ARM Nedir

"Elif

İstihbarat Tim
8 Ara 2018
496
1
ARM Nedir

ARM bir İngiliz şirketidir, ancak aynı zamanda Apple, Nokia, Acorn, VLSI ve Technology gibi şirketlerin ortak girişimidir. Avrupalı ​​ve Amerikalı bir şirket olduğunu söylemek abartı olmamalı.

Dünyanın önde gelen yarı iletken fikri mülkiyet (IP) sağlayıcısıdır ve bu nedenle dijital elektronik ürünlerin geliştirilmesinin merkezinde yer alır.

Üç ana ARM yetkilendirme türü vardır; ARM mimari yetkilendirme, çekirdek yetkilendirme ve kullanım yetkilendirmesi. Mimari yetkilendirme en yüksek yetkilendirmedir, kullanım yetkisi en düşük yetkilendirmedir ve çekirdek yetkilendirmesi şu anda en yaygın olanıdır.

ARM, teknolojisini dünyadaki birçok ünlü yarı iletken, yazılım ve OEM üreticisine lisanslayarak ve bu ortaklığı kullanarak, hızla birçok küresel RISC standardının yaratıcısı oldu.


NcVy8h.png


Birkaç işlemci mimarisi türü vardır: CISC, RISC, MISC. Birincisi, çok sayıda talimatla ayırt edilir, yani CISC, eşit olmayan uzunluktaki karmaşık talimatlarla çalışmak üzere tasarlanmıştır.

RICS işlemcileri daha az güç tüketmelerine olanak tanır. Azaltılmış talimat sayısı, basitleştirilmiş IC'lerin tasarımına izin verir. Azaltılmış yonga boyutu, daha küçük bir kalıpla sonuçlanır, bu da işlemci üzerinde daha fazla bileşene izin verir ve bu da ARM işlemcileri daha küçük ve daha enerji verimli hale getirir.

ARM mimarisi, asıl şeyin güç tüketimi olduğu akıllı telefonlar için mükemmelken, ARM işlemcilerin performansı elbette Intel ve AMD'nin en iyi çözümlerinden önemli ölçüde düşük. Aynı zamanda, ARM işlemcileri zayıf olarak adlandırılamaz.


NcVSEn.jpg


Şu anda Intel ve AMD tarafından kullanılan x86 işlemci mimarisinin saf biçiminde olmasa da CISC (Karmaşık Komut Seti Bilgisayarı) komut setini kullanması gerçeğiyle başlamaya değer. Bu nedenle, uzun süredir CISC'nin ayırt edici özelliği olan yapılarında karmaşık olan çok sayıda komut, önce basit olanlara çözülür ve ancak daha sonra işlenir.

Sonuç olarak, her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan x86 ve ARM olmak üzere iki işlemci mimarisi, şu anda tüketici elektroniği pazarında barış içinde (aslında pek de barışçıl bir şekilde değil) bir arada var oluyor.
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.