Apple’ın İlk Bilgisayar İşlemcisi Apple Silicon’un 5 Dikkat Çeken Özelliği

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
Apple’ın İlk Bilgisayar İşlemcisi Apple Silicon’un 5 Dikkat Çeken Özelliği

Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde yapılan WWDC20 etkinliğinde, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek Mac bilgisayarlarında artık Apple’ın kendi bilgisayar işlemcisi Apple Silicon’un kullanılacağını duyurdu. İlk zamanlarda PowerPC işlemcileri kullanan Apple, daha sonra Intel ile anlaşmıştı, ancak artık tıpkı iPhone'da olduğu gibi kendi tasarlayıp ürettiği işlemcilere geçiyor.

4dKDtQ.png


Apple Silicon Nedir?

3c11c37fa578d32defbde0323714a9d9e8260c48.jpeg


Apple Silicon artık Apple'ın ürettiği bilgisayarlarda kullanılacak olan işlemcinin adıdır. ARM mimarisine sahip olacak Apple Silicon, içerdiği DRAM ile birlikte kullanıcılarına üst düzey oyun performansı da sunacak. Apple'a göre Silicon'un yüksek performansına rağmen elektrik tüketimi de minimum düzeyde tutulacak.

Aslında Apple, iPhone ve iPad’lerde kullandığı A serisi mobil işlemcileriyle edindiği ciddi tecrübeyi bilgisayar dünyasına taşıyor. 2006 yılından beri Mac bilgisayarlarında ve Macbook'larda Intel ile çalışan Apple, donanımların arasındaki uyumu artırmak ve cihazlardan daha yüksek performans alabilmek için Apple Silicon'u hayata geçirdi.

4dKDtQ.png


Apple Silicon Özellikleri

Apple Silicon’lu yeni ekosistem
Mac platformlu bilgisayarla özel Apple Silicon
Apple Silicon ile uyumlu uygulamalar
Yeni işletim sistemi Big Sur’da işlemciye destek veren uygulamalar
Uygulamalar, aynı anda iPhone, iPad ve Apple Silicon'da uyumlu olacak

Apple, yeni işlemcisi Silicon hakkında şimdilik çekirdek sayısı, sanal çekirdekler, yonga yapısıyla ilişkili detaylı teknik bilgi paylaşmadı. Muhtemelen Silicon'un bu detaylarını önümüzdeki aylarda tanıtılmasıl muhtemel yeni Mac modellerinde göreceğiz.

4dKDtQ.png


Apple Silicon’lu yeni ekosistem

73be344a2e065c1aa23c3287022ebc7fa9a65618.jpeg


Apple, kendi işlemcilerini ilk defa iPhone ve iPad'ler için üretmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise Intel’ın Apple’ın telefonları için özel olarak işlemci üretmekten kaçınmasıydı. Yıllardır üretmiş oldukları başarılı işlemci setleriyle maksimum performans ve verim sağlayan Apple, aynı kaliteyi Mac bilgisayarlarına da taşıyacağını belirterek, yeni işlemcilerinin mimarisinin son derece başarılı olacağını dile getirdi.

İşlemcilerinin performansını artırmak adına Apple, yapay zeka öğrenimi için Neural Design ve şifreleme için Secure Enclave kullanacaklarını söyledi. Apple Silicon, sahip olacağı yapay zeka öğrenimi sayesinde, kameradan görüntü ve mikrofondan da ses işleme özelliğine sahip olacak.

4dKDtQ.png


MacOS'a özel Apple Silicon Mimarisi

1aa4c76cf790681efbcb2f77be9304cd65da1020.jpeg


Apple’ın iPhone ve iPad cihazları için ürettiği yonga setleri her ne kadar son derece başarılı olsa da firma mobil işlemcilerini doğrudan bilgisayarlarına taşımayacak. Yani Apple, bir bakıma kendi bilgisayarlarına, kendi işletim sistemi MacOS'a özel bir işlemci geliştiriyor.

4dKDtQ.png


Apple Silicon ile Uyumlu Uygulamalar

bdd5ec135261b774e13f7c29539e1a76545187e5.jpeg


Apple, çıkarmış olduğu yeni işlemciyle birlikte kullanıcıların kafalarındaki endişeyi gidererek çok kısa bir zamanda bütün uygulamaların Apple Silicon ile uyumlu hale getirileceğini belirtti. Apple, uygulama sahipleri ve geliştiriciler için Developer Transition Kit adında bir dönüştürme kiti tasarladı.

500 dolara kiralanabilen bu kit sayesinde geliştiriciler, kendi uygulamalarını macOS ve Apple Silicon ile uyumlu hale getirebilirler. Sadece kit ile sınırlı kalmayan Apple, geliştiricilerin sanal oturumlara katılıp Apple Developer mühendisleriyle sorunlarını tartışabilmesi için imkanlar da sunuyor.

4dKDtQ.png


MacOS Big Sur’da İşlemciye Destek Veren Uygulamalar

228f969f9917b87c78fb1a3c05fa3b1c6373d39c.jpeg


Apple, etkinlikte bir diğer büyük yenilik olarak kendi Mac platformlarında kullanılacak yeni işletim sistemi macOS Big Sur’u da tanıttı. Bu işletim sisteminin içerisinde uygulamaların yeni ekosisteme geçişi için yardımcı olabilecek Rosetta 2, Universal 2 ve Virtualization adında uygulamalar bulunmakta.

4dKDtQ.png


Rosetta 2

5b6c51ce4bf3667b6a4871ac423439e89c9d8555.jpeg


Apple’ın çıkarmış olduğu ilk Rosetta, PowerPC işlemcilerinin Mac platformlarında çalışmasına olanak sağlıyordu. Rosetta 2 ise, tamamen yeni bir mimariye sahip Apple Silicon işlemcilerinin yine Mac platformlarında çalıştıracak. Rosetta 2, uygulamaları sadece indirme süresinde sisteme uyumlu hale getirerek sistemin çok hızlı yanıt vermesine olanak sağlayacak.

4dKDtQ.png


Universal 2

Bu uygulama sayesinde geliştiriciler, hem Intel hem de Apple Silicon içeren Mac'lere uyumlu yazılımlar geliştirebilecekler. Microsoft ve Adobe gibi üçüncü parti geliştiriciler, daha şimdiden uygulamalarını yeni yonga setiyle uyumlu hale getirmek için çalışmaya başladılar. Etkinlikte sunulan demoda, yeni yonga setiyle çalışan cihazda, 4K kalitesine sahip bir videoyu düzenlerken diğer uygulamalarda da rahatça dolaşılabileceği gösterildi.

4dKDtQ.png


Virtualization

Virtualization yazılımı, Apple Silicon’a sahip Mac’lerde çalışacak, ancak etkinlikte nasıl çalışacağına ve hangi özelliklerinin olacağına dair bir bilgi verilmedi. Apple, her ne kadar bilgisayarlarında Linux’un kullanılmasına olanak sağlayan Paralells gibi özelliklerden bahsetse de, Mac bilgisayarlarında Windows kullanmak isteyen kullanıcılara henüz güzel haber verilmedi.

Apple, Silicon’a geçiş için Docker gibi uygulamalarında kullanılabileceğini ve geliştiricilerin bu yazılımdan tamamen yararlanabileceğini de etkinlikte belirtti.

4dKDtQ.png


Tüm Uygulamalar, Aynı Anda iPhone, iPad ve Apple Silicon'da Uyumlu Olacak

ed799e15f8afe3f0c0ca5ebbe96209d52f85d6ce.jpeg


Apple ekosistemi içerisinde üretilmiş herhangi bir uygulama, Apple Silicon ile de uyumlu çalışabilecek. Örnek vermek gerekirse, Apple Watch için özel olarak geliştirilen bir uygulama, Apple Silicon tabanlı Mac’lere de kolayca optimize edilebilecek. Bu özellik hem yazılımcılar hem de kullanıcılar için büyük bir avantaj olacağa benziyor.

Apple daha önce uygulamaların optimize edilebilmesi için Project Catalyst adlı projesini başlatmıştı, ancak konu Apple’ın kendi içerisinde ürettiği ve ekosisteme %100 uyumlu bir donanıma gelince, bütün bu süreç çok daha kolay olacağa benziyor.

4dKDtQ.png


Intel İşlemciye Sahip Mac’lerin Pabucu Dama Atılmayacak

8fba8849f3c15cb7a5db7b2e9cf57a6a4e6b9347.jpeg


Yeni işlemci Apple Silicon’un tanıtılmasının ardından Mac kullanıcıları sahip oldukları eski sisteme dair endişe duymaya başladı bile. Apple Silicon’a sahip bilgisayarlar henüz satışa sunulmadan kullanıcılar eski Mac’lerine ne olacağını, performanslarında bir düşüklük yaşayıp yaşamayacağına dair sorular sormaya başladı.

Tim Cook etkinlikte bu sorulara rahatlatıcı bir yanıt vererek, macOs’un uzun yıllar boyunca desteklenmeye devam edileceğini duyurdu. Cook, ayrıca Apple Silicon için geliştirilmiş uygulamaların da macOS'da aynı performansta kullanabileceğini söyledi.

4dKDtQ.png


Apple Silicon Ne Zaman Çıkacak?

eefad722e4183e19b49edcea8192bd987407af39.jpeg


Apple, yeni işlemciye sahip olan bilgisayarların 2020 bitmeden satışa sunulacağına dair söz verse de daha fazla ayrıntı vermemeyi tercih etti. Söylentilere göre ilk olarak 12 inç Macbook ve 13 inç Macbook Pro, baştan aşağı yenilenerek ARM mimarisine sahip yeni Apple Silicon işlemciye sahip olacak. Söz konusu cihazların da 2020'nin son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

4dKDtQ.png


Kaynak
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.