Apple, Kullanıcılarını İzliyor mu?

Anon Ymous

Üye
1 Ocak 2015
158
0
Apple, Kullanıcılarını İzliyor mu?
Apple'ın popüler mesajlaşma servisi olan iMessage ile ilgili çarpıcı detaylar gün yüzüne çıktı. Görünüşe göre Apple, iMessage kullanıcılarının bilgilerini saklıyor!

nEp3rR.jpg

Apple, özellikle mobil dünyada iOS ekosistemine güveni tam olan büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Fakat iMessage ile ilgili ortaya çıkan son detay, bu başarısını yıllardır korumayı başaran Apple'ı tedirgin edebilir.
TheHackerNews'in haberine göre Apple, iMessage kullanıcılarının bilgilerini kayıt altına alıyor. IP adresi, mesaj atılan numara, mesaj içeriği, konum bilgisi ve zaman bilgisi gibi çok kritik bilgileri bünyesinde sakladığı ortaya çıktı.

D3m03l.png

Şirketten gelen açıklama bu kayıtların güvenlik güçlerine yardım etmek için saklandığını, Apple'ın şirkete yarar sağlayacak bir amaçla bu bilgileri barındırmadığını belirtse bile sosyal medya üzerinden aldığı tepkiler oldukça sert.

Bunlara ek olarak Apple'ın iMessage için kullandığı şifreleme algoritmasının da oldukça zayıf olduğu ortaya çıktı. Ortalama bir kullanıcının dahi çözebileceği düzeyde bir şifreleme kullandığı ortaya çıkan Apple, bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

RufSkynoN

Kıdemli Üye
15 Tem 2016
2,206
0
Vatan'
Bence facebook da öyle çünkü her şey html kodlarında kayıt oluyor mesela paylaştığın şey html de ekleniyor silince görünmez oluyor...

Mulfucer

Üye
15 May 2016
213
0
Bunu yapmayan var mı? ben Android'in de böyle bir şey yaptığını düşünüyorum. Facebook'ta bir yazı yazıyorum örneğin "Merhaba." sonra bunu karşıdaki kişiye göndermeden siliyorum ama Facebook bunu kayıt ediyor sadece buralar değil ben ayrıca Google'ın girdiğimiz siteleri, onu bunu kendi içerisinde sakladığını düşünüyorum. Bunlar zaten güvenlik için gerekli olan şeyler.

Ayrıca Apple FBI'a yardım etmemiş şirket güvenlik güçlerine yardım etmek için neden saklasın?
DÜZENLEME: Belki de Apple daha önceden o FBI'ın şifresini kırdığı telefonun boş olduğunu gördü ve bu yüzden yardım etme gereği duymadı, çünkü yardım etse FBI şifrenin nasıl kırıldığını öğrenecek.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.