2 Boyutlu Çizim Nedir?

Thereaqerx

Tasarım Ekibi Lideri
16 Ocak 2021
1,019
1,587
Tasarım Ekibi Direktörlüğü
2 Boyutlu çizim nedir? sorusunu merak edenler için eminiz ki bu yazıyı okumalarının ardından her şey net şekilde oturacaktır. En kısa ifadeyle 2 boyutlu çizim; yalnızca X ve Y eksenine oturan bir çizimdir. 2D çizimin derinliği yoktur. Bir genişlik ve uzunluğu vardır ve dediğimiz gibi derinliği olmadığı için de bir kalınlığı yoktur.

2-boyutlu-cizim-ile-3-boyutlu-cizim-arasindaki-fark-2.jpg

Konuyu biraz daha görsellerle aktaralım. Hemen yan tarafta yer alan görselde 2 boyutlu çizimleri ve hemen altında da ilgili çizimlerin 3 boyutlu çizimlerini görüyorsunuz.

Her iki çizim yönteminin de kendilerine göre avantajları olmakla birlikte temelde aynı şeyi ifade ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

3 Boyutlu çizimi yapılan bir modelin teknik detaylarını vermek için 2 boyutlu çizime yansıtılmış olarak verildiğini sıklıkla görüyoruz. Hemen aşağıda bir kaç örneğini sunalım. Göreceğiniz üzere sol altta 3D çizimi verilen bir modelin kesit görüntüsünü 2D olarak veriliyor. Dolayısıyla 2D-3D genellikle bir arada düşünülmelidir.

2d-cizim-nedir-ornek.jpg

ÖRNEK VİDEO

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,344
2,520
Eline sağlık, bu konu hakkında bir kaç şey söylemek isterim. Benim mesleğim gereğince 2D çizimler yapmaktayım. Misal veriyorum AutoCAD programı gibi 2D çizimler yapabiliyorum. Fakat bunu 3 boyutlara çevirmekte mümkün. Bunu STL dosyasına çevirip Alphacam programına attığım zaman 3 boyutlu bir çizim karşıma çıkıyor. Konu gayet güzel eline sağlık tekrardan.

Thereaqerx

Tasarım Ekibi Lideri
16 Ocak 2021
1,019
1,587
Tasarım Ekibi Direktörlüğü
Eline sağlık, bu konu hakkında bir kaç şey söylemek isterim. Benim mesleğim gereğince 2D çizimler yapmaktayım. Misal veriyorum AutoCAD programı gibi 2D çizimler yapabiliyorum. Fakat bunu 3 boyutlara çevirmekte mümkün. Bunu STL dosyasına çevirip Alphacam programına attığım zaman 3 boyutlu bir çizim karşıma çıkıyor. Konu gayet güzel eline sağlık tekrardan.
Evet Babacan Yakında İnşallah 3d Boyutlu Hakkında Bir Konu Açmayı Planlıyorum Eğer Konu Hakkında Bilgi Vermek İstersen Açacağım Konuda Bigi Ve Alışveriş ve Tavsiyenin Beklerim...

fsKS

Üye
11 Şub 2023
137
74
2 Boyutlu çizim nedir? sorusunu merak edenler için eminiz ki bu yazıyı okumalarının ardından her şey net şekilde oturacaktır. En kısa ifadeyle 2 boyutlu çizim; yalnızca X ve Y eksenine oturan bir çizimdir. 2D çizimin derinliği yoktur. Bir genişlik ve uzunluğu vardır ve dediğimiz gibi derinliği olmadığı için de bir kalınlığı yoktur.

2-boyutlu-cizim-ile-3-boyutlu-cizim-arasindaki-fark-2.jpg

Konuyu biraz daha görsellerle aktaralım. Hemen yan tarafta yer alan görselde 2 boyutlu çizimleri ve hemen altında da ilgili çizimlerin 3 boyutlu çizimlerini görüyorsunuz.

Her iki çizim yönteminin de kendilerine göre avantajları olmakla birlikte temelde aynı şeyi ifade ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

3 Boyutlu çizimi yapılan bir modelin teknik detaylarını vermek için 2 boyutlu çizime yansıtılmış olarak verildiğini sıklıkla görüyoruz. Hemen aşağıda bir kaç örneğini sunalım. Göreceğiniz üzere sol altta 3D çizimi verilen bir modelin kesit görüntüsünü 2D olarak veriliyor. Dolayısıyla 2D-3D genellikle bir arada düşünülmelidir.

2d-cizim-nedir-ornek.jpg

ÖRNEK VİDEO

2D çizimler bir yüzü gösterir, 3D çizimler ise bir dünyayı keşfetmenizi sağlar.
-fsKS

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.