Algısal boşluk ve Sonsuzluk.

6 Ocak 2016
160
0
Merhabalar.Arkadaşlar öncelikle teşekkür ederim.Önceki makalemde/konumda bana çok destek oldunuz.Bende söz verdiğim üzere yeni konularla devam edeceğim.Bakmadıysanız ilk konum; https://www.turkhackteam.org/off-topic/1732502-galaksinin-en-buyuk-sirri-cozuldu-mu-beyin-firtinasi.html

Öncelikle şunu düşünmenizi istiyorum.Bir kutunuz var.Bu kutu içerisine ne saklarsanız saklayın ertesi gün yok oluyor.Yerine başka bir nesne geliyor.Kutunun yerini sizden başka bilen hiç kimse yok.Ardından bir gece boyunca kutuyu gözetliyorsunuz.Kapağı kaldırıyorsun ve yine içinde hiç bir şey yok.Kapağı açık beklettiğinizde ise hiç bir şey olmuyor.Cisim yerinde duruyor.Bu az önce söylediğim olay evrenin nasıl var olduğuna en iyi örnek.Varlıktan yokluk matematiksel olarak oluşamaz.Ancak yokluktan varlık matematiksel olarak oluşur.

Bunu da şöyle gösterelim.1 varlığı temsil eden en küçük sayıdır.0 ise yokluğu temsil eden tek sayıdır.
"1/0=Tanımsız" Varlığı temsil eden en küçük sayıyı yokluğu temsil eden tek sayıya böldüğümüzde tanımsız olur.Yani matematiksel olarak açıklanamaz.
"0/1=0 " Yokluğu temsil eden tek sayıyı varlığı temsil eden en küçük sayıya böldüğümüzde ise yine yokluk çıkar.Yani matematiksel düşünürsek 0 hem 1 den küçüktür ancak aynı zamanda içerisinde 1 taşımakta.Yani yokluktan varlık sayısı çıkabilmekte.

Var ve yoku tanımlamak gerçekten çok zor ve pek çok kimse bu konuyu fazla düşünmenin gerekmediğine "var vardır yok yoktur" düşüncesini benimsediklerini zannediyorum.

Aslında benim düşünceme göre "yok" yoktur."var" vardır.İlk başta hiç bir şey yoktur değil,her şey birazdan vardır denilmeli.Madem hiç bir şey yoktu,hiç bir atom altı taneciğin de bulunmaması gerekiyordu,ve hiçbir kanunun olmaması gizemli bir biçimde önceki konumuzda bahsettiğimiz higgs alanının oluşmaması gerekiyordu.

O zaman neden yok varken var yoktu?

Bir etkileşimin olması gerekiyor.Yok yokken nasıl yoktan var çıkabilir.Matematiğe döndüğümüzde mümkün.Ancak sorulması gereken soru her zaman "Nasıl" olmalı kanımca.

Bir kahve fincanına su doldurmadan önce olması gerekenler nelerdir? Kahvenin fincanın suyun sizin. Bu basit olayda bile olması gereken pek çok parametre bulunabilir.

Evren gibi büyük bir alanın var olmasında ise bundan daha fazla parametre olduğu aşikar.Ancak beni en çok düşündüren her zaman genişleyen evren modeli olmuştur.Ne kadar bu konu üzerinde tartışsak bilimsel çapta makaleler okusak ve ya benim gibi amatör kişilerin konularını okusak bile bence şu an bulunduğumuz yerden daha ileri bir konuma geçemeyiz.

Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yükle - resim paylaş - Hızlı Resim

Şu sadece bizim galaksimiz olan samanyolu galaksisi.Düşünsenize bundan trilyonlarca hatta matematikçilerin bile adlandıramadığı daha fazla basamaklarca galaksi var.Ve biz bunun nasıl var olduğunu bile bilmeden daha fazlası oluşuyor.

Higgs bozonu ile etkileşime girenler ve girmeyenlerin neler yaptığını önceki konuda anlattık.Tamam da hiç bir şey yokken higgs bozonu nasıl ortaya çıktı? Şu anki düşünmenizi istediğim şey bu.

Olmayan bir şey oluyor ve etrafta olmayan şeyleri olduruyor.Bazı şeylere etki etmiyor ancak.Etki etmediği şeyler o zaman bozondan önce de mi vardı? Dünyada kendimizi yiyip bitirerek yıllarımızı geçiriyoruz ve sonunda ölüyoruz.Peki durup düşünüyor muyuz nasıl oldu bu şeyler.Dönüp bir bakmanızı istiyorum.Gecenin şu vaktinde arabanıza atlayıp bir gidin dışarıya bir tepeye.Şehrin dışına bir sürmenizi çimenlere yatıp gökyüzünü seyretmenizi ve sadece düşünmenizi istiyorum.O sonsuzluk deryasında ne kadar küçük olduğunuzu,emin olun ki bu sizi binlerce kitap okumaktan daha fazla geliştirecektir.Bir hayat felsefesi oluşturmanıza neden olacak.Hiç bir şeyi sorun etmeden ömrünüzü tükettiğinizde.Adınızı bir yerlere yazmadıysanız,150 yıl sonra kim sizin isminizi söyleyecek? Hiç kimse.Siz de varsınız ve 150 yıl sonra tamamen yok olacaksınız.Bu yüzden kısa ömrünüzde evrene bir damgayı da siz vurun.Gerçi vurabileceğimiz damga da ne kadar olacak ki.Şu resme bir bakın.Orada bir toz zerreciği kadar bir alan bile kaplamıyoruz.Ancak soracak olursan herkesin derdi evrenden daha fazla.

Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yükle - resim paylaş - Hızlı Resim

Şimdi biraz daha devam edelim.Konudan çok saptım kusura bakmayın ama arada çoşuyoruz [sm=s17.gif] Bu üstteki oku düşünün arkadaşlar.Bir yayı çektiniz ve oku hedefe doğru attınız.
Yay ile hedef arasına X diyelim. (Hedefe H, Oka O , diyeceğim bundan sonra)
O nun H ye ulaşması için X kadar mesafe kat etmeli.X kadar mesafeyi tam olarak kat etmek için ilk başta X/2 sonra X/4,sonra X/8,sonra X/16 kadar mesafe kat edecek.Peki bu matematiksel olarak sonsuz defa sürüyorsa O nasıl H ye ulaşıyor? X mesafeyi nasıl kat ediyor.Bu da aslında varlık ve yokluk ile alakalı.Tahminimce O boşluk ile yer değiştirerek hareket ediyor.Ama teoride hiç bir zaman hareket etmemesi gerekiyor.Bu konuda düşüncelerinizi çok merak ediyorum.

*****Kaynaklar*****************************************

Ok Paradoksu | Paradokslar | Matematikciler.com

Arkadaşlar bu konuları 2 ayrı forumda paylaşıyorum.Bu yüzden herhangi bir alıntı söz konusu değildir.

Rootcmd

Kıdemli Üye
31 Ocak 2016
4,289
2
Nebula
Eline saglik kardesim buna kendi yorumumu sabah eklicem simdi okudum ama okudugumu anlamadim cok uykum var kusura bakma (sabah editlicem yorumu)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.