Ağ Mimarileri Nedir?

erdemcix

Katılımcı Üye
1 Tem 2014
292
0
TÜRKİYE
Tanım Amaçlı Yazılmıştır.

Ağ mimarileri Nedir ?

ağa bağlı cihazların birbirleri ile iletişim yöntemlerini belirleyen tasarımlardır. Ağ üzerindeki cihazların iletişim yöntemine göre tasarlanmış çeşitli ağ mimarileri vardır. En yaygın kullanılan ağ mimarileri P2P ve client server mimarisini Anlatacağım.

P2P Mimarisi Yani (peer to peer)

biliyorum bu konu çok sıkıcı gelebilir ancak modelleme yaparken çok eğleneceğinizi umuyorum.Eşler arası mimarisi denilen yani P2P ağ mimarisinde merkezi bir sunucuya ihtiyaç yoktur. Ağa bağlı cihazlar hem istemci hemde sunucu gibi çalışabilirler. Genellikle dosya, yazıcı ve internet paylaşımı için kullanılırlar. Bu tür ağlar genellikle evlerde ve merkezi yönetim gerektirmeyen yerlerde kullanılırlar.

Client Server Mimarisi Kısacası (İstemci Sunucu) Olarakta Adlandırabiliriz

Arkadaşlar burda bir server kurulumu gerçekleştiririz.Genellikle oyun serverleri iş yerlerinin ağını P2P mimarları yapar.Genellikle üstün donanımsal özelliklere sahip bir sunucuya bağlı istemci cihazların sunucu üzerinden yetki kontrollerinden geçerek veri ve kaynaklara eriştiği bölümdür.istemciler sunucudan özgürce da hareket edebilirler.Dostlarım burası çok önemli sunucu üzerinden veri ve kaynak kullanımı sunucunun belirlediği yetkilere göre gerçekleştirilir.Yani Yetkililer harici veri ve kaynak kullanımı yapamazlar.

Aramıza Yeni Katılan Networke İlgisi olan arkadaşlara, ziyaretçilere ve THT ailesindeki herkeze öğretici bilgi olması dileğiyle

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.