32 GB Usb'ye persistence mi yoksa normal kurulum mu yapmalıyım?

exemelation

Katılımcı Üye
22 Tem 2009
529
1
Merhaba elimde 2 adet usb var ,birini(8gb) kurulum için kullanabilirim diğerini (32gb) kali linux kurmak için aldım ,usbye kalıcı olarak kurabiliyorum denedim 8 gb da oldu ,acaba 8 gb a rufus ile yazıp boot ederek 32 gb a graphical install ile kursam mı yoksa direk 32 gb usb ye persistence olarak mı kursam hangisi daha yararlı olur ,kali sürekli sorun çıkarıyor en stabil nasıl olur onu yapmak istiyorum.
Yani yapmak istediğim boot bölümü içinde olan hdd ye kurarmış gibi usb ye kurulum dan bahsediyorum.

Son düzenleme:

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Şu linkte aynı sorundan muzdarip birine cevap vermişler bi bakabilirsin istersen:
https://unix.stackexchange.com/ques...-usb-boot-vs-live-persistence-usb-boot/405126

Bana soracak olursan benim fazlaca USB'm yok bu yüzden USB'm de bir adet live kali veya parrot bulunduruyorum, linuxu fazla kurcalıyorum, sürekli bozuyorum yeniden yüklemem gerekiyor. Persistence olarak kali kullanmayı denedim ama bir türlü başaramadım aslında belki sürümde veya hardware de benden kaynaklı bir hata olmuş olabilir ancak minimum 20gb kapasiteyi sağlayan herhangi bir depolama alanına kali linuxu yükleyebiliyorsun ki senin durumunda fazlasıyla yeterli gibi duruyor.

Eğer kullandığın USB cihazını başka sistemleri boot etmek için kullanmıyorsan USB üzerine boot etmende bir sakınca yok. Ancak "Daha hızlı çalışır mı?", "Performans sorunları olur mu?" bunları bilmiyorum.

Konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm birkaç link daha:
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2379868
https://superuser.com/questions/121...l-install-on-usb-and-live-usb-of-any-linux-os

Son düzenleme:

exemelation

Katılımcı Üye
22 Tem 2009
529
1
Teşekkürler gerçekten yardımcı oldunuz Usb ye diğer bir usb ile kuracağım okuduklarıma göre neredeyse hiçbir fark yok tek görebilidğim fark okuma hızı gibi değerler.Yine de bunu gözae alıyorum çünkü hddyi bölüp kullanmak içimi rahat ettirmiyor ve sürekli bi şekilde linux bozuluyor ,kali linuxun daha stabil çalışmasını istediğim için ve temasını sevdiğim için 2018.4 versiyonunu kurmak istiyorum önerebileceğiniz başka bir versiyon var mı acaba ?

Bir de rufus ile ilgili sorularım var :)

Ads-z.png

1-)Kalıcı disk bölümü boyutunu daha önce görmemiştim bu galiba yeni geldi herhangi bi oynama yapmam gerekir mi?
2-)Bilgisayarımda eski bios kullanılıyor Burası tamam mbr olacak yan tarafta da UEFİ VEYA BİOS O da tamam.
3-)Bu 3. çizgide gösterdiğim yeri işaretlemem gerekiyor mu yakın zamanda 3-4 kere harici hdd ye kali kurdum bunu işaretlemediğim zamanlar galiba sorun çıkıyor,çünkü bilgisayar eski bios kullanıyor ama 2. de yazdığım gibi seçili olanlar yetmez mi acaba?
4-)fat32 vey ntfs seçmem birşeyi değiştirir mi sonuçta bu sadece flash üzerine nasıl yazılacağını gösteriyor galiba ,bu böyle diye sistemi fat32 yada ntfs kurmaz galiba :)

Çok soru sordum ama bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Soulfly12

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
366
1
Teşekkürler gerçekten yardımcı oldunuz Usb ye diğer bir usb ile kuracağım okuduklarıma göre neredeyse hiçbir fark yok tek görebilidğim fark okuma hızı gibi değerler.Yine de bunu gözae alıyorum çünkü hddyi bölüp kullanmak içimi rahat ettirmiyor ve sürekli bi şekilde linux bozuluyor ,kali linuxun daha stabil çalışmasını istediğim için ve temasını sevdiğim için 2018.4 versiyonunu kurmak istiyorum önerebileceğiniz başka bir versiyon var mı acaba ?

Ads-z.png

1-)Kalıcı disk bölümü boyutunu daha önce görmemiştim bu galiba yeni geldi herhangi bi oynama yapmam gerekir mi?
2-)Bilgisayarımda eski bios kullanılıyor Burası tamam mbr olacak yan tarafta da UEFİ VEYA BİOS O da tamam.
3-)Bu 3. çizgide gösterdiğim yeri işaretlemem gerekiyor mu yakın zamanda 3-4 kere harici hdd ye kali kurdum bunu işaretlemediğim zamanlar galiba sorun çıkıyor,çünkü bilgisayar eski bios kullanıyor ama 2. de yazdığım gibi seçili olanlar yetmez mi acaba?
4-)fat32 vey ntfs seçmem birşeyi değiştirir mi sonuçta bu sadece flash üzerine nasıl yazılacağını gösteriyor galiba ,bu böyle diye sistemi fat32 yada ntfs kurmaz galiba :)

Kali Linux da Firewall Olmadığı İçin Eski Sürüm Kullanmanız Kolayca Hacklenmenize Neden Olacaktır.

LeenHD

Yeni üye
10 May 2020
27
0
Bug arayacak iseniz pentestbox tavsiye edebilirim. Toplu olarak Windows 'a isminden de anlaşılacağı üzere kali linux da bulunan bir çok aracı barındırıyor.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0

Ads-z.png

Soru sor tabiki hiç önemi yok bilmiyorsam (gayet normal) bilen biri bulunur veya başka kaynaklardan bakmaya gayret ederiz.

En güncel versiyonunu indirmeni tavsiye ederim, herhangi bir açık varsa yakalanma olasılığın düşer.
Eski temayı seviyosan direkt eski temayı linux içerisinde kurabilirsin sırf onun için 2 yıllık versiyonunu indirmene gerek yok.

1-) Rufus'da normalde default ayarlarıyla düzgünce kurabiliyorsun. Aslında Rufus 3.0 kullanıyorum bende "Kalıcı disk bölüm boyutu" diye bir seçenek yok ama ekstradan bir depolama aracı olarak kullanmayacaksın büyük ihtimalle 0 da kalması gerekli onun.
2-) Doğru
3-) Bunu seçmiyorsun
4-) Fat32 (flashına yüklediğin için)

exemelation

Katılımcı Üye
22 Tem 2009
529
1
Bug arayacak iseniz pentestbox tavsiye edebilirim. Toplu olarak Windows 'a isminden de anlaşılacağı üzere kali linux da bulunan bir çok aracı barındırıyor.

Daha çok msfconsole ile trojan yapma ile ilgileniyorum şimdilik ilerde nmap ,zafiyet taramaları gibi ilerlerim ,kali linux zaman zaman kullandığım bi sistem linux olarak kaliden başka sistemi kullanmadım ve bi hata bulduğumda çözümünü kolayca bulabilmem lazım bu konuda kalide yeterince bilgi var ve rahatlıkla çözebiliyorum ,bildiğim bi sistem varken yenisine bakacağımı pek sanmıyorum :),ayrıca birde port sorunum var nasıl halledicem bilemiyorum ,internet sağlayıcım beni cgn havuzuna dahil etmiş bu yüzden port modemden açmak yetmiyor ,statik ıp gerekiyor onu da henüz çözemedim alternatif yöntemler var fakat hatalar aldım orada kaldım ,varsa bu konu hakkında bilginiz söylerseniz sevinirim :).Teşekkürler.

exemelation

Katılımcı Üye
22 Tem 2009
529
1
Kali Linux da Firewall Olmadığı İçin Eski Sürüm Kullanmanız Kolayca Hacklenmenize Neden Olacaktır.

İndirdiğim versiyon üzerinde güncellemeleri yapmak yetmiyor mu gördüğüm kadarı ile birçok kişi de eski versiyonları stabil oldukları için tercijh ediyorlar hatta v2 sürümünü kullanan çok gibi gözüküyor yıllar öncesi sürümünü :) ,bunu da araştırmam lazım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.