Visual Basic Rica Etsem Bi Bakarmısınız ?

BesTRengar

Üye
17 Ocak 2016
138
0
benim planımda bir program yapıcam butona bastığımda neşe veren tarzda şarkı çalsın
başka bir butona bastığımda motive edici şarkı çalsın falan bunlar yaptığım şeyler
arayüz tasarımını bitirdim kod bölümünü bitirdim.

Buton Kodlarına
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\1pc\Desktop\Visual Studio\1.mp3", 1)
şeklinde koydum fakat benim istediğim bu değil çünkü bu sadece benim bilgisayarda çalışıyor
istediğim kodda öyle birşey olucakki C:\Users\1pc\Desktop\Visual Studio\1.mp3 bu kod her bilgisayarda ortak olucak yani mp3 ün yerini bulamayınca hata vermiyicek
C:\ içinde kendi dizinini bulacak veya alternatif olanını bilen varsa yazarsa sevinirim

(edit :galiba anlaşılmadı aslında sorum tam olarak şu
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\1pc\Des ktop\Visual Studio\1.mp3", 1) buradaki
C:\Users\1pc bu kısım herkeste aynı değil yani kimisin pc sinin adı ahmet kimisininki mehmet
C:\Users\Mehmet için ayrı
C:\Users\Ahmet için ayrı yapılamaz
ben bunun için hepsini tek bir kodda birleştirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim
her bilgisayarda çalışıcak şekilde
)

Son düzenleme:

Shaplus

Katılımcı Üye
12 Mar 2016
271
0
Ötüken
Eğer müzik dosyasını bulana kadar arasın diyorsan,bilgisayardaki tüm dosyların içinde müzik dosyanın ismini arattıracaksın.Eşleşen olunca da çaldıracaksın

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
benim planımda bir program yapıcam butona bastığımda neşe veren tarzda şarkı çalsın
başka bir butona bastığımda motive edici şarkı çalsın falan bunlar yaptığım şeyler
arayüz tasarımını bitirdim kod bölümünü bitirdim.

Buton Kodlarına
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\1pc\Desktop\Visual Studio\1.mp3", 1)
şeklinde koydum fakat benim istediğim bu değil çünkü bu sadece benim bilgisayarda çalışıyor
istediğim kodda öyle birşey olucakki C:\Users\1pc\Desktop\Visual Studio\1.mp3 bu kod her bilgisayarda ortak olucak yani mp3 ün yerini bulamayınca hata vermiyicek
C:\ içinde kendi dizinini bulacak veya alternatif olanını bilen varsa yazarsa sevinirim
Projende debug klasörüne git ve exe nin olduğu yerde mp3 kiye bir klasör oluştur. Sonra müziklerini oraya at ve projende de dosya yolu olarak mp3/1.mp3 şeklinde yaz.
Ayırca bu kodu try catche içine alırsan eğer, dosyayı bulmasa bile hata vermeyecektir. Hata yerine istediğin bir mesajı ekrana yazdırabilirsin bu sayede

BesTRengar

Üye
17 Ocak 2016
138
0
galiba anlaşılmadı :D aslında sorum tam olarak şu
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\1pc\Des ktop\Visual Studio\1.mp3", 1) buradaki
C:\Users\1pc bu kısım herkeste aynı değil yani kimisin pc sinin adı ahmet kimisininki mehmet
C:\Users\Mehmet için ayrı
C:\Users\Ahmet için ayrı yapılamaz
ben bunun için hepsini tek bir kodda birleştirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim
her bilgisayarda çalışıcak şekilde

BataryaCompany

Yeni üye
5 Mar 2016
31
0
Abi projenin üstünde sağ tıkla properties de.Orada resources var.Add new file de kaynak olarak ekle mp3ünü.Mesela adını muzik koydun ya resourcelarda
Sonra Programın özelliklerine

string muzigin_yeri=Application.StartupPath+"\\muzik.mp3";

de..Sonra formunun constructorında

if (!File.Exists(muzigin_yeri)) File.WriteAllBytes(muzigin_yeri,Properties.Resources.muzik);

de..Dosya varsa dokunmayacak yoksa senin resource dosyandan oluşturacak.Artık Process.Start içine muzigin_yeri yazdın mı hep doğru yeri gösterecek kullanıcı silse bile her açıldığında bir daha oluşturacak.

BesTRengar

Üye
17 Ocak 2016
138
0
Public Class Form1
Private Sub Button1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button1.Click
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\sony\Desktop\MusicBox\Songs\1.mp3", 1)
String muzigin_yeri = Application.StartupPath + "\\muzik.mp3" ;
End Sub

Private Sub Form1_Load(sender As Object, e As EventArgs) Handles MyBase.Load
If (!File.Exists(muzigin_yeri)) Then File.WriteAllBytes(muzigin_yeri,Properties.Resourc es.muzik);
End Sub

Private Sub Button2_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button2.Click
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\sony\Desktop\MusicBox\Songs\2.mp3", 1)
End Sub
End Class

tam olarak böyle yaptım resources kısmındanda ekledim fakat oluşturmamakta

BataryaCompany

Yeni üye
5 Mar 2016
31
0
Public Class Form1
Private Sub Button1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button1.Click
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\sony\Desktop\MusicBox\Songs\1.mp3", 1)
String muzigin_yeri = Application.StartupPath + "\\muzik.mp3" ;
End Sub

Private Sub Form1_Load(sender As Object, e As EventArgs) Handles MyBase.Load
If (!File.Exists(muzigin_yeri)) Then File.WriteAllBytes(muzigin_yeri,Properties.Resourc es.muzik);
End Sub

Private Sub Button2_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button2.Click
System.Diagnostics.Process.Start("C:\Users\sony\Desktop\MusicBox\Songs\2.mp3", 1)
End Sub
End Class

tam olarak böyle yaptım resources kısmındanda ekledim fakat oluşturmamakta

Yok abi string muzigin_yeri en ustte, formun modülün başında olacak. yoksa button1_click dışında görülmez ki..Bi de Process.Start içinde aynı yeri yapman lazım, muzigin_yeri'ni..

Abi teamviewerın varsa iki dakkada düzelteyim senin için istersen boşum şu anda haftasonuna girdik.Ben özel mesaj atamıyom bana 20 mesaj tamamla diyo admin.

BesTRengar

Üye
17 Ocak 2016
138
0
Yok abi string muzigin_yeri en ustte, formun modülün başında olacak. yoksa button1_click dışında görülmez ki..Bi de Process.Start içinde aynı yeri yapman lazım, muzigin_yeri'ni..

Abi teamviewerın varsa iki dakkada düzelteyim senin için istersen boşum şu anda haftasonuna girdik.Ben özel mesaj atamıyom bana 20 mesaj tamamla diyo admin.

hallettim kardeşm teşekkür ederim daha kısa bir yolu varmış :)
yardım eden herkese teşekkür edildi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.