Vb.Net FTP Chat sitesi (Soru)

koroqlu1

Yeni üye
15 Tem 2013
37
0
Arkadaşlar, VB.NET dili ile bir FTP CHAT programı üzerinde çalışıyorum. İstediğim şey şudur ki, programa üye olunacak ve sadece bir adet üyelik hakkımız bulunacak. My.Settings kullanmayı denedim fakat program FTP servere bağlı olduğu için birçok hata çıktı. En son denediğim program kullanıcıadı.txt ve sifre.txt adında iki adet klasör oluşturuyor ve üyelikleri buraya kaydediyor. Fakat bu seferde giriş yaparken sıkıntı oluyor. İsterseniz kodları şu şekilde paylaşayım. Üyelik ve giriş sistemini nasıl yapabilirim yorumlarınızı bekliyorum.
Kod:
    Private Sub Button1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button1.Click
        If TextBox1.Text = "" Or TextBox2.Text = "" Or TextBox3.Text = "" Or TextBox2.Text.Length = 2 Or TextBox3.Text.Length = 2 Then
            Label5.ForeColor = Color.Red
            Label7.ForeColor = Color.Red
            Label8.ForeColor = Color.Red
            MsgBox("Şifreniz en az 3 karakter içermektedir.", MsgBoxStyle.Critical, "Hata!")
        ElseIf TextBox3.Text <> TextBox2.Text Then
            Label8.ForeColor = Color.Red
            Label7.ForeColor = Color.Red
            MsgBox("Lütfen şifrenizi kontrol ediniz!", MsgBoxStyle.Critical, "Hata!")
        Else
            Dim soru As MsgBoxResult
            soru = MsgBox("Üyeliğinizi tamamlamak istiyormusunuz?", MsgBoxStyle.YesNo, "İstermisin?")
            Try
                If soru = MsgBoxResult.Yes Then
                    'Klasör oluşturma

Dim fs As FileStream = New FileStream("kullanıcıadı.txt", FileMode.CreateNew)
                    fs.Close()
                    Dim fs2 As FileStream = New FileStream("sifre.txt", FileMode.CreateNew)
                    fs2.Close()

'Klasör yazma
                    Dim file As String
                    file = "kullanıcıadı.txt"
                    Dim fs3 As FileStream = New FileStream(file, FileMode.Append)
                    Dim w As StreamWriter = New StreamWriter(fs3)
                    w.WriteLine(Label9.Text)
                    w.Close()
                    fs3.Close()

Dim file2 As String
                    file2 = "sifre.txt"
                    Dim fs4 As FileStream = New FileStream(file2, FileMode.Append)
                    Dim w2 As StreamWriter = New StreamWriter(fs4)
                    w2.WriteLine(Label10.Text)
                    w2.Close()
                    fs4.Close()

'Klasör okuma
                    Dim file3 As String
                    Dim tmp As String
                    file3 = "kullanıcıadı.txt"
                    Dim fs5 As FileStream = New FileStream(file3, FileMode.Open)
                    Dim r As StreamReader = New StreamReader(fs5)
                    Label9.Text = ""
                    Do
                        tmp = r.ReadLine
                        Label9.Text = Label9.Text & tmp & Microsoft.VisualBasic.ControlChars.CrLf
                    Loop Until tmp Is Nothing
                    r.Close()
                    fs5.Close()

Dim file4 As String
                    Dim tmp2 As String
                    file4 = "sifre.txt"
                    Dim fs6 As FileStream = New FileStream(file4, FileMode.Open)
                    Dim r2 As StreamReader = New StreamReader(fs6)
                    Label10.Text = ""
                    Do
                        tmp2 = r2.ReadLine
                        Label10.Text = Label10.Text & tmp2 & Microsoft.VisualBasic.ControlChars.CrLf
                    Loop Until tmp2 Is Nothing
                    r2.Close()
                    fs6.Close()

MsgBox("Üyeliğiniz başarıyla tamamlanmıştır.", MsgBoxStyle.Information, "Başarılı!")
                    GroupBox1.Enabled = False
                Else
                    If soru = MsgBoxResult.No Then
                        TextBox1.Text = ""
                        TextBox2.Text = ""
                        TextBox3.Text = ""
                        MsgBox("Programa devam etmek için lütfen üye olup giriş yapınız!", MsgBoxStyle.Critical, "Üye Olun!")
                    End If
                End If
            Catch ex As Exception
                MsgBox("Zaten üyeliğiniz bulunmakta lütfen giriş yapınız!", MsgBoxStyle.Critical, "Lütfen giriş yapın!")
                GroupBox2.Enabled = False
            End Try
        End If
    End Sub

Private Sub Button2_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button2.Click
        kullanıcıadı.Text = TextBox4.Text
        kullanıcısifre.Text = TextBox5.Text
        If TextBox4.Text = kullanıcıadı.Text And TextBox5.Text = kullanıcısifre.Text Then
            MsgBox("Başarıyla giriş yaptınız. Önden buyurun " & TextBox4.Text & " efendim!", MsgBoxStyle.Information, "Başarılı!")
            Form2.Show()
            Me.Hide()

ElseIf TextBox4.Text = adminadı.Text And TextBox5.Text = adminsifre.Text Then
            MsgBox("Başarıyla giriş yaptınız. Önden buyurun " & adminadı.Text & " efendim!", MsgBoxStyle.Information, "Başarılı!")
            Form2.Show()
        Else
            MsgBox("Kullanıcı adınız veya şifreniz uyuşmamaktadır. Lütfen tekrar deneyiniz.", MsgBoxStyle.Critical, "Hata!")
        End If
    End Sub

Private Sub Form1_Load(sender As Object, e As EventArgs) Handles MyBase.Load
        Try
            Dim file3 As String
            Dim tmp As String
            file3 = "kullanıcıadı.txt"
            Dim fs5 As FileStream = New FileStream(file3, FileMode.Open)
            Dim r As StreamReader = New StreamReader(fs5)
            kullanıcıadı.Text = ""
            Do
                tmp = r.ReadLine
                kullanıcıadı.Text = kullanıcıadı.Text & tmp & Microsoft.VisualBasic.ControlChars.CrLf
            Loop Until tmp Is Nothing
            r.Close()
            fs5.Close()

Dim file4 As String
            Dim tmp2 As String
            file4 = "sifre.txt"
            Dim fs6 As FileStream = New FileStream(file4, FileMode.Open)
            Dim r2 As StreamReader = New StreamReader(fs6)
            kullanıcısifre.Text = ""
            Do
                tmp2 = r2.ReadLine
                kullanıcısifre.Text = kullanıcısifre.Text & tmp2 & Microsoft.VisualBasic.ControlChars.CrLf
            Loop Until tmp2 Is Nothing
            r2.Close()
            fs6.Close()
        Catch ex As Exception

End Try
    End Sub

Zeref

Uzman üye
13 Nis 2014
1,960
3
fy
Her uyelik essiz olacaksa sunucu tarafinda bir veritabani veya bir back end yazilim gelistirmen gerek

koroqlu1

Yeni üye
15 Tem 2013
37
0
Her uyelik essiz olacaksa sunucu tarafinda bir veritabani veya bir back end yazilim gelistirmen gerek
Ya aslında düşündüğüm şey şu hocam benim. Bilgisayara bir klasör olarak kaydetse, try catch ile ben onu ayarladım. klasör var ise başka bir dosya oluşturulamıyor. yani tek üyelik hakkı var. Fakat text dosyasından okuduğum şeyi başka bir label veya textboxa aktardığımda, giriş yaparken kabul etmiyor. Yani şunu yapıyorum. Text dosyasındaki yazıyı textbox1'e aktarıyorum. If textbox2.text = textbox1.text diye yazıyorum kodları fakat kabul etmiyor ya nedenini çözebilmiş değilim henüz.

Plans

Uzman üye
12 Şub 2016
1,733
0
bin/Debug/
Kullanıcı adı ve şifre txtleri için 2 string tanımla tüm eklenilen k.ad ve şifreleri stringleree çek string içinde girilen adı ve şifreyi arat eğer girilen ad ve şifre varsa giriş yaptir.

koroqlu1

Yeni üye
15 Tem 2013
37
0
Kullanıcı adı ve şifre txtleri için 2 string tanımla tüm eklenilen k.ad ve şifreleri stringleree çek string içinde girilen adı ve şifreyi arat eğer girilen ad ve şifre varsa giriş yaptir.

Maalesef hala aynı hatayı alıyorum. Uyuşmayı kabul etmiyor program.....

Zeref

Uzman üye
13 Nis 2014
1,960
3
fy
Ya aslında düşündüğüm şey şu hocam benim. Bilgisayara bir klasör olarak kaydetse, try catch ile ben onu ayarladım. klasör var ise başka bir dosya oluşturulamıyor. yani tek üyelik hakkı var. Fakat text dosyasından okuduğum şeyi başka bir label veya textboxa aktardığımda, giriş yaparken kabul etmiyor. Yani şunu yapıyorum. Text dosyasındaki yazıyı textbox1'e aktarıyorum. If textbox2.text = textbox1.text diye yazıyorum kodları fakat kabul etmiyor ya nedenini çözebilmiş değilim henüz.
dediğin şekilde olursa ne kullanlar hakıında elinde veri olur nede aynı üyeliğin iki farklı kişi tarafından engelleyebilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.