Yönetim ve Forum Hakkında Eleştirileriniz, İstekleriniz, Önerileriniz

-BRAVE-

Kıdemli Üye
8 Kas 2015
3,731
318
Türkiye
Özel Mesaj bölümü kaldırılmalı. Millet sorununu anlatıyor konu açıyor. Birisi özele gel diyor sonra gidip özelde çözüyorlar. İyi güzel de arkadaşlar bu konulara arama motorları aracılığı ile erişen arkadaşlar ne yapacak?

Özel Mesaj sistemi kaldırılırsa, forumda çok tepki gösterenler olur. Üyelerin özel olarak konuşabileceği, soru sorabileceği bir alan kalmaz. Bu sebeple forum dışı gruplanmalar meydana gelir. Misalen ekiplere olan alım başvuruları bile ÖM yoluyla yapılmakta. Sorununu anlatıp özelde derman bulunması; konu sahibi ile bilgi sahibi arasında olan bir şey. Konuyu açan üye genelde googledan aratanlarda çözüm bulsun diye konu üzerinden ilerlemiyor. Benim sorunum çözülsünde ne olursa olsun düşüncesiyle konu açıyorlar genellikle. Bu konuda elden bir şey gelmez gibi gözüküyor. :)

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
35
Eğitim isteyen olmuş. Python eğitimi açıldı. Umarım 50 kişi başlayıp 1 ay sonra grupta 5 kişi kalmaz.

Banlı üye miktarını merak eden kişi için belirteyim; 40k email onayı yapmamış, 9k banlı, 2k tamamen banlı üye var. 2002 yılında kurulan bir forum için abartılacak bir sayı değil.

Zone çalışmasının yasaklanması;
Dork ile düşürülen site sahibinin bile siteyi unuttuğu sitelere index atmak ZAMAN KAYBIDIR. İnsanlığa faydası olmayan işler. Madem bu konuda bir bilginiz var bunu kendinizi geliştirecek şekilde bugbounty programları aracılığıyla yapın. Hem para kazanın hem de zamanınızı boşa harcamayın.

Saçma konuların açılması;
Artık saçma konu açacak kategori neredeyse kalmadı, kalan bölümlerde toplist bölümünden kaldırıldı sadece görmek isteyenler görüyor. 1 sene öncesine kadar forumda elimizi sallasak dork, brutforce konularına çarpıyorduk artık siber güvenlik alanlarında konular açılmaya başlandı. Üye ve yönetim grubu kendisini geliştirdikçe bu konuların sayısı artmaya başlayacaktır. Yeni başlayan kişiler için bir çok bölüme bölüm indexleri oluşturuldu. En temelden başlayarak o kategoriden ne öğrenmesi gerekiyorsa o konulara ulaşabiliyor.

Forum güncelliğini yitirdi diyenler;
1 yıl önce bu düzenlemelere başlamadan önce bu öngördüğümüz bir olaydı. Yapılan değişikliklerin tamamı forum bilgi seviyesini arttıracak çalışmalardan oluşuyordu. Bundan sonra yapılacak değişikliklerde bu sisteme uygun olarak devam edecek. Kopyala yapıştır içeriklerin yasaklanması, rütbe atlamak için atılan gereksiz postlara artık gerek kalmaması gibi sebeplerden dolayı aktivite düşmüş görünüyor. Forum için büyük bir kayıp söz konusu değil. Bizim için forumun gündeme ayak uydurarak devam etmesi, eski usul devam etseydi bir yerden sonra unutulacak hale gelecekti.

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33

Admin'imiz birçok soruya yanıt vermiş ancak birkaçını da cevaplamak istiyorum.

5-) İkonların hepsi grafiker arkadaşlar tarafından özenle yapılıyor, zaman zaman yenileri yapıldıkça değişim olabilir ama şu an için değişim olmayacak. Öneriniz varsa alabiliriz.

7-) Durduk yere kimseye ceza verilmiyor, dönem dönem ban afları oluyor, başvuru yapabilirler.

Yöneticilerle alakalı bir durum varsa (moderasyon) bana bildirebilirsiniz, aksi halde sadece "iş yapmıyor" demeniz yetersiz kalıyor.

Son düzenleme:

Znéa

Administrator
19 Tem 2011
4,382
59
Bellagio
Şimdi diyeceklerim de öncelikle samimiyetime inanmanızı istiyorum. Açık söylemek gerekirse benim zamanımda gördüğüm, girdiğim forumla pek alakası yok ama X'in de açıklamasına katılıyorum. Zaman değişiyorsa unutulmamak için değişmek gerekir. Fakat birkaç sorum olacak yani Üst Düzey yönetime bu sorularım.

1- Zamanında bende üdydeyken Xss konularını gövde gösterilerinden kaldırıyorduk. Web Hackingden saymıyorduk. Ne değişti ? 2 Sene banlı olup döndükten sonra gövde gösterisinde tek gördüğüm Xss...

2- Kış sezonunda değiliz, buna rağmen aktiflik oldukça düşük. Yanlış anlamayın bizde zamanında yenilikler getirdik. Alışmak zordu ama alışıldı. Gün içerisinde 6-7 satırı geçik aktiflik sağlanırken (güncel olarak). En son banım açıldıktan sonra gün içerisinde 3 satırı geçmeyen bir aktiflik görüyorum. Yaptığınız yeniliklerin bir şeyleri azaltacağını bilmenize rağmen teşvik amacıyla neden bir şeyler yapmadınız ?

3- Dil Takımını kapattınız.
https://www.turkhackteam.org/forum-hakkinda/1698655-dil-takimi-kapatilmasi-hk.html
Konuyu okudum ve evet TheKar1zma hak verdim diğer bu kararı veren tüm ÜDY'lere verdiğim hak gibi. Ama iğneyi hiç kendinize batırmadınız. Dil Takımını daha öncesinde askere gidiyor (2.5 sene sürmüyor askerlik) diye kapatıp giden birini daha sonrasında Dil Takımı liderinin üstüne atarsanız Lideri ayrılır. O adamda tekrar liderliği beceremez ve tim kapanır. Bakın iyi hacker , iyi grafiker, iyi yazılımcı, iyi çevirmen ile iyi Lider arasında fark vardır. En azından ben öyle düşünüyorum. 2. Kere başına getirdiniz o şahıs iyi bir çevirmendi, hakkını vermem gerek. Ama iyi bir lider değildi.

4- Tema konusu cidden banlı olduğum süreçte bile canımı sıkmıştı. Ben profilimde yazandan daha eski bir üyeyim ve hani imajımızı cidden iyi sergileyen bir temaydı. Yanlış anlaşımasın bu temayı sevmedim demiyorum. Fakat nostalji seven biri olarak alternatif olarak durabilirdi. Yeni tema yapmanızda ki sorunu da tahmin edebiliyorum. Yüksek ihtimal google mobil uyumlu tema olmayınca sayfaları indexlemiyordur. Belki de başka bir sebebi vardır. Ama alternatif olarak durabilirdi.

Umarım derdimi doğru anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:

Ghost Killer

Özel Üye
13 Ocak 2019
11,238
7,708
Şuanlık düzen biraz karmaşık ancak daha iyi olabilir.
Türk Hack Team eski haline geri dönmeli, eski operasyonlar, eski yönetim, eski forum...
Eskiden aktiflik vs. .çok yüksek idi. Ancak son dönemde çoğunluğun rütbesi gitti. Binbaşı vs. olanların hepsi asteğmene geri düştü ve bu sebepden bazıları forumu bıraktı.
Eski rütbe ve eski yönetim geri gelsin.Eskiden sık sık operasyon yapardık şimdi ise hiçbirşey yok. Forumda tasarım vs. yapılıp duruluyor. Kimse gelişemiyor. Kimse aktif değil.
Forumdan çoğunluk memnun değil ve bende memnun değilim. Eskiden etrafa korku salardık, operasyon falan yapardık. Ama şuan eski hack faaliyetlerinden iz yok.
Forum daha güzel hale getirilmeli, iyileştirilmeli. Eski rütbe sistemi tekrar getirilmeli. Yada başka bir çare bulunmalı. Eskiden olduğu gibi şuanda operasyon yapılmalı. Sonuçta adı üstünden "Türk Hack Team" tasarım vakti değil, operasyon zamanı olması lazım. Eskiden yönetim vs. operasyon yapardık, herkes aktif olurdu. Rütbede mesaj olduğu için herkes mesaj açardı, konular oluşturulur, herkesle paylaşım yapılırdı. Yardımlaşma vs. vardı. En önemlisi ise aktiflik ve operasyon vardı. Şuan hiçbirinden iz kalmadı. Ah be ne günlerdi...

Eski Türk Hack Team'e Geri Dönmemiz Dileğimle!

26 Haz 2016
2,821
599
Defalarca dile getirilmiştir konu hakkında bir çalışma da var mı bilmiyorum ama son mesajlar bölümünde de göreceğiniz gibi instagram konuları çok fazla. onları da sadece meraklıları görse. Bizim önümüze düşmese daha iyi olabilir.

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Eğitim isteyen olmuş. Python eğitimi açıldı. Umarım 50 kişi başlayıp 1 ay sonra grupta 5 kişi kalmaz.

Banlı üye miktarını merak eden kişi için belirteyim; 40k email onayı yapmamış, 9k banlı, 2k tamamen banlı üye var. 2002 yılında kurulan bir forum için abartılacak bir sayı değil.

Zone çalışmasının yasaklanması;
Dork ile düşürülen site sahibinin bile siteyi unuttuğu sitelere index atmak ZAMAN KAYBIDIR. İnsanlığa faydası olmayan işler. Madem bu konuda bir bilginiz var bunu kendinizi geliştirecek şekilde bugbounty programları aracılığıyla yapın. Hem para kazanın hem de zamanınızı boşa harcamayın.

Saçma konuların açılması;
Artık saçma konu açacak kategori neredeyse kalmadı, kalan bölümlerde toplist bölümünden kaldırıldı sadece görmek isteyenler görüyor. 1 sene öncesine kadar forumda elimizi sallasak dork, brutforce konularına çarpıyorduk artık siber güvenlik alanlarında konular açılmaya başlandı. Üye ve yönetim grubu kendisini geliştirdikçe bu konuların sayısı artmaya başlayacaktır. Yeni başlayan kişiler için bir çok bölüme bölüm indexleri oluşturuldu. En temelden başlayarak o kategoriden ne öğrenmesi gerekiyorsa o konulara ulaşabiliyor.

Forum güncelliğini yitirdi diyenler;
1 yıl önce bu düzenlemelere başlamadan önce bu öngördüğümüz bir olaydı. Yapılan değişikliklerin tamamı forum bilgi seviyesini arttıracak çalışmalardan oluşuyordu. Bundan sonra yapılacak değişikliklerde bu sisteme uygun olarak devam edecek. Kopyala yapıştır içeriklerin yasaklanması, rütbe atlamak için atılan gereksiz postlara artık gerek kalmaması gibi sebeplerden dolayı aktivite düşmüş görünüyor. Forum için büyük bir kayıp söz konusu değil. Bizim için forumun gündeme ayak uydurarak devam etmesi, eski usul devam etseydi bir yerden sonra unutulacak hale gelecekti.

Operasyon vb. konular için açıklamayı adminimiz yapmış. Bunun haricinde forum yönetimi ile alakalı (moderasyon) bir öneriniz,şikayetiniz varsa bana iletebilirsiniz. Çok kez yazdık ama devir değişiyor arkadaşlar, operasyonlar ses getirse dahi karın doyurmuyor, brute ile site düşürmek yerine her zaman söylediğimiz gibi bug bounty ile uğraşabilirsiniz. Ömer Çıtak adlı sektörde bilinen bir abimiz var, "https://www.youtube.com/watch?v=rDYMZ3zBiBg" şu röportajını izleyiniz, yönetim ekibinin yaptığı bu değişikliğe hak vereceksiniz.

Yakın zamanda CTF yarışması olacak, eli kulağındadır duyurusu yapılacak. Becerilerinizi orada test edebilirsiniz.

Sosyal medya konuları için de top list'te "Sosyal medya ve Sosyal Platformlar" bu kategoriye ait konular gözükmüyor, sadece script konuları gözükmekte. Script'ler de sadece Instagram vb. medyalarla alakalı olmadığı için top list'ten kaldırılması mümkün değil maalesef.

M3m0ry

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
4,410
128
3
xD
Forumda hack bilgisi yazılım bilgisi olmayan fakat yonetime katılmak isteyen birçok insan olduğuna eminim. Bunlar için de bir avantaj olur ---> Dil takımının yeniden kurulması gerektiğini düşünüyorum.

ve bir daha açılmamak üzere kapatılmış olmasının saçmalık olduğunu düşünüyorum. Çünkü sebebe bakarsanız da anlaşılıyor. Bu tür kişiler her timde/takımda/ekipte vardı ve var olacak. Kendim bunu gördüm. Dediğim gibi dil takımı geri gelebilir.

https://www.turkhackteam.org/forum-hakkinda/1698655-dil-takimi-kapatilmasi-hk.html

Vorian

Yeni üye
30 Tem 2019
29
1
.
Timler ve moderasyondaki kişilerin daha iyi denetlenmesi gerek. Yardım merkezinde gerçekten gereksiz post atılıyor. Sırf ym kasmak için. Örn:
https://www.turkhackteam.org/tht-yardim-merkezi/1866306-biri-facebookta-numarami-yaydi.html
Dava aç, polise git, şikayet et... Aynı konuyla ilgili belki yüzlerce konu vardır fakat yönetimde bulunan kişilerin gelip aynı şeyleri yazıp yazıp gitmesi gerçekten berbat bir durum. Umarım bununla ilgili bir çözüm ve daha iyi bir denetleme getirilebilir.

bigisayarc

Üye
23 Mar 2018
98
0
adıyaman
THT ağırlığını kaybetti malesef. Eskiden THT derdik millet korkardı şimdi desem gülerler.
Yanliş anlamayın amacım yerindibine sokmak değil. Ki en az 500 kişinin benim gibi düşündüğünü biliyorum sizden tek isteğim var 2 yıl önceki thtyi getirin bana
Temayı değil herşeyiyle bir tim olan thtı

Saygilarimla

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Yardım konularına "burdan bakabilirsin" diyip link atıp kaçmaktansa 2-3 satır bir şey yazmak yönetimdeki arkadaşların parmaklarını klavyeye yapıştırmaz. Konulara girip yazmak için aşağı inerken bakıyorum link atılmış hem hevesim kaçıyor hemde bilgi tazelenmiyor olan bilgi tekrar tekrar dönüyor.

21 Mar 2019
75
1
Yardım konularına "burdan bakabilirsin" diyip link atıp kaçmaktansa 2-3 satır bir şey yazmak yönetimdeki arkadaşların parmaklarını klavyeye yapıştırmaz. Konulara girip yazmak için aşağı inerken bakıyorum link atılmış hem hevesim kaçıyor hemde bilgi tazelenmiyor olan bilgi tekrar tekrar dönüyor.

Verecegi cevabin daha detaylisi attigi linkte ise neden yazsin ki?

Eronmay

Moderasyon Tim Direktörü
18 Tem 2016
4,389
1,156
Türkiye Cumhuriyeti
Adminim Bir Konuya Değinmek İstiyorum. Türk Hack Team Olarak Vatanımızı Milletimizi Savunmak Bizim Görevimiz Ama Dış Tehtit Verici Unsurlara Karşı Bir Harekatımız Olması Lazım. Yani Demek İstediğim Operasyonlarımızın Sayısını Arttıramazmıyız ?

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Verecegi cevabin daha detaylisi attigi linkte ise neden yazsin ki?

Sen daha yenisin buralarda galiba ? Adamlar google'da cevabı olan soruları soruyor zaten, yazsa baksa o attığı linki bulur okur. Soru soran üyeler onlarla muhattap olabilecek konu hakkında bilgi sahibi kişileri arıyorlar. Dediğim gibi hazır kaynakta var olan çözüm veya konulardan fazla
proprietary yazılar talep görüyor. Şahsen ben stackoverflow veya farklı bgf sitelerinde atılan linklerden çok yazdığım yazının altına yapılan yorumları dikkate almayı tercih ediyorum ve benim gibi diğer üyeler de :)

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Yönetim hakinda çok iyiz ama eğtim konusunda çok iy deiliz

Python eğitimi açıldı, başvuru yapan üyeler eğitime başladılar, 2. dönem alımlarında başvurabilirsiniz açıldığında.

Bu konuda yine dikkat ediyor arkadaşlarım ancak bazı konularda sadece link atmak yetebiliyor, sahte numara konuları mesela. Teknik konularda sıkça link atıp post kasan arkadaşların takibi yapılıyor.

bencede eski tema geri gelsin daha iy olur

Uyumlu olmadığı için olumsuz, defalarca dile getirildi bu durum arkadaşlar.

Sanayeryokburada

Uzman üye
10 Tem 2015
1,828
1
Sen daha yenisin buralarda galiba ? Adamlar google'da cevabı olan soruları soruyor zaten, yazsa baksa o attığı linki bulur okur. Soru soran üyeler onlarla muhattap olabilecek konu hakkında bilgi sahibi kişileri arıyorlar. Dediğim gibi hazır kaynakta var olan çözüm veya konulardan fazla
proprietary yazılar talep görüyor. Şahsen ben stackoverflow veya farklı bgf sitelerinde atılan linklerden çok yazdığım yazının altına yapılan yorumları dikkate almayı tercih ediyorum ve benim gibi diğer üyeler de :)

Her konuda bilgi sahibi olamaya biliyoruz,kendimden örnek vermek gerekirse kodlama bilgim yok.Bilgim olmayan bir şey hakkında nasıl yardım edebilirim? Etmeye kalksam daha çok elime yüzüme bulaştırırım.Hem üye sayesinde bizde sorun hakkında araştırmalar yaparak bilgi sahibi oluyoruz,bu da bize bilgi katıyor güzel oluyor.Yönetim olarak zaten bilgili olduğumuz bir konu hakkında yardım isteniliyorsa elimizden geleni yapıyoruz, ek olarak özel mesaj ile yardım ettiğimiz dahi oluyor.İnternet'te arayıp bulamadığı veya internet'te aramadan direkt buradan yardım isteyen üyeler oluyor,gerekli çözümün videosu veya makalesi mevcut ise bunun linkini atıp çözüme ulaşmasına yardımcı oluyoruz,sorunun çözümü zaten videolu veya makale bir şekilde mevcut ise aynı şeyleri yazmaktansa linkini atmak daha mantıklı.Hem bu şekilde çözümü paylaşan şahsın da hakkını yememiş oluyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.