Windows 7 Kendi Kendine Kapanması Ve Mavi Ekran sorunu Yaşıyorum

scotflex

Üye
4 Haz 2015
104
0
Eskişehir
Bilgisayarım oyun oynarken, youtubede takılırken yani herhangi bir internet olsun vs. bilgisayarım kendi kendine bazen hiç hata vermeden kapanıyor bazen ekran aniden donup çizgi çizgi oluyor bu sorun 4 5 aydır devam ediyor servise gitti geldi ama sorun hala devam etmekte yardımcı olursanız çok minnettar olurum...
Bilgisayarım : Samsung Laptop Series 5
Özellikleri;
İşlemci: İntel Core i7-3630QM CPU @ 2.40GHz
Ram: 8GB RAM (7.89 kullanılabilir)
Windows Home Premium 64 Bit

Son düzenleme:

Sd1eewDEWG156d

Kıdemli Üye
26 Nis 2013
2,406
0
Klasik bir yanıt olarak eğer bilgisayarında önemli dosyaların yoksa format atmayı dene. Fakat format attıkan sonra bile devam ediyorsa sorun işlemcinin soğutucusunda yada küçük bir ihtimal ile termal macununda olabilir.

scotflex

Üye
4 Haz 2015
104
0
Eskişehir
Klasik bir yanıt olarak eğer bilgisayarında önemli dosyaların yoksa format atmayı dene. Fakat format attıkan sonra bile devam ediyorsa sorun işlemcinin soğutucusunda yada küçük bir ihtimal ile termal macununda olabilir.
Format attım, attıktan sonra 10 15 gün boyunca hiç bir sıkıntı olmadı ama şimdi yeniden başladı bu sorun macunu denemeliyim teşekkür ederim

bendede oluyordu kendim halledemedm tamrcye götrmştm
Tamirci sana neyi değiştirdiğini veya nerde sorun olduğunu söyledi mi peki?

Merhaba,

Sorununuz donanımsaldır. İlk olarak ekran kartınızda problem olabilir. Fakat daha yüksek ihtimalle işlemci problemi gibi durmaktadır. Aşırı ısınmaya bağlı olarak mavi ekran veya yüksek sıcaklık uyarısında kapanma gibi durumlar sözkonusudur.
Sisteminizi temizlemenizi tavsiye ederim.

İyi forumlar...
Ekran kartı sorunu ise ya da işlemci sorunuysa bunu nasıl çözebilirim bunun hakkında beni bilgilendirebilir misin teşekkürler yardımın için

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sd1eewDEWG156d

Kıdemli Üye
26 Nis 2013
2,406
0
Format attım, attıktan sonra 10 15 gün boyunca hiç bir sıkıntı olmadı ama şimdi yeniden başladı bu sorun macunu denemeliyim teşekkür ederim
Sanırım o 10-15 gün içerisinde boş programlar yüklemiş olmalısın ki kendilerini bilgisayar açıldığında açılan programların arasına kaydetmiş böylelikle bilgisayar açıldığında işlemciye boş yere yük verip daha fazla ısınmasını sağlıyorlar. İşlemci de doğal olarak belirli bir sıcaklığı aşınca işlemci yapısında ki silikon ve önemli kısımları zarar görmesin diye geliştirilen bir teknoloji kapsamı içerisinde bilgisayarı kapatıyor.

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Merhaba,

Sorununuz donanımsaldır. İlk olarak ekran kartınızda problem olabilir. Fakat daha yüksek ihtimalle işlemci problemi gibi durmaktadır. Aşırı ısınmaya bağlı olarak mavi ekran veya yüksek sıcaklık uyarısında kapanma gibi durumlar sözkonusudur.
Sisteminizi temizlemenizi tavsiye ederim.

İyi forumlar...

scotflex

Üye
4 Haz 2015
104
0
Eskişehir
Sanırım o 10-15 gün içerisinde boş programlar yüklemiş olmalısın ki kendilerini bilgisayar açıldığında açılan programların arasına kaydetmiş böylelikle bilgisayar açıldığında işlemciye boş yere yük verip daha fazla ısınmasını sağlıyorlar. İşlemci de doğal olarak belirli bir sıcaklığı aşınca işlemci yapısında ki silikon ve önemli kısımları zarar görmesin diye geliştirilen bir teknoloji kapsamı içerisinde bilgisayarı kapatıyor.
msconfig üzerinden başlangıç programlarını bazılarını kapattım donanımsal gibi duruyor daha çok bilgisayarımda sadece 2 oyun ve visual studio var çünkü başka program yok teşekkür ederim yardımın için bütün çözümleri tek tek denicem yinede

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Bu sorunun olup olmadığını anlamak için laptop kasasını açıp toz oranına bakman lazım. Video izlerken kapanması işlemci ile alakalıdır. İşlemci videoyu işlerken %60 civarında ağır yük altında çalışır ve ısınır. Soğutucu yeterli görevi yapamazsa kapanır. Muhtemelen sizin de bundan kaynaklı sorununuz var.

scotflex

Üye
4 Haz 2015
104
0
Eskişehir
Bu sorunun olup olmadığını anlamak için laptop kasasını açıp toz oranına bakman lazım. Video izlerken kapanması işlemci ile alakalıdır. İşlemci videoyu işlerken %60 civarında ağır yük altında çalışır ve ısınır. Soğutucu yeterli görevi yapamazsa kapanır. Muhtemelen sizin de bundan kaynaklı sorununuz var.
Çok ama çok teşekkür ederim toz oranı düşük format atmadan önce kontrol etmiştim soğutucu kısmında sorun olabilir veya macun yenilemem gerekebilir ekran kartında ise sorun onada bir çözüm bulmaya çalışırım teşekkür ederim kardeşim iyi forumlar

huloku

Yeni üye
3 Haz 2017
41
0
Windows7 orjinal olmadığı için kapanıyor. Win7 nin böyle bir saçmalığı var. Windows8, windows10 ya da Linux'un herhangi bir dağıtımına geçmeni öneririm.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.