Açık Lise Yetim Maaşı

bluekabus77

Katılımcı Üye
14 Eyl 2012
306
0
Yalova
Açık Lise Yetim Maaşı ?

Merhaba, 2011 yılında babamı kaybettim. 2011-2017 arası her ay bi miktar yetim maaşı alıyodum. 2017 Martın 12sinde 18 yaşına gelmiş olacağım. 25 Yaşında okuyor olursam bu parayı alabilirim fakat okuduğum maöl kurumundan öğrenci belgesi alıp ilgili sgk kurumuna gitsem para almaya devam edebilir miyim? Bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

HACKERTHT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Kas 2006
10,700
458
'
5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümlerine göre, malul olmayan erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, hiçbir öğrenimi olmayan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda, orta öğrenim mezunu olan çocuklar 20 yaşını doldurduğunda, yüksek öğrenim mezunu olan çocuklar ise 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.
Sosyal güvenlik hukukunda, lise mezunu olmak orta öğrenim olarak kabul edilirken, iki yıllık meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak ise yüksek öğrenim olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, malul olmayan erkek öğrencilerin, üstte saydığımız okulları bitirdiklerinde yaşlarını doldurmaları beklenilmeden yetim aylıklarının kesilmesi gerekmektedir. Malul olmayan erkek çocukların yetim aylıkları evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

25 May 2010
185
1
Kocaeli
5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi hükümlerine göre, malul olmayan erkek çocuklara bağlanan yetim aylıkları; sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde, hiçbir öğrenimi olmayan çocuklar 18 yaşını doldurduğunda, orta öğrenim mezunu olan çocuklar 20 yaşını doldurduğunda, yüksek öğrenim mezunu olan çocuklar ise 25 yaşını doldurduğunda kesilmektedir.
Sosyal güvenlik hukukunda, lise mezunu olmak orta öğrenim olarak kabul edilirken, iki yıllık meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak ise yüksek öğrenim olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, malul olmayan erkek öğrencilerin, üstte saydığımız okulları bitirdiklerinde yaşlarını doldurmaları beklenilmeden yetim aylıklarının kesilmesi gerekmektedir. Malul olmayan erkek çocukların yetim aylıkları evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

peki kız çocuklarında nasıl oluyor

HACKERTHT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Kas 2006
10,700
458
'
Kız çocuğa yetim aylığı
Kız çocuklar, sigortalı anne veya babalarının iş kazası ya da normal ölümü ile ölüm aylığı (yetim aylığı) veya ölüm geliri alabilirler. Ancak, bunun için önemli bazı koşulları taşımaları gerekmektedir.
Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:
? Bunların başında, kız çocuğun “çalışmaması” gelmektedir.
? İkincisi, kendi çalışmaları sebebiyle iş kazası geliri veya yaşlılık aylığı almıyor olacak.
? Üçüncüsü, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olacak.
? Son olarak da, yaşları ne olursa olsun evli olmamaları, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları gerekmektedir.

25 May 2010
185
1
Kocaeli
Kız çocuğa yetim aylığı
Kız çocuklar, sigortalı anne veya babalarının iş kazası ya da normal ölümü ile ölüm aylığı (yetim aylığı) veya ölüm geliri alabilirler. Ancak, bunun için önemli bazı koşulları taşımaları gerekmektedir.
Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:
? Bunların başında, kız çocuğun “çalışmaması” gelmektedir.
? İkincisi, kendi çalışmaları sebebiyle iş kazası geliri veya yaşlılık aylığı almıyor olacak.
? Üçüncüsü, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olacak.
? Son olarak da, yaşları ne olursa olsun evli olmamaları, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları gerekmektedir.

hukuki bi konuda yardıma ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

bluekabus77

Katılımcı Üye
14 Eyl 2012
306
0
Yalova
bunu okudumda kardeşim benim sorunum mesleki açık öğretim lisesi örnek normal lıse okusam işlem yapmadan maaş almaya devam edecektim fakat açık oldugum ıcın sistemde otomatik okuyormu gozukuyorum yoksa işlem yapmam lazımmı ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.