32 bit programı 64 bite çevirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

djkorkusuz

Katılımcı Üye
22 Şub 2011
300
0
DüZCe
Benimle aynı durumda olan bir kaç arkadaş görünce bu topic'i açmaya karar verdim. ilk olarak bu meseleyle neden uğraşmak zorunda kaldığımı belirtiyim ardından bildiklerimi ve bu konu ile ilgili olarak buradan tartışalım diyorum.

Ben bir laptop alacaktım 2gb yerine 4gb ram olsun mu diye düşünüyordum ki, bu bit meselesi çıktı karşıma. Arkadaşlar işletim sistemleri 32 ya da 64 bit oluyormuş. Yani biz bilmesek de hepimizin xp'si ya da vistası aslında aynı değil. Bazılarımızı ki 32 diğerlerinin ki ise 64 bitmiş. (Ya... Ben şahsen dün öğrendim.)

Bunun şöyle bir önemi var; 32 bit olan işletim sistemleri en fazla 3gb ram'e izin veriyor (belki başka önemleri de vardır, galiba gerekli koşullar sağlanınca 64 olanlar daha üstün hale geliyor, {uf ya bi bilgisayar alacağız neredeyse okuluna gitcez onun yüzünden}). Neyse yani 4gb ram almak istiyorsanız, 32 bit işletim sistemi almayın. (Ben zamanında {şu anda da 258 kullanıyorum} ram yetersizliğinden çok acı çektiğim için mi ne takıntı oldu 4 istiyorum) 64 bit işletim sistemi alın. Eğer 2gb ram yeterli diyorsanız zaten, böyle bir sorun yok.

Yalnız 64 bit işletim sistemi kurmak için işlemcinin de 64 bit olması gerekirmiş. 32 bit işletim sistemii kurmak içinse işlemcinin 32 bit olması gerekmiyor. Yani işlemciniz 32 bit ise sadece 32 bitlik işletim sistemi kurabilirken, işlemciniz 64 bit ise ister 32 ister 64 bitlik işletim sistemini kurabiliyorsunuz.

Ram meselesi dışında da bu farklılığın önemli olduğu alanlar driver ve uyumlu diğer programları bulmanın kolaylığı ve
hız. 64 bitler eğer uygun program olursa daha hızlı galiba.

Aldığınız bilgisayarın işlemcisinin ve işletim sisteminin 32 mi yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlarsınız? Valla hiçbir fikrim yok.

Problem alanı: Laptop satanlar içinde 32 bit veriyormuş genelde, 64'e geçmek isteyince sürpriz. "para ver yenisini al" densizliği ile karşılaşıyorlarmış. Bu istisnai bir durum değilmiş. Yani iki kere işletim sistemi için para vermek durumunda kalınıyormuş. (Ya, korsanla mücadele falan derken tv'de şurda burada güzel güzel konuşanlar, korsan hırsızlıktır deyip duranlar, ellerine fırsat geçince soymaktan geri durmuyorlar.)

Ben bildiklerimi anlattım, tabi daha iyi bilenler hatalı yerleri düzeltirler umarım.

ALINTIDIR

4DEATH

Katılımcı Üye
22 Tem 2008
943
0
Benimle aynı durumda olan bir kaç arkadaş görünce bu topic'i açmaya karar verdim. ilk olarak bu meseleyle neden uğraşmak zorunda kaldığımı belirtiyim ardından bildiklerimi ve bu konu ile ilgili olarak buradan tartışalım diyorum.

Ben bir laptop alacaktım 2gb yerine 4gb ram olsun mu diye düşünüyordum ki, bu bit meselesi çıktı karşıma. Arkadaşlar işletim sistemleri 32 ya da 64 bit oluyormuş. Yani biz bilmesek de hepimizin xp'si ya da vistası aslında aynı değil. Bazılarımızı ki 32 diğerlerinin ki ise 64 bitmiş. (Ya... Ben şahsen dün öğrendim.)

Bunun şöyle bir önemi var; 32 bit olan işletim sistemleri en fazla 3gb ram'e izin veriyor (belki başka önemleri de vardır, galiba gerekli koşullar sağlanınca 64 olanlar daha üstün hale geliyor, {uf ya bi bilgisayar alacağız neredeyse okuluna gitcez onun yüzünden}). Neyse yani 4gb ram almak istiyorsanız, 32 bit işletim sistemi almayın. (Ben zamanında {şu anda da 258 kullanıyorum} ram yetersizliğinden çok acı çektiğim için mi ne takıntı oldu 4 istiyorum) 64 bit işletim sistemi alın. Eğer 2gb ram yeterli diyorsanız zaten, böyle bir sorun yok.

Yalnız 64 bit işletim sistemi kurmak için işlemcinin de 64 bit olması gerekirmiş. 32 bit işletim sistemii kurmak içinse işlemcinin 32 bit olması gerekmiyor. Yani işlemciniz 32 bit ise sadece 32 bitlik işletim sistemi kurabilirken, işlemciniz 64 bit ise ister 32 ister 64 bitlik işletim sistemini kurabiliyorsunuz.

Ram meselesi dışında da bu farklılığın önemli olduğu alanlar driver ve uyumlu diğer programları bulmanın kolaylığı ve
hız. 64 bitler eğer uygun program olursa daha hızlı galiba.

Aldığınız bilgisayarın işlemcisinin ve işletim sisteminin 32 mi yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlarsınız? Valla hiçbir fikrim yok.

Problem alanı: Laptop satanlar içinde 32 bit veriyormuş genelde, 64'e geçmek isteyince sürpriz. "para ver yenisini al" densizliği ile karşılaşıyorlarmış. Bu istisnai bir durum değilmiş. Yani iki kere işletim sistemi için para vermek durumunda kalınıyormuş. (Ya, korsanla mücadele falan derken tv'de şurda burada güzel güzel konuşanlar, korsan hırsızlıktır deyip duranlar, ellerine fırsat geçince soymaktan geri durmuyorlar.)

Ben bildiklerimi anlattım, tabi daha iyi bilenler hatalı yerleri düzeltirler umarım.

ALINTIDIR

bilgilendirme iyi hoş da arkadaşın ve genel olarak bizim problemize ne çözüm var ne cevap :diablo:mad:

frt002

Kıdemli Üye
3 Eki 2009
2,470
0
turkhackteam
kardeşlerim sorunumuza bir çözüm yok büyük bir ihtimalle ancak çevirmek için program yapılırsa birşey diyemem belki o zaman işler değişir ancak programlarda istediğimiz versiyonları yeniden indirmek gerekiyor...

0x00

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Ocak 2011
7,959
8
32 bit yazılım 64 bit e çevrilmesi diye bişeyin mümkün olduğunu sanmıyorum. hangi mimari de olacağı program kodları yazılırken karar verilir.

scf7y8.png

Son düzenleme:

0x00

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Ocak 2011
7,959
8
kodlar elinde ise yaparsın. yoksa, böyle bişey mümkün değil. zaten mümkün olsaydı böyle bir ayrıma gerek kalmazdı. (32bit- 64bit)

darkboy03

Üye
8 Ağu 2009
83
0
Koltuk
Ben söle bi secenek buldum :) Simdi abi benim oynayacagım oyun 32 bitlik bir oyun. ama benim laptopum 64 bit.. bunu nasıl aşabilirim :)
Sanal Sistem :) Aşşağıdaki linkde herşey acık ve nettir.. resimlerde acıklandıgı yolu izlemeniz yeterlidir.. Kolay gele..

https://tik.lat/lJ3sU

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.