Atatürk Nicin Ucaga Binmezdi..?

trojantaner

Katılımcı Üye
1 Kas 2011
281
0
Atatürk üçağa binmez ve seyehatlarını gemi, tren yada otomobille yapardı.Bunun nedenini havacılar bi anısının satır aralarında öğrendiler.
Cumhuriyetin 11.yıldönümü Ankara'da Orduevi'nde kutlanıyordu.Verilen resepsiyona Cumhurbaşkası Atatürk te gelmişti.Salonda konuk olarak Irak Hava Kuvvetleri'ne Bağlı subaylarda vardı. Ata o gece havacı subaylarla uzun uzun sohbetler yaptı ve onlara bir hatırasını nakletti:
'1910 yılıydı, Ali Rıza Paşa ile Fransa'daki Picardy Manevraları'na davet edilmiştik.Manevra sonunda, daha çocukluk çağında diyebileceğimiz uçaklarla gösteriler yapıldı.Bundan sonra manevraya katılan yapancı subaylardan isteyenlerin bu uçaklara bindirileceği bildirildi.Ben de hemen uçaklardan birine doğru yöneliyordum ki Ali Rıza Paşa bileğimden tuttu ; "bilmediğin aş ya karın ağrıtır, ya baş" diye beni uyardı.Uçağa benim yerime başka bir ülkeden bir subay bindi.Bu uçak, havada bir dönüş yaptıktan sonra düşüp yere çakıldı.Ölümden kurtulmuştum.

Solo-Türk

TÜRK
2 Ağu 2011
6,805
69
Teşkilat
İstikbal göklerdedir diyerek havacılığa ne kadar önem verdiğini gösteren, 1933 yılında dünyanın ilk sivil havacılık şirketlerinden biri olan Devlet Hava Yollarını kuran ( bu gün yabancılara peşkeş çekilen Türk Hava Yolları, oysa adından başka hiç bir şeyi Türk değil, Türk Telekom gibi ) şirkete iki Junkers, iki King-Bird ve bir de AT-9 tipi beş uçakla hizmete başlatan Ulu Önderimizin uçağa binmemesi benimde çok ilgimi çekmişti..Sözünü ettiğiniz rivayetten başka bu konuda net bilgi yok maalesef..Binlerce hayata sığmayacak kadar önemli başarıları kısacık bir ömre sığdıran Atamın bu yanı da eksik kalsın varsın..Netice de o da bir insan..Onu çok özlüyoruz..

Son düzenleme:

xxxHUNTERxxx

Katılımcı Üye
15 Tem 2012
941
0
[ Gökyüzü ]
Solo Türk hocama katılıyorum.Atatürk havacılığı her alanda desteklemiştir.Desteklemese Dünyanın ilk kadın pilotunu Kızından yapmazdı.Bugün üstümüzde uçan modern jetlerin temelini Atatürk atmıştır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.