Vi Kullanımı

lCoMeToMel

Uzman üye
11 Ağu 2009
1,682
0
35
Arkadaşlar Merhaba

Vi nedir? Ne için önemlidir?

Vi linux tabanlı bir metin editörüdür, Önemine gelirsek, Tüm linux dağıtımlarında(çok nadir olan freeBsd serverlar hariç) default olarak gelen metin editörüdür,

Kullanmasını bilmeyen birisi için zulümdür, en basitinden bi yazı yazıp kaydetmek bile bazen sinirini bozabilir.

Ama öğrenen birisi için de vazgeçilmezidir, elinizi klavyeden hiç kaldırmadan tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz, vi kullanamayan birisine linux hakkında bilgili denilemez sektörde.

Vi ve vim arasındaki fark ne?

vim vi'nin geliştirilmiş halidir, bu kadar.

Peki kimler kullanır ne için kullanır? O kadar arayüzü muhteşem uygulamalar var editör olarak niye vi?

Herkes kullanabilir, geliştiriciler de kullanır, basit log tutanlar, metin yazanlar ... kısaca bilen herkes.

E bi bakalım nasıl bir şey bu vi?

"vi" komutuyla bi açalım.

g6rpo5.png

Z3XpdV.png

Gördüğünüz gibi vi'yi açtık.

Ama bize ne lazım? önce öylesine bir txt belgesi oluşturalım. "vi deneme.txt".(deneme dosya ismi)

6Nabn0.png

pnbkPr.png

gördüğünüz gibi arayüz yok :), terminal üzerinden devam ediyoruz.

Peki ya şimdi buraya bir şeyler yazıp kaydetmeyi nasıl yapıcaz?

öncelikle dosyayı üstteki gibi açtık, sonra "i" yani insert 'e bir kez basıp yazmak istediğimizi yazarız.

şimdi ben "vi deneme2.txt" olarak bir dosya açtım sonra "i"'ye basarak bir şeyler yazdım. ve kaydetmek için iki kez "esc" tuşuna basıp, ":wq" yazarsanız write and quit yani kaydet çık yapar.

b6Vpkm.png

gördüğünüz gibi ben kaydettim çıktım sonra tekrar "vi deneme2.txt" ile girdim dosyaya ve alt satırda bana bilgisini veriyor.

E güzel hoş, peki ya herhangi bir programlama yapmak istersek?

diyelim ki C dilinde yapcaz , hemen örnek verelim.

"vi program.c" ile bir c dosyası oluşturalım.

aYlpRR.png

Şimdi de yeri gelmişken c dosyasını derleme ve çalıştırma göstereyim.

vP6VlO.png

Gördüğünüz gibi gcc ile compile ettik, ./ ile de çalıştırdık.

Yatay pencerede iki dosyayı birden açmak için "vi -o program1.c program2.c"
Dikey pencerede iki dosyayı birden açmak için "vi -O program1.c program2.c"

MDV2Qa.png

AzDNVX.png

"CTRL+W" ile yatay dikey pencereler arası geçiş sağlanır.

metin üzerinde yön tuşları için insert modunda değilken

h->sola
l->sağa
k->yukarı
j->aşağı gider.

"fm" bu komut find m demektir yani ileriye doğru "m" harflerini arar.
"Fm" bu komut ise geriye doğru "m" harflerini arar.

"0" satır başına, "$" satır sonuna gider.

"5w" 5 kelime ileri gider
"5b" 5 kelime geri gider.

":set number" Satır numaraları ekler.

":set nonumber" Satır numaralarını siler.

"/slck" Metin içerisinde slck kelimesini arar.

":set hlsearch" Aranan kelime renklenir.

"
yy" bulunduğu satırı kopyalar, "3y" 3 satır kopyalar.

"." kopyalanan satırları yapıştırır.
"v" fare ile seçilen yerler renklenir.(visual mode).

Konu Altında Vi ile alakalı sorularınızı cevaplayabilirim..

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.