Donanım 4 gb ram var ama sistem windows xp 5.1

6 Mar 2021
75
0
Selamın aleyküm.
Babamın 20 yıl önce işlerinde kullandığı bilgisayarına bugün itibarıyla el koydum. Yaklaşık 10 yıldır kimse kullanmıyor bilgisayarı. Hâliyle hiç güncel değil. Şuanki sistemine baktım windows xp 5.1 4 gm ram 32 gb hafızası var. Hafızası arttırılabilirse uygun bir harddisk alıp arttırma imkanım var. Hızı da 2.0 Ghz. Ben pek anlamam bu donanım işinden o yüzden size sorayım dedim. Bu bilgisayara windows 10 yüklersem kaldırır mı, kaldırsa kasar mı, oyun oynamak için sormuyorum en fazla 1 2 tane yüklerim. Daha çok bir şeyler izlemek ve yazılım derslerini uygulamak için kullanacağım. Fikri olan beni aydınlatabilir mi lütfen?
Bilgisayarın modeli Acer Aspire 3005wlmi
Gerekli sistem bilgileri de ektedir.

Bu arada unutmadan söyleyeyim dizüstü bilgisayar şarjlı değil. Yani elektriği kesilince direkt kapanıyor bilgisayar. Oldukça eski model ama acaba buna şarjlı bir batarya atsam şarjlıya döner mi yoksa yine elektrikli mi kalır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

xCrownly

Üye
22 Şub 2021
97
8
C +
Türklerin bu duruma düşmesi üzücü 20 sene okul 3k maaş fakirlik yoksulluk içinde yaşam imkanım olsa sana alırdım güzel ekipmanlar

deneyebilirsin bit pazarlarında bu bilgisayarların daha iyisi ucuza satılıyor şansını bit pazarında dene

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,432
33
1,498
K E R K Ü K
cidden 20 yıl öncesine göre gayet güzel sistem, şuanda idare eder iş görür.
windows 10 yüklenebilir ancak aynı hızı vermez, 8.1 veya 7 sürümlerinde kullanabilirsiniz.
gündelik işlerde ve yazılım işlerinde iş görür bir sistem ancak oyun olarak güncel oyunları oynatmayabilir.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
TheSystemHacker
xCrownly
kuvayihackiye
lionnn o bilgisayara ssd olmaz, sata değil , ide hdd yani
1 batarya bulman zor sıfır bulamassın gibi birşey mecbur şarjda kullancan
2 ram 4 gb değil yanlış görmüşsün 446 mb yani megabyte
3 ram maximum 2 gb desteği var ve hdd olarak internetten okuduğum 80 gb takılı gösteriyor yüzde 100 ide hdd dir, sata değildir ,senin ide 80 gb leptop hdd bulman lazım oda sahibinden yada letgo gibi uygulamalardan yada yurt dışı aynı şekilde yine ramı bilgisayarcılardan sorman lazım adamlar para bile almaz yani o derece, müze görse tarihi eser kaçakçılığından içeri atar :D
4 ram ekledin diyelim 1+1 toplam 2 gb ram , bide hdd ekledin diyelim 80 gb , en fazla driver desteği varsa windows 7 kurabilirsin oda saten lite sürümlerini kur yoksa ram boşta 1 gb üstü yer , sana 1 gb kalır oda google chrome vb yer ramı 1 2 sekmede, driverleri orjinal acer sitesinde yoksa iobit driver booster yada driver pack solution gibi programlarla kurarsan ne ala şanslı olursun windows 7 için
5 windows 10 kuramassın , açmaz anca modifiye etmen lazım ve driver desteği vermez hiç bir şekilde, harici ekran kartı yok dahili var oda max 128 mb yani megabyte , bu bilgisayarla , en fazla ofis vb işlerini yapıp word exel gibi, sonrasında müzik dinlemek gibi ,xp desteği kesti , yükseltmek istiyorsan ram ve hdd eklemen şart ve windows 7 driver kurulurmu onada emin değilim, anca belki vistada olur vista ağır işletim sistemi sonuçta, yada modifiyeli xp kullanıp içine opera olsun safari gibi tarayici kurup yoluna devam etmen :)

Son düzenleme:

Neria54

Yeni üye
9 Ara 2017
44
0
Sakarya
Hocam iyi akşamlar,
Ram olarak 4 gb demişsiniz ama paylaştığınız fotoğrafta gördüğüm kadarıyla 446 mb ram gözüküyor. Sistemin win 10 kaldıracağını düşünmüyorum kaldırsa bile kullanılamayacak şekilde yavaş çalışır diye düşünüyorum. Masraf yapma gibi bir düşüncen varsa bu bilgisayar için boşuna paranı harcama derim.

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,280
1
3,495
Merhaba değerli üye,

İşlemci hızı güzel, ön bellek yeterli, ssd takmanız daha güzel bir performans sağlayabilir, denemeden öğrenemezsiniz.
İyi geceler diliyorum.

hayalet18 IDE sata portuna dönüştürücü ile çevirilebilir, alternatif olarak dvd sökülüp yerine hdd caddy takılabilir, çözüm odaklı olun.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
lionnn
leptopu satsa o kadar etmez , :D leptop hdd kapağı kapanmaz yada dvd ryter yeri kapanmaz, saten eski leptopa 1+1 gb ddr ramı nerden bulacak eski model , ide hdd bulması daha kolay leptop hdd si bulması , ramlar sıkıntılı bulur denemesi lazım

leptop özellikleri
https://icecat.biz/tr/p/acer/lx.a5505.490/aspire-notebooks-aspire+3005wlmi-359872.html#

ram 2 adet alsın max 2 gb destekliyor saten 2 tane yuva var
https://tr.aliexpress.com/i/32837527357.html

ide sata dönüştürücü
https://www.hepsiburada.com/s-link-sl-ssd12-ide-to-sata-12-7mm-notebook-ekstra-hdd-yuvasi-p-BSUCZLKPC-9629

ssd fiyatları
https://www.epey.com/depolama/e/YToxOntpOjIzODQ7YToxOntpOjA7czo2OiIyODc0MDciO319X3M6OToiZml5YXQ6QVNDIjs=/

ortalama ssd ram ide sata dönüştürücü ile 300 tl civarı tutar , bu leptopa değermi bilemem, ddr2 olsa neyse derim alsın 2+2 ram taksın ssd felan idare ederim , windows 7 driver desteği varmı bilinmiyor orjinal sitesinde daha , yada xp kurar driverleri kurup farklı tarayıcı kullanır internet ve ofis için ideal olur xp saten fazla ram yemiyor hafif gerekirse lite versiyon modifiyeli kurar xp yide

Son düzenleme:
6 Mar 2021
75
0
lionnn
leptopu satsa o kadar etmez , :D leptop hdd kapağı kapanmaz yada dvd ryter yeri kapanmaz, saten eski leptopa 1+1 gb ddr ramı nerden bulacak eski model , ide hdd bulması daha kolay leptop hdd si bulması , ramlar sıkıntılı bulur denemesi lazım

leptop özellikleri
https://icecat.biz/tr/p/acer/lx.a5505.490/aspire-notebooks-aspire+3005wlmi-359872.html#

ram 2 adet alsın max 2 gb destekliyor saten 2 tane yuva var
https://tr.aliexpress.com/i/32837527357.html

ide sata dönüştürücü
https://www.hepsiburada.com/s-link-sl-ssd12-ide-to-sata-12-7mm-notebook-ekstra-hdd-yuvasi-p-BSUCZLKPC-9629

ssd fiyatları
https://www.epey.com/depolama/e/YToxOntpOjIzODQ7YToxOntpOjA7czo2OiIyODc0MDciO319X3M6OToiZml5YXQ6QVNDIjs=/

ortalama ssd ram ide sata dönüştürücü ile 300 tl civarı tutar , bu leptopa değermi bilemem, ddr2 olsa neyse derim alsın 2+2 ram taksın ssd felan idare ederim , windows 7 driver desteği varmı bilinmiyor orjinal sitesinde daha , yada xp kurar driverleri kurup farklı tarayıcı kullanır internet ve ofis için ideal olur xp saten fazla ram yemiyor hafif gerekirse lite versiyon modifiyeli kurar xp yide

Bu bilgisayarı ram'inden ekran kartına hafızasından işlemcisine kadar ne gerekiyorsa değiştirmeye hazırım. Yeter ki win 10'u kasmayacak şekilde kullanabileyim. 650 700 tl gözden çıkardım zaten. Eğer mümkünse bu şekilde modifiye etmek için 800 tl'ye kadar verebilirim. Yeter ki kasmadan windows 10 ile kullanabileyim.

Ayrıca evet ram 446 mb'mış. Heyecandan 4 basamak diye görmüşüm 😂
İlk gördüğümde de inanamamıştım hatta 4 gb olabileceğine ama tekrar bakmadığım için fark etmemişim. Kusura bakmayın

TheSystemHacker
xCrownly
kuvayihackiye
lionnn o bilgisayara ssd olmaz, sata değil , ide hdd yani
1 batarya bulman zor sıfır bulamassın gibi birşey mecbur şarjda kullancan
2 ram 4 gb değil yanlış görmüşsün 446 mb yani megabyte
3 ram maximum 2 gb desteği var ve hdd olarak internetten okuduğum 80 gb takılı gösteriyor yüzde 100 ide hdd dir, sata değildir ,senin ide 80 gb leptop hdd bulman lazım oda sahibinden yada letgo gibi uygulamalardan yada yurt dışı aynı şekilde yine ramı bilgisayarcılardan sorman lazım adamlar para bile almaz yani o derece, müze görse tarihi eser kaçakçılığından içeri atar :D
4 ram ekledin diyelim 1+1 toplam 2 gb ram , bide hdd ekledin diyelim 80 gb , en fazla driver desteği varsa windows 7 kurabilirsin oda saten lite sürümlerini kur yoksa ram boşta 1 gb üstü yer , sana 1 gb kalır oda google chrome vb yer ramı 1 2 sekmede, driverleri orjinal acer sitesinde yoksa iobit driver booster yada driver pack solution gibi programlarla kurarsan ne ala şanslı olursun windows 7 için
5 windows 10 kuramassın , açmaz anca modifiye etmen lazım ve driver desteği vermez hiç bir şekilde, harici ekran kartı yok dahili var oda max 128 mb yani megabyte , bu bilgisayarla , en fazla ofis vb işlerini yapıp word exel gibi, sonrasında müzik dinlemek gibi ,xp desteği kesti , yükseltmek istiyorsan ram ve hdd eklemen şart ve windows 7 driver kurulurmu onada emin değilim, anca belki vistada olur vista ağır işletim sistemi sonuçta, yada modifiyeli xp kullanıp içine opera olsun safari gibi tarayici kurup yoluna devam etmen :)

Aynen ya tarihi eser gibi bir şey. Cumhuriyetten kalma neredeyse😂😂😂

Merhaba değerli üye,

İşlemci hızı güzel, ön bellek yeterli, ssd takmanız daha güzel bir performans sağlayabilir, denemeden öğrenemezsiniz.
İyi geceler diliyorum.

hayalet18 IDE sata portuna dönüştürücü ile çevirilebilir, alternatif olarak dvd sökülüp yerine hdd caddy takılabilir, çözüm odaklı olun.

Hocam şimdi modifiye etsek bu bilgisayarın ramini 4 gb'a kadar çıkarabilir miyiz? Dediğim gibi 700 800 tl masraf ederim bu bilgisayara. Yeter ki kasmayacak şekilde kullanabileyim, cs lol gibi bilindik 2 3 oyun en fazla oynayabileyim, yazılıma programlamaya başlarken de sıkıntı çıkarmasın. Ne dersin olur mu bu bilgisayardan?

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
TheSystemHacker
yok desteklemez sanmam driver desteği önemli dediğim gibi, bende ddr3 ramlı leptop var 4 çekirdek 4 iş parçacığı 8 gb ram var , harici 1 gb ekran kartı dahili 512 mb ,var windows 10 driver desteği yok, sadece xp , windows vista, windows 7 desteği var, ben windows 7 kullanıyorum düşün yani seninkinin yükseltsen bile çok zor windows 7 de tam çalışmaz, cs go açmaz gibi 2 gb ram ile drop yersin saten ekran kartı yok pc de dahili olarak, bence para hacama hiç harcarsanda saten en fazla ofis ve pdf google açarsın müzik video için oyun için , cs 1.3 gibi çok eski oyunları oynatırmı bilemem :)

6 Mar 2021
75
0
hayalet18
5 10 yıl daha kalsın o zaman
Sonra senin de söylediğin gibi tarihi eser diye birilerine kakarım :D:D

İlerleyen zamanlarda yine söylediğin gibi ram boyutunu 2 gb a kadar yükseltirim. Ama şimdi kullanmak istiyotum ve windows 7'ye karar verdim. 446 mb ram sorun olur mu sence? Windows en az 1 gb diyor ama 256 mb ram da bile çalışan varmış.

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
@TheSystemHacker
sana şöyle söyleyim
256 mb ramda çalışan xp vista 7 8 8.1 10 var ama onlar modifiyeli içindeki özellikler çıkarılmış yada eklenmiş dosyalar
modifiye edilmiş sistem kısaca içindeki tüm dosyalar silinmiş olan windows 10 ama hiç bir işlem yaptırmaz sana kısaca
alttaki windows 7 lite hafifletilmiş sürüm , istersen şuan kur 32 bit olanı dene v8 olur v9 olur v10 olur x86 yani 32 bit, bide driver kurmayı dene , eğer driver kurulursa , sonra ram ve ssd eklemesi yaparsın, bide işlemcin sökülüyormu yoksa pres baskılımı, eğer sökülüyorsa internetten bulabilirsen en üst model anakart soket numarasına göre yükseltirsin, işlemciyide
benim ddr2 kasanın birinde 512 mb ram var , ekran kartı 256 mb harici var, windows 7 kurdum alttaki verdiğim linkteki sonra ram ekliyecem 4+4 gb , 8 gb yapıp ssd ekleme ekran kartı vb eklemeyi düşünüyorum
https://www.warezturkey.org/43418-windows-7-sp1-turkce-lite-surum.html
https://www.webtekno.com/192mb-ram-windows-10-h89741.html
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1siSfkQTzpo[/ame]

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.