Yazılım Mühendisi mi Bilgisayar Mühendisi mi ?

Halil59

Katılımcı Üye
31 Ara 2015
609
5
Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir ?

İkisinden birini üniversiteden sonra açıkta kalır mıyım ?

Kazandıkları para ne kadar ?

Cevaplarınızı bekliyorum :D

Shorpm

Uzman üye
11 Ara 2015
1,176
8
Underground
1. Kod yazmıyoruz, sanat yapıyoruz sanat!

Her iki mühendislikte bilgisayar odaklı olsa da farklı mühendislik dallarıdır. Nasıl Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden türediyse Yazılım Mühendisliği de Bilgisayar Mühendisliğinden türemiştir. Fakat bu Bilgisayar Mühendisliğinin Yazılım Mühendisliğini kapsadığı anlamına gelmez. Farklı işler, farklı uzmanlıklardır.

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Yazılım Mühendisliği kod yazar yanılgısı yanlıştır. Yazılım mühendisi kod yazım ve proje yönetim sürecine doğrudan müdahale edip, daha uygun bir yazılım döngüsünün çıkmasını sağlayabilir evet ama bu 7/24 kod yazdığı anlamına gelmez. Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark en net tanımıyla budur diyebiliriz.

2. O mavi diş oradan oraya nasıl gidiyor biliyor musun?

İki dalın yönelimlerine bakarsak,yazılım mühendisliği; yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklı iken,bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsın.

Yani lisede elektronik dersleriyle aran kötüyse, eğer inceleme imkanı yakaladıysan ve kablolarla oynadığında ter basıyorsa bilgisayar mühendisliğini biraz daha düşün deriz. Bluetooth ile dosya nasıl gönderiliyor merak ediyorsan, bilgisayar kasasına baktığında parçalayıp içinde ne olduğunu görmek istiyorsan seni Bilgisayar Mühendisliğine alalım.

Projeler seni heyecanlandırıyorsa, bu yazılım süreci nasıl oluyor deyip imreniyorsan bir tık daha Yazılım Mühendisisin.

3. Dersler ortak ama değil gibi

Yazılım mühendisliğinde; mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi, yazılım dağıtımı gibi konulara yer verilir.
Bilgisayar mühendisliğinde;mikroişlemci tasarımı, kapalı devre sistemler, bilgisayar ve donanımlardır.

Örnek bir üniversiteden ders içeriklerine ulaşmak istersen: Bilgisayar Mühendisliği içinburayaYazılım mühendisliği içinburayatıklayabilirsin.

Özel bir alana yoğunlaşmak istiyorsan, üniversiteni seçerken üniversitede o konu ile ilgilenen öğretim görevlisi var mı? Dersi açılıyor mu araştırma yapmanı öneririm.

4. Çalışma Alanları

Bilgisayar mühendisi olmaya karar verirsen;sistem çözümleyici, sistem programcısı, uygulama programcısı, veri tabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı, bilgi işlem birimi yöneticisi, mikroişlemci tasarımcısı, bilgisayar donanımı tasarımcısı gibi alanlarda görev alabilirsin.
Yazılım mühendisi olmaya karar verirsen; müşteri ilişkilerini kurma, analiz yapma, tasarım yapma, program yazma, programı test etme, kullanım yönergesi hazırlamak gibi alanlarda görev alabilirsin.
Ek olarak, yazılım mezunu olup bilgisayar mühendisleri odasına kayıt olabilir, bir şirkette bilgisayar mühendislerinin başvurduğu tüm pozisyonlara başvuru yapabilirsin. Geri dönülmez bir yol değil.

5. Ödevler ve Projeler

Bir matematik ya da fizik ödevinden çok farklı, saatlerce uğraşacaksın, takıldığın yerler olacak.
Yazılım mühendisliğinde daha çizim, daha grafik ödevlerin olacak. Bir yazılımın diagramını çizeceksin, önce derdini grafiklerle anlatacaksın.
Bilgisayar mühendisliğinde ise şu an baktığın o telefon o bilgisayar var ya, baştan yapacaksın onu baştan!!! O devreler var ya o devreler, ah o devreler. Kapı nedir bilir misin, kapı denince artık kale kilit gelmeyecek aklına, ve'ler veya'lar gelecek.

6. Maaşlar

Aynı, ya da farklı bilinmez. Sen ne kadar iyisen o kadar maaş alırsın. Fark sen yaratmalısın.

7.Kullanılan Programlama Dilleri

Kod yazmak araba sürmek gibidir. Program dilleri de araba gibi. Araba sürmeyi öğrendikten sonra 68 model bir mustang de sürebilirsin (C) , son model bir ferrari de sürebilirsin (javascript), ekonomik bir araba da (java), bir japon teknoloji harikası da (go). Önemli olan araba sürmeyi öğrenmek, bir programlama dilini öğrendikten sonra diğerine alışman çok kısa zaman alır.

Fakat Bilgisayar mühendisliğinde Assembly, C, C++ gibi performanslı makinaya daha iyi müdahale edebileceğin dilleri daha ağırlıklı öğrenirsin.

Yazılım Mühendisliğinde ise: c#, java gibi biraz daha yenilikçi diller seni bekliyor.

Sonuç olarak her iki bölümde de merak ve araştırma isteği başarının en önemli yolu. Klişe değil bu iki bölüm cidden merak edip araştırma üzerine. İş sende bitiyor. Ne olursan ol, en iyisi ol.

Halil59

Katılımcı Üye
31 Ara 2015
609
5
1. Kod yazmıyoruz, sanat yapıyoruz sanat!

Her iki mühendislikte bilgisayar odaklı olsa da farklı mühendislik dallarıdır. Nasıl Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden türediyse Yazılım Mühendisliği de Bilgisayar Mühendisliğinden türemiştir. Fakat bu Bilgisayar Mühendisliğinin Yazılım Mühendisliğini kapsadığı anlamına gelmez. Farklı işler, farklı uzmanlıklardır.

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Yazılım Mühendisliği kod yazar yanılgısı yanlıştır. Yazılım mühendisi kod yazım ve proje yönetim sürecine doğrudan müdahale edip, daha uygun bir yazılım döngüsünün çıkmasını sağlayabilir evet ama bu 7/24 kod yazdığı anlamına gelmez. Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark en net tanımıyla budur diyebiliriz.

2. O mavi diş oradan oraya nasıl gidiyor biliyor musun?

İki dalın yönelimlerine bakarsak,yazılım mühendisliği; yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklı iken,bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsın.

Yani lisede elektronik dersleriyle aran kötüyse, eğer inceleme imkanı yakaladıysan ve kablolarla oynadığında ter basıyorsa bilgisayar mühendisliğini biraz daha düşün deriz. Bluetooth ile dosya nasıl gönderiliyor merak ediyorsan, bilgisayar kasasına baktığında parçalayıp içinde ne olduğunu görmek istiyorsan seni Bilgisayar Mühendisliğine alalım.

Projeler seni heyecanlandırıyorsa, bu yazılım süreci nasıl oluyor deyip imreniyorsan bir tık daha Yazılım Mühendisisin.

3. Dersler ortak ama değil gibi

Yazılım mühendisliğinde; mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi, yazılım dağıtımı gibi konulara yer verilir.
Bilgisayar mühendisliğinde;mikroişlemci tasarımı, kapalı devre sistemler, bilgisayar ve donanımlardır.

Örnek bir üniversiteden ders içeriklerine ulaşmak istersen: Bilgisayar Mühendisliği içinburayaYazılım mühendisliği içinburayatıklayabilirsin.

Özel bir alana yoğunlaşmak istiyorsan, üniversiteni seçerken üniversitede o konu ile ilgilenen öğretim görevlisi var mı? Dersi açılıyor mu araştırma yapmanı öneririm.

4. Çalışma Alanları

Bilgisayar mühendisi olmaya karar verirsen;sistem çözümleyici, sistem programcısı, uygulama programcısı, veri tabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı, bilgi işlem birimi yöneticisi, mikroişlemci tasarımcısı, bilgisayar donanımı tasarımcısı gibi alanlarda görev alabilirsin.
Yazılım mühendisi olmaya karar verirsen; müşteri ilişkilerini kurma, analiz yapma, tasarım yapma, program yazma, programı test etme, kullanım yönergesi hazırlamak gibi alanlarda görev alabilirsin.
Ek olarak, yazılım mezunu olup bilgisayar mühendisleri odasına kayıt olabilir, bir şirkette bilgisayar mühendislerinin başvurduğu tüm pozisyonlara başvuru yapabilirsin. Geri dönülmez bir yol değil.

5. Ödevler ve Projeler

Bir matematik ya da fizik ödevinden çok farklı, saatlerce uğraşacaksın, takıldığın yerler olacak.
Yazılım mühendisliğinde daha çizim, daha grafik ödevlerin olacak. Bir yazılımın diagramını çizeceksin, önce derdini grafiklerle anlatacaksın.
Bilgisayar mühendisliğinde ise şu an baktığın o telefon o bilgisayar var ya, baştan yapacaksın onu baştan!!! O devreler var ya o devreler, ah o devreler. Kapı nedir bilir misin, kapı denince artık kale kilit gelmeyecek aklına, ve'ler veya'lar gelecek.

6. Maaşlar

Aynı, ya da farklı bilinmez. Sen ne kadar iyisen o kadar maaş alırsın. Fark sen yaratmalısın.

7.Kullanılan Programlama Dilleri

Kod yazmak araba sürmek gibidir. Program dilleri de araba gibi. Araba sürmeyi öğrendikten sonra 68 model bir mustang de sürebilirsin (C) , son model bir ferrari de sürebilirsin (javascript), ekonomik bir araba da (java), bir japon teknoloji harikası da (go). Önemli olan araba sürmeyi öğrenmek, bir programlama dilini öğrendikten sonra diğerine alışman çok kısa zaman alır.

Fakat Bilgisayar mühendisliğinde Assembly, C, C++ gibi performanslı makinaya daha iyi müdahale edebileceğin dilleri daha ağırlıklı öğrenirsin.

Yazılım Mühendisliğinde ise: c#, java gibi biraz daha yenilikçi diller seni bekliyor.

Sonuç olarak her iki bölümde de merak ve araştırma isteği başarının en önemli yolu. Klişe değil bu iki bölüm cidden merak edip araştırma üzerine. İş sende bitiyor. Ne olursan ol, en iyisi ol.
Çok teşekkür ederim gerçekten beni aydınlattı bu yazıları kaydedip tekrar tekrar bakacağım

REYNMEN

Katılımcı Üye
21 Ağu 2017
371
0
127.0.0.1
@shorpm dostum güzelce konuyu açıklamış bende maaş konusuna açıklık getireyim ; ilk 2 - 3 yıl junior sayılırısın ve maaşında bir şirkette junior olduğunu, ingilizcenin de olduğınu baz alarak 3 bin veya 4 bin arası değişkenlik gösterir. Artı olarak da sana bir video önerebilirim. İyi çalışmalar...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=AMr2WNVRPKs[/ame]

isimyokbea

Yeni üye
29 Eki 2018
13
0
Nereye..
@shorpm dostum güzelce konuyu açıklamış bende maaş konusuna açıklık getireyim ; ilk 2 - 3 yıl junior sayılırısın ve maaşında bir şirkette junior olduğunu, ingilizcenin de olduğınu baz alarak 3 bin veya 4 bin arası değişkenlik gösterir. Artı olarak da sana bir video önerebilirim. İyi çalışmalar...

https://www.youtube.com/watch?v=AMr2WNVRPKs

bu video beni çok motive etti üzülüyordum mühendislik okumadım diye ama adam psikoloji mezunu abd de çalışıyor keza bu videoda konuşma yapan kişi işletme mezunu.

Son düzenleme:

REYNMEN

Katılımcı Üye
21 Ağu 2017
371
0
127.0.0.1
bu video beni çok motive etti üzülüyordum mühendislik okumadım diye ama adam psikoloji mezunu abd de çalışıyor keza bu videoda konuşma yapan kişi işletme mezunu.

Hocam yanlış anlamadıysam video da ki kişilerin Abd'de çalıştığın mı düşünüyorsunuz? eğer düşünüyorsanız videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

KurokoTetsuya

Kadim Üye
23 Nis 2015
5,028
2
SGA
Jahrein'in bir yayınına çıkan bilgisayar mühendine bu soru sorulmuştu. Cevap olarak da bilgisayar mühendisinin daha avantajlı olduğunu, çünkü donanım bilgisinin yazılımda faydası olduğunu söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.

'Adige

Administrator
26 Eki 2012
9,430
781
30
root@adige~#
Merhabalar ;

Yazılım mühendisliği yazılım ve geliştirme ağırlıklıdır. Bilgisayar mühendisliği ise içerisinde donanım , yazılım aynı anda barınır aralarındaki tek fark birisi yazılım ağırlıklı iken diğerinde donanımda barınır.

Açıkta kalmak konusuna gelir isek bu iki meslek dalında atamalar ülkemizde oldukça zordur bunun önüne geçebilmek için ise kendinizi geliştirmeye adamalı ve her geçen gün gelişen tekneloji ile üretmeye geliştirmeye daha çok yatkın olmalısınız. Sıkıldım diyerek bırakmak ile olmayacağının altınıda özellik ile çizmek istiyorum

Ücret konusuna gelir isek ne ekerseniz onu biçersiniz ücretler 1.00 , 2.00 ve daha fazla 10,00 , 20,00 kadar çıkmaktadır. Sizler kendinizi geliştirmeye ve yaptığınız programları yazılımları satışa sunduğunuz sürece bu sektörde boş kalmazsınız :)

S1NYOR

Uzman üye
22 Haz 2015
1,826
20
Baltimore
Ben bir kod manyagı olmak istiyorsan yazılım muhendisligi nedeni söyle b.muhendisliginde donanım elektronik gibi derslerde goruyorsun ama yazılımda gormuyorsun onlari ama ikiside aynı kapöya cıkıyor valla ben 12.sınifım puanım hangisine yetersr ona giticem kafana ben garanti y.muhendisligine gitcem diye birsey koyma ikiside aynı kapı birini kulagını tutar digeri ense tarafından kulagını tutae

kondanta

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
910
0
CNCF
Turkiye sinirlari icerisinde, ikiside ayni seyi yapmakta. Herhangi bir farklilik yok. Yakin arkadasim Bilgisayar Muhendisligi ogrencisi idi, derslerimizin hepsi ortakti.

ByMefta

Uzman üye
23 Eyl 2009
1,540
0
Kimisi demiş Türkiyede iş bulman zor .Bulman zor olur çünkü çoğu insan sadece okulda öğrendiğiyle bişiler yapmak istiyor . Diploması boşta duruyor .Bu cümleden ne çıkartırsın bilmiyorum ama Senin bir hevesin uğraşın vardır yeteneğin vardır okul olmadan kendini geliştirmişindir. Okulunada gittiğinde zaten hemen farkedilirsin ve tekliflerin gelir . Anlatabilmişimdir umarım . Hangisi daha iyi seçim yapmak konusundaysa Bilgisayar mühendisi bişi tasarlarken 1 ve 0 ların mantığıyla iş yaparlar. 1 ve 0 ların mantığını çözersen zaten yazılımcılık otomatik gelişir diye düşünüyorum .

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.