[Arduino Robotik Kodlama]Basit Kodlamalar //ivanwasilevic

ivanwasilevic

Uzman üye
29 Eki 2018
1,014
11
Tahmin Et

Herkese merhaba arkadaşlar.Bugün sizlere Arduino (Robotik Kodlama) tanımanız için bazı örnek kodlamalar göstereceğim.

Setup ve Loop Fonksiyonları

7adr6L.png

Arduino projemizi ilk açtığımızda karşımıza iki fonksiyon çıkar.Bunlar setup ve loop fonksiyonlarıdır.

Setup fonksiyonunu kod çalışmaya başladığında ilk olarak okunduğu yerdir.Resimde de belirttim zaten.Loop ise setup okunduktan sonra okunur.Bu arada loop sonsuz döngüye sahiptir.

PinMode(Giriş-Çıkış)

r5po1a.png

Arduino kartı üzerinde ki bulunan pinleri çıkış veya giriş olarak tanımlayabiliriz.Giriş için düğme , çıkış için LED kullanabiliriz tabi bu işin kodlama tarafı değil daha çok somut olarak parça birleştirme tarafıdır.

Delay(Zaman)

WqaLXQ.png

Mesela tasarladığımız model iki kod arasında bir şey söyleyecekse Delay ile bekleme süresini ayarlayabiliriz.

Örneğin:

Merhaba (45 salise bekler) Ivan

Delay belirlerken 1 saniye için 1000 milisaniye kullanırız

Umarım faydalı olmuşumdur arkadaşlar devamını getireceğim.
Konunun altına "eline sağlık vb." yazmaktansa "Teşekkür"butonuna basabilirsiniz :)

Son düzenleme:

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,550
837
Semerkant
Yeni hareketler sonucu ilimde robotik kodlama eğitimi veriliyor.
Çiplere Arduino ile program yazıp robotları yapmayı ve kontrol etmeyi öğreneceğiz.
Bu işime yarayacak.

RootAdam

Katılımcı Üye
31 Ara 2018
710
7
-
Benim Bulundugum İldeki Belediye Tarafından Robotik Kodlana Egitimi Veriliyor Katılmayı Düşünüyorum Konunuz İlgi Çekici Teşekkürler

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0
Keşke sıfırdan verseydin ileride bana çok lazım olacak donanımsal işlemler
Arduino konularını merakla takip edeceğim

Moderatör tarafında düzenlendi:

TheSh3KiLL

Üye
3 Şub 2019
55
0
Donanım düşündüm fakat biraz zor olurdu bu durum hem ne kadar açıklayıcı olabilirdi ki yani parça sökümü takımı zamanda kısıtlı;Yorumun için teşekkürler

Kastettiğim şey herhangi arduino kiti almak değilde arduino kodlarını sıfırdan vermeniz zaten kodları öğrenince kit falan alırız,ilerde Mutlaka Bekliyorum
Sevgilerimle :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.