Apo'nun "Hizmete hazırım" demesinin KastI Ne?

CaLLouS

Kıdemli Üye
30 Ocak 2009
3,025
0
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Apo'nun "Hizmete hazırım" demesi her ne kadar medyada ve kamuoyunda "caninin dönekliği"ne delalet sayılıp "Hizmetkârınızım" şeklinde tercüme edildiyse de PKK'yı ve onun liderini biraz yakından inceleyenler, bu cümlenin altında yatan anlamı çizebiliyor.[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Eğer bir hizmet imkânı olursa yaparım." [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Abdullah Öcalan'ın yakalandıktan sonra uçak­taki ilk ifadesinde söylediği cümle tamı tamı­na budur.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Apo bu cümleyi ve Türkler'e olan sevgisi"ni, zannedildiği gibi yakalanmış olmanın paniği içinde ve ilk kez söylü­yor değil... Şöyle bir arşivlere göz attığımızda bile buna yeterli kanıt bulabiliyoruz.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sabah'ta 19 - 21 Nisan 1991'de yayımlanan Güneri Civaoğlu ve Ra­mazan Öztürk'le yaptığı söyleşide, okuldayken Türk öğretmenlerini -he­le de Harbokulu'ndan gelen bir edebiyat hocasını- nasıl sevdiğini anlatmıştı uzun uzun...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bundan iki hafta sonra Rafet Ballı'ya "Türkler'le işimiz var" demişti, "Türkler bizi bırakmak istese, biz Türkler'i bırakmayacağız."[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ve işte "hizmet" cümlesi:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Özal biraz değişebilse, benim gelişmeye nasıl hizmet ettiğimi daha iyi görürsünüz." (Rafet Ballı / "Kürt Dosyası" / Cem Yayınevi / Ocak 92 s. 262)[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Aynı yıl Bekaa'da görüştüğü dört gazeteciye ise Güneydoğu için şunları söylüyor Öcalan:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"- ... bugün harabe halinde... taş üstünde taş kalmamış. Biz bu gücü rahatlıkla buranın imarına dönüştürebiliriz. Buraları Türki­ye'nin sırtında bir kambur değil, gerçekten halkın çalışma gücünü doğru yönlendirebilirsek bir cen­nete çeviririz.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]- Yani ben bu işte görev alma­ya hazırım diyorsunuz.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]- Gayet tabii... Ben sırf terör tanrısı değilim. Ben insanları mutluluk içinde, kalkınmış bir ül­ke görmek istiyorum. Kanla ne kurulur? Cesetlerden örülü bir dünyadan bahsedebilir miyiz yani?.. Ben karameti, çirkinliği, yaşamayacak bir yaşamı köyümde gördüm. Bu duruma geldim. Bizi kapalı görmeyin. Öyle terör yan­lısı, Türk'ün düşmanı, yabancı el­lerin maşası değiliz. Taş beyin­lerle bu iş yürümüyor. Biz onları (taş beyinlileri) biraz yumuşatacağız. Bu da bizim Tür­kiye halkına yapabileceğimiz en büyük hizmetimiz olacaktır." (Tavlaş - İdiz - Utkan - Emiroğlu / Verso / "Apo'yla Yüzyüze" Ocak 92 s. 73)[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]* * *[/FONT]​

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Samimiyetine ister inanın ister inanmayın, ancak bunlar Apo'nun yıllardır sıkça telaffuz ettiği sözlerdir ve "hizmet’ten neyi kastettiğini ortaya koydu­ğu kadar, savunmasını neyin üzerine kuracağının da işaretini vermektedir.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bu "hizmet tanımı" içinde dağdakilere yönelik bir silah bırakma çağrısı da yer alabilir, dünyanın dik­katini Güneydoğu'ya ve Kürt sorununa çekmek için mahkemeyi bir kürsü olarak kullanma niyeti de...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]O yüzden, uyuşturulmuş bir adamın gözbebeklerine bakıp Freudyen tahliller yapmak yerine, yargılamanın olası sonuçları üzerinde durmak daha doğru olur.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Türkiye Apo'yu, Kenya'dan dönüş yolculuğu sırasında pe­kâlâ yukarıdan Akdeniz'in mavi sularına bırakabilirdi.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bunu yapmayarak bir aşiret devleti olmadığını gösterdi ve yargılamayı seçti.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]O halde şimdi bunun gerekleri yapılacak. Ve Türkiye açısın­dan asıl zorlu sınav o zaman başlayacak:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Apo her sanığa tanınan haklardan yararlanacak. Mahkûm olana kadar "masum" kabul edilecek. Kimse dava üzerine yorum yapamayacak. Savunma hakkına saygı gösterilecek. Avukatları kollayıcı açıklamalar yapacak. Mahkemede aleniyet ilkesi uygu­lanacak. Yabancı heyetler, gözlemciler gelip gidecek. Apo'nun savunması "hizmet" adı altında bir propagandaya ve Kürt sorunu tahliline dönüşecek. Mahkemeyi bir askeri hakim yönetirse, ka­rar muhtemelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden döne­cek. Türkiye tazminat ödemeye mahkûm edilecek. Bu arada dağdakilerin bir kısmı çağrıya uyup şehre inecek, silah bırakıp salıve­rilecek. 15 yıllık savaşın acıları içinde kavrulan bir toplumdan bü­tün bunları sabırla sineye çekmesi beklenecek. Çok sancılı bir süreç bekliyor Türkiye’yi...O yüzden öfkeleri bilmeyen değil, toplumsal başarı besleyen yaklaşımlara ihtiyacımız var.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]...Belki de her zamankinden daha fazla...

CaN DüNDaR
[/FONT]

Haklisin keske herkes seninn gibi düşünse bu iş savaşla olmaz dağda. 3 5 kişi var biz yokediriz değil sorunu halletmenin yolu kürt türk halkını birleştirmek unutmayin bu vatan ne türkün ne de kürdün vatanidir bu vatan hepimizin vatanidir kimse kürt halkina birak toprağını git diyemez !!! Terörü bitirmek silahla olmaz! Şimdi arkadaşlar elinizi vicdaniniza koyun! bU Terör nasil başladı neden kürt halkı apoya destek vrdi. çünkü kürt halkina baski yapıldi yok sayıldi ve bunu şimdi biz ödüoruuz kimse kusura bakilmasin geçmişte cok buyuk hatalar yapildi bu ulkede bazi Şerefsizler ezanı bile Türkçe okutmaya calistilar Bir müslüman ülkede bni ilgilendirmez beyler apoymuş ülkücüymüş ben topragima vatanima bakarım.Allah aşkına hani kim tartişiyor kürt sorununu hala yok sayiliyoruz Bu ulke herkesin artik gercekler konusulmalidir
Bu sözlerim yanliş anlaşılmasin!Umrumda degil gerci uzgunum ama kürdümve cok mutluyum ama birine kürdüm dedim mi adam yüzüme bakiyo ya Kimse biZi görmezlikten gelemez biz bi avuc insan degiliz!Ben teröre sonuna kadar karşiyim !Gel gör ki hala hic sorun yokmuş gibi herkes susuyor! Trt6 kurmuşlar hane nerde kürt sorunu cikariyolar iki türkücü akşama kadar devam nerde kürt sorunu hane kimse gelip dd soruyor mu kardeşim sen de bu ülkenin vatandaşısın sen ne düşünüyon die?Var mi Çoğu kişinin içinde önyargı yok mu kürtlere karşi

CaLLouS

Kıdemli Üye
30 Ocak 2009
3,025
0
Tabi var kardes bende kürdüm ve dıgerlerının yaptııgı gıbı sokaklarda son ses kurtce sarkı dınlemek ısterım ama yaptıgın zaman ınsanlar garıp bır gözle bakıyor bende pkk ya karsıyım zamanı geldıgınde dagda o serefsızlerın kafasına nasıp olursa bende sıkıcam ama tek ıstegım kürt-türk kardeslıgının her yerde benımsenmesı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.