Apple'a 65 dolarlık rakip

Fearlessleon

Kadim Üye
11 Şub 2013
6,635
0
Hacking.py
Apple, 2013 sonunda doğru sunması beklenen iPhone 5S ve düşük fiyatlı plastik iPhone ile gelişmekte olan piyasalarda tsunami etkisi yapmayı amaçlıyor. Ancak ucuz model sunan rakipler, Apple’ı sadece akıllı telefon sektöründe rahatsız etmeyecek. Çin piyasası, fiyatları 65-193 dolar arasında değişen tablet bilgisayarlarla dolacak.
Apple, Çin’deki tablet bilgisayar piyasasının açık ara lideri. Ancak aşırı ucuz ürünler sunan yerel markalar, ABD’li şirketin kabusu olabilir.
Yerel araştırma şirketi Umeng’in verilerine göre, iPad modelleri Çin’deki tablet piyasasının yaklaşık yüzde 80’ini elinde bulunduruyor. Ancak bu oran, Apple’ı bekleyen rekabet nedeniyle düşebilir.

CNBC’nin haberine göre, yatırım bankası Nomura’nın analistleri, Çin’in güneyindeki sanayi bölgesi olarak bilinen Guangdong eyaletindeki Shenzen kentinde yerel üreticileri gezdi. Kentin en büyük elektronik perakendecisi Hua Qiang Bei mağazasında, iPad mini ve iPad’in rakibi olabilecek birçok modele rastlandı.
Analistler Leping Huang ve David Hao’nun verdiği bilgiye göre, iPad’in rakibi olan tabletlerin fiyatları sadece 65-193 dolar arasında.


Resigzed Image Resimi büyütmek için buraya tıklayın


DENGELER DEĞİŞEBİLİR
Apple, 2012’nin ilk çeyreğinden 2013’ün aynı dönemine kadar geçen sürede Çin’deki gelirini yüzde 67 artırmayı başardı. Aynı dönemde Amerika kıtalarındaki büyüme yüzde 15, Avrupa’da ise yüzde 11 olarak gerçekleşti. Ancak bu büyüme hızının şimdi Çin’deki ucuz tabletlerin gölgesinde kalabileceği endişesi belirdi.
7.85 inç (20 cm) ekran genişliğindeki Ramos X10 tableti, yaklaşık 145 dolar fiyatla satılıyor. Çift çekirdekli işlemcisi bulunan tablet, 340 dolardan satılan iPad mini’ye kıyasla çok daha ucuz.

Ramos X10 gibi en son ekran teknolojisine sahip olduğu belirtilen tabletlerden Yuando N90 145, Ainol NOVO10 Hero 160 ve Teclast A11 ise 193 dolardan satılıyor. Diğer modeller, 65 dolara kadar iniyor.SATIŞLAR SÜREKLİ ARTIYOR

PC satışlarının dibe vurmasıyla iyice artan tablet satış rakamlarının, 2013’te 197 milyona ulaşması bekleniyor. Gartner araştırma şirketinin verdiği bu rakam, 2012’de gerçekleşen 116 milyonluk satıştan yüzde 69.8’lik bir artış demek. Küresel tablet satışlarının, 2017’de 468 milyona ulaşması bekleniyor.

Gartner araştırma direktörü Ranjit Atwal, “düşük fiyatlar, çeşitlilik, bulut bilişim güncellemesi ve tüketicilerin uygulama adaptasyonu satışları artırıyor... Satışlar sadece gelişmiş sektörlerle sınırlı kalmayacak, gelişmekte olan ülkelerde tüketiciler akıllı telefonlarını tamamlayacak ve PC’lerinin yerini alacak tabletler almak istiyor” dedi.IDC’nin rakamlarına göre 2012’de tablet satışlarının ikiye katlandığı Çin’de bir kutuplaşma olduğu da belirtiliyor. CNBC’ye konuşan Gartner analisti Carolina Milanesi, “En son teknoloji meraklıları iPad istiyor, diğerleri ucuz modellere yöneliyor, Çin’de belli bir tablo oluştuğu söylenemez” ifadesini kullandı.
Nomura analistleri ise Apple’ın beklentisini karşılayacak bir bilgi sunuyor: “Tüketicilerin tüm faktörler arasında en dikkat ettiği husus kalite.”
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.