Çözüldü Uzman Er ve Uzman Erbaş Hakkında soru ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

coboymanx

Üye
9 Ara 2017
92
0
Morg
Arkadaşlar ben 2019 da Askere gidiyorum ama sözleşmeli er olarak gitmeyi düşünüyorum tabi ilerki dönemlerde uzman er uzman erbaş rütbelerinede başvurmayı düşünüyorum fakat benim ayaklar düz taban bu sıkıntı yaratırmı bilgili olan birisi yardımcı olabilirmi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
6
592
Arkadaşlar ben 2019 da Askere gidiyorum ama sözleşmeli er olarak gitmeyi düşünüyorum tabi ilerki dönemlerde uzman er uzman erbaş rütbelerinede başvurmayı düşünüyorum fakat benim ayaklar düz taban bu sıkıntı yaratırmı bilgili olan birisi yardımcı olabilirmi ?

Merhaba değerli üyemiz alttaki yazı size yardımcı olabilir.Saygılarımla

Düz Tabanlık Askerlik Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte Askerlik Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf oldu (halk arasında çürüğe ayrıldı) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 1111 Sayılı Askerlik Kanununa dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer yönetmelikte sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür. Bu yazımızda sizlere askerlikten düz taban hastalığı nedeniyle muaf olabilme şartlarını açıklayacağız.

Düz Tabanlar Askere Giderler mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 66. maddesinde düztabanlık konusu detaylı olarak açıklanmaktadır. Bu maddede “düztaban olan kişiler muayene ve değerlendirmeye tabi tutularak askerliğe elverişli olup olmadıklarına karar verilir ‘’ ifadesi yer almaktadır. Bu ifadeden anlaşıldığı üzere düz tabanlık bulunan bir kişi askere alınabilir de alınmayabilir de. Yönetmeliğe göre bir kişinin askere elverişli olup olmadığı incelemeler neticesinde belirlenmektedir. Kişinin hastalığının derecesine göre kişi askere elverişlidir yada askere elverişli değildir diye sınıflandırılmaktadır. Düz taban olan bir kişi düz taban hastalığının derecesine göre askere gidebilir de gitmeyebilir de. Bu yapılacak muayeneler neticesinde belirlenmektedir. Bir çok kişinin acemi birliğine katılıp daha sonra düz tabanlık nedeniyle askere elverişli değildir diye çürüğe ayrıldığı bilinmektedir. Önce askere alınıp sonra uygun değil diye eve de gönderilebilirsiniz hastalığınızın derecesine göre.

Düz Tabanlık Nedeniyle Askerlikten Muaf Olma Şartları?

Düz tabanlık nedeniyle askerlikten muaf olmak kolay değildir. Düz tabanlık derecesi askeri hastanede detaylıca incelendikten sonra tespit edilmekte ve neticede kişiye muaf yada muaf değil diye belge düzenlenmektedir. Muaf olma şartları aşağıda listelenmiştir. Eğer sizde bu hastalıklardan her hangi biri varsa düz tabanlık sebebiyle askerlikten muaf olabilirsiniz. Yönetmeliğe göre düz tabanlık muaf şartları aşağıdaki gibidir;

1. Pençe şeklinde yürüyüş esnasında oluşan şekil bozukluğu,
  2. Ayak bilek Kısımında nötral durumda 10 derece üstünde düşük ayak veya 10 derece üstünde bükülme yapmama bozukluğu,
  3. Düz tabanda kas, kemik ve kiriş bozukluklar,
  4. Ağrılı topuk dikeni ve Aşil kirişi kısalıklar,
  5. Bir ayağın diğerine göre 3 santimden küçük veya 6 santimden büyük olması,
  6. Yürüyüşü engelleyen flask düztaban sorunu ve ayak bacak yerinde atrofi ve spazm gibi tarsal eklemlerde dejenerasyon oluşması,
  7. Bir ayağın düztaban değerlendirmesinde yok durumunda olması,
  8. Yürüyüş esnasında bozukluk veren çukur taban sorunu,
  9. Yürüyüş bozukluğuna neden olan düztaban rahatsızlığında çekilen ön ve arka grafillerinde görülen dezenformasyonlar ile topuk kemik yüksekliğinin 10 dereceden az olması durumu,

Yukarıdaki maddelerin detaylarına Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 66. maddesine bakarak ulaşabilirsiniz. Eğer düztaban hastalığınız varsa ilgili yönetmeliğin 66. maddesini detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz.

Düz Tabanlar Komando Olabilir mi?

Düz tabanlık dereceniz az ise komando olabilirsiniz. Eğer düz tabanlık dereceniz çok yüksek ise bu durumda askerlik dahi yapamazsınız. Düz tabanlık derecenize göre komando olup olamayacağınıza ve askerlik yapıp yapamayacağınıza askeri hastanede yapılan muayene sonrasında karar verilir.

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Düz Taban Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Düz taban hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin tespiti askeri hastanede yapılır. Askeri hastaneler dışında yapılan incelemeler yok hükmündedir. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin askeri hastanede yapılması zorunludur. Diğer hastanelerin verdiği raporlar askeriye tarafından kabul edilmez. Böyle bir durumunuz varsa başka hastanelerde vakit kaybetmeyin. Bu hastanelerden alacağınız raporların askeriye gözünde hiç bir değeri ve önemi yoktur. Eğer hastalığınız varsa bunu muayene sırasında bildirin. Hastalığı olduğunu bildiren kişi askeri hastaneye sevk edilir ve hastanede kişinin vücudu detaylıca incelenir. İnceleme neticesinde kişinin askerliğe elverişli olup olmadığına karar verilir.

Düz Tabanlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Düz tabanlık muayenesi tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Sizin ayak kemik yapınız ve ayağınıza dair diğer veriler tıbbi cihazlarla detaylıca incelenir ve nihayetinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Ayak yapınıza dair tıbbi cihazlardan alınan verilere göre muayene

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.