ABD Ata'ya neden düşman?

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
ABD Atatürk'e Neden Düşman? - Ahmet Taner KIŞLALI

Önceki yazımda bazı somut bilgiler vardır. ABD’li bazı “servis”lerin* Türkiye’ye yönelik çabaları ile ilgili bilgilerdi bunlar. Atatürk’ü ve Kemalizmi yıkmak için gösterilen çabalar yan yana geldiğinde* ortaya
yadsınamayacak bir tablo çıkıyordu. Ama bu tabloya eklenecek* birkaç fırça darbesi daha kalmıştı.

Varan bir:
“CIA İstasyon Şefi” Paul Henze* 1933 yılında bir rapor hazırlıyor : “21. Yüzyıla Doğru Türkiye”. Ve şu “sav”ları savunuyor :

Atatürk ilkeleri soğuk savaş döneminde görevini yapmıştır; ama “yeni dünya düzeni” ile birlikte gerekliliği de kalmamıştır. “Klasik Atatürkçülük” ölmüştür..Aydınların imam-hatip okulları konusundaki endişeleri yersizdir. İran ve Arap parası ile desteklenen köktendincilik* Türkiye için ciddi bir tehlike değildir..

Atatürk’e “deccal” diyen Said-i Nursi ve Nurcular ilericidir..Nakşibendiler geriye dönük değillerdir; Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile bağlantıyı sağlayabilirler..

Varan iki:
Samuel Hungtington gibi “bazı” ABD’li yazarlar* Kemalizme karşı “Ilımlı İslam”a sahip çıkıyorlar.Türkiye’nin Batı ile bütünleşmesini istemiyorlar.Türkiye’nin “yeni dünya düzeni” içindeki yerinin “Ilımlı İslam” olması grektiğini düşünüyorlar. Batının çıkarının bunu gerektirdiğini savunuyorlar..

Varan üç:
CIA Türkiye ve Ortadoğu Şeflerinden Graham Fuller de* üç yıl önce bir Türkiye raporu hazırlanıyor..Ve özellikle “Kürt sorunu”na el atıyor:

Irak’ın “üniter” yapısını koruması ABD çıkarlarına uygun değildir. Türkiye Kürtlere özerklik verirse* Kuzey Irak’taki Kürtlerle bir bütünleşme gerçekleşebilir. En kötü şey* Türkiye’nin Irak’a yakınlaşmasıdır.

Şimdi gelelim sorunun yanıtına: ABD “servis”leri Atatürk’e niçin düşman?
Bunun dört temel nedeni var.

Birincisi..
Laik- demokratik Kemalist model* “ihraç” etmeye elverişli değildir. Türkiye’nin toplumsal kültürel altyapısına sahip bulunmayan İslam ülkeleri bu modeli uygulayamazlar. “Ilımlı İslam” ile bütünleşmiş* yarı çağdaş bir Türkiye* ABD çıkarlarına daha uygundur! Üstelik* petrol zengini Ortadoğu ülkelerindeki çağdışı rejimlerin varlığını koruması açısından* Kemalist model tehlikeli bir örnektir. Bu rejimlerin varlığı* Amerikan
çıkarlarının güvencesidir!

İkincisi..
Kemalizmin temelinde ulusal birlik ve tam bağımsızlık ilkeleri vardır. Bu ise* ABD’nin ve genel olarak Batının çıkarlarına terstir. Türkiye ne yıkılmalı* ama ne de bağımsız hareket edebilecek kadar güçlenmelidir. Türkiye Ortadoğuda büyük bir güç olmamalıdır!

Üçüncüsü..
Türkiye’nin Kürtlere özerklik vermesi* giderek federasyonu peşinden getirir. Bir adım sonrası ise* komşu devletlerin de parçalanması ile “bağımsız” bir Kürt devletinin oluşturulmasıdır. Her zaman ABD’ye muhtaç böyle bir devlet* Amerikan çıkarları için en iyi çözümdür. Ama bu formülün uygulanabilmesi için ilk koşul* Türkiye’de Atatürk’ün ve ilkelerinin yıkılmasıdır!

Dördüncüsü..
Yeni dünya düzeninde* uluslar arası sermayenin karşısında kalan tek engel “ulusal devlet”tir. Türkiye’de Atatürk yıkılmadan ulusal devletin yıkılamayacağı ise bir gerçektir!

1994 Aralığında* Yeni Demokrasi Hareketi kurulurken çıkan bir yazım şöyle noktalanıyordu:

“Özal –12 Eylül sayesinde- boşaltılmış bir meydanda işe başamıştı..”Dört eğilimi” birleştirip* ABD’nin çizdiği yolda kararlılıkla yürüdü. Ama bugün artık ne dünya o günün dinyası ne de Türkiye o günün Türkiyesi..Özal öldü* yaşasın Boyner!.. Doğru isim* yanlış zaman.. Ve tarihi* isimler değil “zaman”lar belirler!..”

Suç* bir buçuk yılda tükenen Boyner'de değil* “zaman”da !

Ve zamanlar hep Atatürk’ü haklı çıkarıyor!..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.