2 Ayrı siteyi Tek Veritabanına Bağlamak

HackerTrojan

Uzman üye
7 Ocak 2013
1,098
0
system32
Selamın Aleyküm ;

Merhaba arkadaşlar, bu konuda aynı veritabanı üzerine birden fazla site kurma hakkında bilgilendireceğim elimden geldiğince.
Bir hatam bir kusurum olduysa affola.

İlk olarak Hazır sistemler üzerinden 2 Ayrı site Tekbir Veritabanına Bağlanılamamaktadır.Joomla ve Wordpress üzerine araştırma yaptım
diğer sistemler içinde aynı şekilde olacağını düşünüyorum.Bu nedenle sizlere sadece Özel sistemler için 2 Ayrı siteyi tek veritabanına ( Database )
bağlamayı göstereceğim.Şahsen kurmuş oldugum 2 ayrı sitemde denedim sorun çıkmadı.Umarım sizlerede yararlı olur.

Şimdi örnek bir config dosyası veriyorum bunun üzerinde daha iyi anlayabilirsiniz.

kmn63.png

onfig dosyası nedir diye soranlar olursa bu dosya bizim siteye yüklediğimiz scriptinin bir parçasıdır.Üzerine veritabanı bilgilerini yazıyoruz.
Vertabanına erişim sağlıyor.Scriptinize göre bu dosyanın adı değişir tabiki.(Örn; ayar.php , database.php .. gibi ).

Şimdi 2 adet sitemiz var diyelim.

1. Sitemiz = www.site1.com olsun.
2. Sitemiz = www.site2.com olsun.

Veritabanımızda www.site1.com adresindeki hostingimizde kurlu olduğunu farzedelim.

1-) www.site1.com adresine scriptimizi atıyoruz ve config dosyamıza Veritabanı bilgilerimizi giriyoruz.
$site="http://www.site1.com"; // Veritabanının kurulu oldugu Web adresini yazıyoruz.
$kullanici = ’site_user’; // <-- mysql kullanıcı adı
$sifre = ’Cyber-warrior’; // <-- mysql şifresi
$veritabani = ’site_db’; // <-- mysql veritabani adı
$host = "localhost"; // <-- mysql host

Evet 1. sitemiz hazır.Şimdi asıl olay 2. sitemizi bu veritabanına bağlamakta oda şöyle oluyor ;

2-) wwww.site2.com adresine scriptimizi atıyoruz ve config dosyasını şu şekilde editliyoruz.
$site="http://www.site1.com"; // Veritanımızın kurulu oldugu web adresini yazıyoruz.Kendi sitemizi yazarsak veritabanına bağlanamaz.
$kullanici = ’site_user’; // <-- mysql kullanıcı adı
$sifre = ’Cyber-warrior’; // <-- mysql şifresi
$veritabani = ’site_db’; // <-- mysql veritabani adı
$host = "localhost"; // <-- mysql host

Aynı şekiğlde veritabanı bilgilerini girdikten sonra 2. sitemizde bu veritabanına bağlanmış oldu.Yani buradaki asıl yapılan şey ,
Config dosyalarına aynı veritabanı bilgilerini girmek ve en önemlisi viertabanı biligilerini girerken Veritabanının kurulu oldugu siteyi yazıyoruz.

Not: Her sitenin config dosyası bir değildir.Farklı kodlarda farklı fonksionlar barındırabilir.Benim resimde gösterdiğim örnek bir config dosyasıdır.

crazyimpi

Katılımcı Üye
9 Nis 2013
687
0
veritabani derken depolama alani hostmu demek istiyosun iki siteyi bir host a bagliycaksin yoksa yanlismi anladim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.