
Malatya
bende bilg. müh okuyorum deiştirmek için sınava giricem genel olarak üniler kötü bence eğitim sistemi zayıf çok sağlam puan almadığın müddetçe üniler boş

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
bende bilg. müh okuyorum deiştirmek için sınava giricem genel olarak üniler kötü bence eğitim sistemi zayıf çok sağlam puan almadığın müddetçe üniler boş

Hocam bence öp başına koy ben grafik tasarım bölümü okuyorum şuan ve bilgisayar destekli bir bölüm olmasına rağmen haftada 2 saat bilgisayar ile ders görüyoruz ve berbat bir bölüm.
Bu yüzden değiştirmek istiyorum ve sizlerden fikir almak istedim. Geliri yüksek olması yeterli bu devirde para kazandırmayan her şey artık boş geliyor memleketimde

HackerPanda

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
925
0
Malatya
Hocam bence öp başına koy ben grafik tasarım bölümü okuyorum şuan ve bilgisayar destekli bir bölüm olmasına rağmen haftada 2 saat bilgisayar ile ders görüyoruz ve berbat bir bölüm.
Bu yüzden değiştirmek istiyorum ve sizlerden fikir almak istedim. Geliri yüksek olması yeterli bu devirde para kazandırmayan her şey artık boş geliyor memleketimde

benimkide berbat bilg. müh. geçiceksen yüksek puan alman lazım ben düşük puanla gittim umursamıyorlar pek bu sene yüksek alırsam yine bilg. seçerm ama düşükte tek karı diploma oda sektörde işsizlik yüksek

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
benimkide berbat bilg. müh. geçiceksen yüksek puan alman lazım ben düşük puanla gittim umursamıyorlar pek bu sene yüksek alırsam yine bilg. seçerm ama düşükte tek karı diploma oda sektörde işsizlik yüksek

Bilgisayarın önü hiç bir zaman kapanmayacaktır aslında yapman gereken kendini geliştirmek sadece. Gel velakin soruma cevap alamadım :(

'AnTiM00N

Kıdemli Üye
19 Şub 2016
4,808
3
Teknoloji devrinde bilgisayar müh. Bölümünden iş bulamamak ayrı bir dünya, kendini geliştirmedikten sonra bi' anlamı yok, bence.

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum tavsiye ederim. Yazılım olarak Java , Görsel programlama , Web tasarımı ve kodlama, 3d Oyun kodlama gibi senin istediğin dersler mevcut.
Ama bana sorarsan üniversite boş iş. Zaman kaybı. İstediğin verimlilikte anlatmazlar. Yani en azından benim şuan okuduğum üniye göre yorumluyorum. Bu bölümün Türkiyedeki en iyi üniversitesine gidersin orası başka. Bizim ünide pc'ler bile çalışmıyor bozuk. Sözde bilgisayar okuyoruz bilgisayar ile etkileşim sıfır. Eğer bir konuya ilgiliysen onu evinde oturarak Youtube,Udemy gibi çeşitli platformlardan öğrenmek en mantıklısı. Ama tabii şimdi her kurum üniversite mezunu istiyor orası ayrı bir konu. Benim dediğim bölümü araştırabilirsin.

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
sektör kapanmaz ama yüklenirsen tıkanır neyse soruna gelirsek yazılım müh. bi bak derim

Şirketler,firmalar daha kaliteli mühendis bulabilmek için ileri de daha fazla eleyici olacaklardır. Diploma isteyip daha fazla bilgiye sahip olanları seçeceklerdir. Kimse şu arada ki ince çizgiyi fark edemiyor;
Üniversite okumaz isen sadece yazılımcı veya bilgisayarcı olursun. Boşuna bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümü diye belirtmiyorlar. Devletin 1 milyon yazılımcı demesinin sebebi tam olarak budur. Diplomasız olup çalışkan olan da vardır. Diplomalı olup boş olan da. Önemli olan her alan da yetkinliğini artıracak bilgilere sahip olman. Ama eleyiciliği ileri de diploma şartı ile artıracaklardır. Daha kaliteli mühendislerin olması yönünden.

Son düzenleme:

HackerPanda

Katılımcı Üye
19 Şub 2016
925
0
Malatya
Şirketler,firmalar daha kaliteli mühendis bulabilmek için ileri de daha fazla eleyici olacaklardır. Diploma isteyip daha fazla bilgiye sahip olanları seçeceklerdir. Kimse şu arada ki ince çizgiyi fark edemiyor;
Üniversite okumaz isen sadece yazılımcı veya bilgisayarcı olursun. Boşuna bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümü diye belirtmiyorlar. Devletin 1 milyon yazılımcı demesinin sebebi tam olarak budur. Diplomasız olup çalışkan olan da vardır. Diplomalı olup boş olan da. Ama eleyiciliği ileri de diploma şartı ile artıracaklardır. Daha kaliteli mühendislerin olması yönünden.
Kardeşim mantığın kesinlikle doğru fakat burası Türkiye senin yerine adam 2 yıllık bölümü bitirmiş akrabasını alır getirir koyar, ayriyeten yüksek puanlı üniden mezun olursanız bilg. müh. bulunmaz meslek ama düşük puanlı bilg. müh okuduğum için o diploma bile beni arka plana atıcak ,zaten ilk yılımda köpek gibi çalıştırdılar ne gerek var o çalışmayı yapar daha iyi bir üniye giderm umarım demek istediğimi anlamışsnzdır

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
Mühendislik biraz zor önümde 45 gün var ve kazanamam. Daha çok geliri yüksek ilgi alanım becerilerimin olduğu bilgisayar üzerinden okumak istiyorum B planı olarak soruyorum sizlere.
İlk hedefim tabi ki yazılım mühendisliği

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
Kardeşim mantığın kesinlikle doğru fakat burası Türkiye senin yerine adam 2 yıllık bölümü bitirmiş akrabasını alır getirir koyar, ayriyeten yüksek puanlı üniden mezun olursanız bilg. müh. bulunmaz meslek ama düşük puanlı bilg. müh okuduğum için o diploma bile beni arka plana atıcak ,zaten ilk yılımda köpek gibi çalıştırdılar ne gerek var o çalışmayı yapar daha iyi bir üniye giderm umarım demek istediğimi anlamışsnzdır

Tabii fikirlerinize saygı duymak zorundayız. Yazılım mühendisliği denemelisin bu yıl için. Bilgisayar mühendisi piyasa da fazla fakat bu kişiler de şimdi yazılım yönüne yönelmeye başladı. Bu sektör de yakında belki de iş olanağı olmayacak dediğiniz gibi.

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
Tabii fikirlerinize saygı duymak zorundayız. Yazılım mühendisliği denemelisin bu yıl için. Bilgisayar mühendisi piyasa da fazla fakat bu kişiler de şimdi yazılım yönüne yönelmeye başladı. Bu sektör de yakında belki de iş olanağı olmayacak dediğiniz gibi.

Hocam ben buna katılmıyorum. Bilgisayar üzerinde ne kadar çok kendinizi geliştirirseniz o kadar çok iş imkanınız olur.
Lise mezunu kuzenim Kocaeli de bir yazılım firmasında çalışıyor ve yazılım mühendislerinden fazla maaş alıyor. Bu sektörde diplomadan daha çok bilgiye bakıyorlar.

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
Hocam ben buna katılmıyorum. Bilgisayar üzerinde ne kadar çok kendinizi geliştirirseniz o kadar çok iş imkanınız olur.
Lise mezunu kuzenim Kocaeli de bir yazılım firmasında çalışıyor ve yazılım mühendislerinden fazla maaş alıyor. Bu sektörde diplomadan daha çok bilgiye bakıyorlar.

O sadece yazılımcı. Üniversite okuyan mühendis damgasını yazdırıyor. :) İleri de sektörde ki yetkinliği artırmak için diploma gerekecektir. Dediğiniz gibi daha fazla bilen daha fazla okuyan çok çok rahat iş bulacaktır.

Ahrem

Uzman üye
27 Şub 2016
1,030
0
ArchyLegends
O sadece yazılımcı. Üniversite okuyan mühendis damgasını yazdırıyor. :) İleri de sektörde ki yetkinliği artırmak için diploma gerekecektir. Dediğiniz gibi daha fazla bilen daha fazla okuyan çok çok rahat iş bulacaktır.

Aslında hedefim Gebze Teknik Yazılım Mühendisliği idi fakat ülkede ki sorunlar stres sınavın oyuncak edilmesi aileden birinin COVİD-19 testinin pozitif çıkması bütün psikolojimi yerle bir etti toparlamam uzun sürdü ve hedeflerim bu yüzden biraz daha alçaldı şuan İstanbul-Kocaeli civarında Bilgisayar Programcılığı bölümünü düşünüyorum. Hem iş olanığı var getirisi yüksek ve DGS sınavı ile yazılım mühendisliğine geçiş puanları çok ideal

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.