Alan Adı Uzantıları Ve Anlamları

BenzinsizFerrari

Uzman üye
3 Şub 2015
1,121
0
Bazen hacklediğimiz bir sitenin amacının ne olduğunu veya ne sitesi olduğunu anlamakta güçlük çekebiliyoruz(Özellikle yeni başlayanlar). Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için sizlere bir konu hazırlayayım dedim.
Aşağıda internet üzerinde karşılaşabileceğiniz alan adı uzantılarının %96,23'ü yer almaktadır :p

.gov : Hükümet kuruluşları(government'dan gelir)

.edu : Eğitim kurumları (üniversiteler gibi) (education'dan gelir)

.ac : Akademik kuruluşlar (bazı ülkelerde edu yerine kullanılmaktadır. Mesela Belçika, Japonya ve Birleşik Krallık)

.org : Ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kuruluşlar (organization'dan gelir)

.com : Ticari kuruluşlar ve şahıs siteleri için (commercial'dan gelir)

.mil : Askeri kuruluşlar (military'den gelir. Abd çoğunlukla kullanır)

.net : Servis Sunucuları (Internet Servis Sağlayıcıları gibi) (network'den gelir)

.int : uluslararası organizasyonlar, kuruluşlar

.asia: Asya ve Pasifik ülkelerine özel alan adıdır. Mart 2008 tarihinde faliyete geçmiştir.

.info: Bilgi verme amaçlı kullanılabilir. İngilizcedeki "information kelimesinin kısaltmasıdır. 2001 yılında kullanıma açılmıştır.

.biz : Ticari amaçlı birinci seviye alan adıdır. İngilizce business'in telaffuzundan esinlenilmiştir. 2001 yılında oluşturulmuştur. Çoğunlukla spam ve z*rno siteleri tarafından kullanılmaktadır.

.pro : Sertifikalı profesyoneller tarafından kullanılır. Aşırı nadir rastlanır. Çok az kullanılır. (professional'den gelir.)

.xyz : 2014'te halka açık hale geldi. .org ve .net'de olduğu gibi bu da her türlü kullanıma uygundur. abc.xyz olarak Google dahi kullanmaktadır. Çoğunlukla Çin siteleri kullanır.

.onion: Deep Web siteleridir. İnternetExplorer,Chrome,Opera gibi tarayıcılardan girilemez. Daha fazla detayı forumumuzun Deep Web bölümünde yoldan geçen kime sorsanız söyler.

Bu arada tabiki yukarıda bahsettiğimiz uzantılar ücretlidir. Ücretsiz olanlar genellikle ".tr.gg", ".hol.es" veya ".0fees.us" gibi düşük seviyeli ve akılda kalması daha zor olanlardır.

Pnm3BO.gif
za9Qk6.gif

Son düzenleme:

Kurtga

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
811
2
.
.onion sitelere her türlü tarayıcıyla girilebilir dostum ancak güvenli olacağını sanmıyorum.

Girmek için linkin sonuna .cab ekleyiniz örn;

siteadresimiz.onion.cab

BenzinsizFerrari

Uzman üye
3 Şub 2015
1,121
0
.onion sitelere her türlü tarayıcıyla girilebilir dostum ancak güvenli olacağını sanmıyorum.

Girmek için linkin sonuna .cab ekleyiniz örn;

siteadresimiz.onion.cab

Opera ve Chrome'da denedim çalışmıyor dostum. Doğrudan siteyi indexlemek yerine arama sonuçlarına yönlendiriyor.

Ellerinize sağlık, yararlı.. :)

Beğenmenize sevindim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.