3DS max ile Organik model ve poz (Resimli Anlatım)

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
tr3d_123_Untitled-2.jpg

Bu ders de öncelikle basit modelleme araçlari ile bir küp den polygon edit yöntemi ile organik bir model yaptiktan sonra Character Studio yardimi ile pozlandirma çalismasi yapicaz.
Öncelikle bu ders de ki komutlarin tamamini yazmadim * yeni baslayan arkadaslarin öncelikle komutlaribilmesini tavsiye ederim
Öncelikle sahnemize standart pirimitif nesnemiz olan box yerlestirdikten sonra alt ve üst yüzeyleri seçip bevel komutu ile resimdeki formu veriyoruz.

tr3d_123_Untitled-1.jpg

Baglanti noktalari ve exturude komutu kullanarak ve yeni kenarlarekleyerek asagidaki form a ulasiyoruz.

tr3d_123_Untitled-3.jpg

Ayrintilar arttikça yeni kenarlar ekliyoruz * burada önemli olan kenarlarin uç kisimlari açikta kalmamali örnegin gögüs kisminda ekledigimiz bir kenar kendi ekseni boyunca devam etmeli.

tr3d_123_Untitled-4.jpg

Is süresinin yariya inmesi ve gerekli simetrinin daha kolay yakalanmasi için modelin yarisindaki polygonlari silip yarim yüzeyde çalisabiliriz* daha sonra bu yüzeyi kopyalayip *simetrisini alarak tekrar birlestirebiliriz.

tr3d_123_Untitled-5.jpg

Mümkün oldugu kadar yüzeyleri ve baglanti noktalarini düzgün tutmaya çalisalim

tr3d_123_Untitled-6.jpg

modelin üst bölgesinin büyük kismi tamamlandi * çalistigimiz yüzeyi kopyalayip simetrisini aliyoruz * iki cismi birbirine bagladiktan sonra* mesh editing e geçerek baglantinoktalarini scale araci ile yaklastirip weld komutu ile birbirine bagliyoruz *Tüm baglanti noktalarinin birbirine baglanmasina dikkat edin.

tr3d_123_Untitled-7.jpg

Vücudun alt kismini modellemeye devam ediyoruz.
tr3d_123_Untitled-8.jpg

Low poly modellememiz hemen hemen bitti
tr3d_123_Untitled-9.jpg

ayrinti eklemek için kenar bölmeye ve baglanti noktalarini düzenlemeye devam edbilirsiniz.modelimize mesh smooth uyguluyoruz.

tr3d_123_Untitled-10.jpg

Simdi modelimize Character studio ile kemik sistemi ekleyip pozlandirma yapicaz.Modelin boyutlari ile orantili Biped nesnesini modelin içine yerlestiriyoruz

tr3d_123_Untitled-11.jpg

Modelimizin anatomisine uygun bir kemik sistemi olusturmamiz gerekiyo * Charactes Studio hemen hemen her canlinin kemik sistemini taklit edebilir * Bizim modelimiz kertenkeleyi andiran bir yapiya sahip* fazladan eklemleri ve kuyrugu var *bunu olusturmak ve kemikleri modele göre sekillendirmek için "Figure mode " tusuna tikliyoruz * kemik sistemini daha iyi konumlandiriyoruz.
Structure sekmesini açarak buradaki parametrelerle yeni kemikler ekleyip çikarabilir * böylece model anatomisine uygun bir yapi olusturabiliriz


tr3d_123_Untitled-12.jpg

Scale araci ve movie aracini kullanarak biped objesindeki her bir kemigi modelimizin mesh yapisina göre sekillendiriyoruz.
tr3d_123_Untitled-13.jpg
tr3d_123_Untitled-14.jpg

Biped nesnesini tam olarak konumlandirdiktan sonra simdi mesh modelimizi kemik sistemine baglayabiliriz* Öncelikle mesh modelimizi seçip *Modifier panelinden Physique komutunu seçiyoruz.
 

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
tr3d_123_Untitled-15.jpg

Sag taraftaki "Attach to Node" tusuna tikliyoruz baska hiç bir yere tiklamadan Biped nesnesinin merkezinde yer alan kulp a tikliyoruz *Açilan pencerede "intialize" tusuna basiyoruz * kisa bir beklemeden sonra islem gerçeklesir (Kulp kalça kemiginin içinde yer alir * zorlanmamak için Attach to Node" tusuna basmadan önce kalça kemigini yakinlastirin.)Simdi kemik sistemimizle mesh modelimiz baglandi *

tr3d_123_Untitled-16.jpg

Modelin içinde turuncu renkli çizgi seklinde bu baglantiyi görebilirsinizmodifier stack alaninda Physique sekmesini açiyoruz ve envelophe komtuna tikliyoruz* Turuncu renkli bag çizgisi açik sariya döner* bu sari çizgiyi seçersek her bir kemigin mesh model üzerindki etki alanini görebilirsiniz.


tr3d_123_Untitled-17.jpg

Modelin organlarinin hareketi sirasinda anatomik bozulmalar olmamasi için bu zarflari ayarlamamiz gerekli* bunu envelophe parametres alanindaki parametrelerle düzenleyebiliriz* zarfin disinda baglanti noktasi kalmamasina dikkat edelim *bunun yani sira bu zarflar çok büyük olursa da yine anatomi bozulacaktir * bu nedenle bu ayarlamayi her organ için ayri ayri yapin.Inner iç baglanti noktasi* outer dis baglanti noktalari * Both ise her ikisini oranlamaya yarar.


tr3d_123_Untitled-18.jpg

Dogru bir sekilde zarflama yaptiktan sonra simdi tüm seçimleri kaldirabiliriz* hareket ettirmek istedigimiz biped kemigini seçerek* poz testleri uygulamaya geçebiliriz* Fakat bundan önce "Figure mode" tusuna basip Figure mode den çikmamiz gerekiyor.


tr3d_123_Untitled-19.jpg

Simdi key info sekmesi sag tarafta belirdi* burada ivmeli ve sabit hareketler için kirmizi tuslar mevcut* biped kemigini hareket ettirdikten sonra bu Key ler ile hareketi sabitliyoruz *bunlar üzeride denemeler yapabilrsiniz* (yaptiginiz pozu resetlemek için tekrar figure mode ye geçebilirsiniz)istedigimiz pozu verdikten sonra üst paneldeki select by name tusuna basip açilan pencerede sahnedeki tüm nesneleri görüyoruz * buradan Biped nesnelerini seçmek için üst bosluga Bip yazmamiz yeterli * tüm Biped nesnelerini seçtikten sonra sag klik yapip "Hide by selection " komutu ile kemikleri gizliyoruz.( bu pozlandirma islemi sirasinda zaman çubugunu da kullanirsaniz ufak bir animasyon elde edebilirsiniz)


tr3d_123_Untitled-20.jpg
tr3d_123_21.jpg

Ufak bir kaplama çalismasindan sonra modelimiz hazir.
Bu modelin yapim süresi yaklasik 3 buçuk saat kadardir * modelleme *kaplama ve render üzerinde daha fazla zaman harcanarak çok daha iyi bir sonuç elde etmek mümkün

Alıntıdır
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.