Ateistlere Cevaplar - İslami İlimler Kulubü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HayaLiST

Katılımcı Üye
21 Tem 2010
289
2
Bunların hepsini okuyan çıkacak mı acaba..
Bu Yazıları Okuyan var mı Yokmu Kardeşlerim Cevap Vermiş. Ki Vermese Bile

Ben Bu Yazıları Paylaşmak İstiyorum. İlla biri Okusun Demiyorum. İlla Tıklayında demiyorum. Paylaşıyorum. Dileyen Faydalanıp Çıkar. Dileyen Küfredip Çıkar.
Allah (C. c) Adil ve Hesap Sorandır. Soracaktır.

Dinlersem unuturum, yazarsam hatırlarım, görürsem öğrenirim. (Japon Atasözü)

Bizde Dinleme Fırsatı Veremedik Ama, Görme Fırsatını Veriyorum.

Size İtaafen Bazı Yorumlar ;

Evet okuyan var.

* Güzel paylaşım olmuş abim, eline beline sağlık.

Ellerine saglik usta. Cok guzel yaziyorsun. Hepsini okudum. Devamini bekliyoruz.

paylaşımlarınız için teşekkürler

Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim Kardeşlerim.

HayaLiST

Katılımcı Üye
21 Tem 2010
289
2
Cennet ve Cennetler

Cennet ve Cennetler​
Ateist diyor ki:
Sual: Kur’anda Cennet ve Cennetler diye geçiyor. Bu ise bir çelişkidir. İşte âyetler:

Erkek veya kadın, iman edip yararlı işler işlerse, işte onlar Cennete girer. (Nisa 124)
Rablerine karşı gelmekten sakınanlar ise, bölük bölük Cennete götürülür. (Zümer 73)
Allah'a ve Peygamberlerine inananlar için hazırlanmış olup genişliği gökle yerin genişliği kadar olan Cennete girmek için yarışın. (Hadid 21)

Aşağıdakiler de çoğuldur:

Allah’a ve Peygamberine itaat edeni içlerinden ırmaklar akan Cennetlere koyacaktır, orada temelli kalırlar, büyük kurtuluş budur. (Nisa 13)
Rableri onlara, tarafından bir rahmet ve hoşnutluk ile, kendileri için, içinde tükenmez nimetler bulunan Cennetleri müjdeler. (Tevbe 21)
İman edip de güzel davranışlarda bulunanlar için, Allah'ın vaadi gereğince, devamlı kalacakları ve nimetleri bol Cennetler vardır. (Lokman 8)

CEVAP: Cümlenin gelişine ve salih amel işleyenlerin durumuna göre, tekil veya çoğul kullanılmıştır. Türkçe’de de böyle ifadeler vardır. Mesela, (Oğlum üniversiteyi kazandı) denir. Halbuki bir çok üniversite, yüksek okul vardır. Burada vurgulanan onun üniversiteyi kazanmasıdır. Önemli olan artık onun üniversiteli olması. Aldığı puana göre, gidebileceği üniversiteyi araştırması, seçmesi, kayıt yaptırması bundan sonra gelir. Yani üniversiteyi kazandı diye gel istediğine kayıt yaptır denmiyor, puanına göre şunlara gidebilirsin deniyor.

(Anarşistler, cezaevine atıldı, yakalanan ******lerden isteyen genel eve gönderildi) denince, atılan veya gönderilen yerde bir ev değil, bir çok ev vardır. (Türkiye’deki cezaevleri, genel evler, ıslah edilmeli) denince de çoğul kullanmak gerekir.

Bir de Anadolu’dan bir kimse, İstanbul’daki, Bakırköy’e, Şişli’ye ve Üsküdar’a gelecek olsa, gideceği yerlerin hepsini teker teker saymaz, (Ben İstanbul’a gidiyorum) der. Özel bir durum varsa, (Ben Üsküdar’a gidiyorum) da diyebilir.

Kur’an-ı kerimde de salih kimselerin durumuna göre Firdevs ve Adn Cennetlerinden de bahsedilir. Arapça’da Cennet, bahçe demektir. İyi kimselerin durumuna, ibadetine göre bir değil birkaç Cennet verilecektir.

Peygamber efendimiz âyetleri açıklamış, yedi Cehennem ve sekiz Cennetin bulunduğunu bildirmiştir. Cennet kelimesini tekil veya çoğul kullanmanın çelişki ile ne alakası vardır ki.

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
Hocam şimdi ateist adamın biri gelip ''hiçbirinize saygı duymuyorum şöyleniz böylesiniz şeytanın neleri'' dese.Ne olacak merak ediyorum gerçekten tavırlarınız neler olacak?

Allah-u Teala bizlere doğruyu yanlışı birbirinden ayırabilmek için 'akıl' verdi. Kafasına bir çakıl düşünce bile dönüp atanı ararken, bu koca kainatın bir yaratıcısı olduğuna nasıl da inanıp aramaz? Söylediğinize gelince, ona doğruyu, hak din İslamı anlatırım, elimden geleni yaparım, hatta bu forumda aynı bu dediğiniz şekilde iki kişi vardı, biraz sohbet ettik edep kuralları çerçevesinde. Şu an müslüman olmuş durumdalar. Dediğim gibi Allah zaten bir akıl verdi ona, ben de ya da biz de her konuda yardımcı olduk, ama o hâlâ inanmamakla, inkar etmekle, bahane bulmakla kendisi sürekli savunursa bunun sonucunda benim ona karşı yapabileceğim en güzel şey, onun hidayeti, islahı için ellerimi açıp Allah'a dua etmek olacaktır.

VinLaden

Kıdemli Üye
13 Eki 2015
2,835
3
Oxymoron
Allah-u Teala bizlere doğruyu yanlışı birbirinden ayırabilmek için 'akıl' verdi. Kafasına bir çakıl düşünce bile dönüp atanı ararken, bu koca kainatın bir yaratıcısı olduğuna nasıl da inanıp aramaz? Söylediğinize gelince, ona doğruyu, hak din İslamı anlatırım, elimden geleni yaparım, hatta bu forumda aynı bu dediğiniz şekilde iki kişi vardı, biraz sohbet ettik edep kuralları çerçevesinde. Şu an müslüman olmuş durumdalar. Dediğim gibi Allah zaten bir akıl verdi ona, ben de ya da biz de her konuda yardımcı olduk, ama o hâlâ inanmamakla, inkar etmekle, bahane bulmakla kendisi sürekli savunursa bunun sonucunda benim ona karşı yapabileceğim en güzel şey, onun hidayeti, islahı için ellerimi açıp Allah'a dua etmek olacaktır.

Bizde sohbet edebilirdik deterministlikten uzak olabilseydiniz.

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
Bizde sohbet edebilirdik deterministlikten uzak olabilseydiniz.

Görüşlere her zaman saygımız var çünkü insana saygı var çünkü o insanı Allah yarattı. Önce dinlerim, iyice dinlerim, gerçek hayatta olursa, çay, kahve, yemek ikram eder evime davet ederim. Sohbet ederim. Onun dışında bu şekilde internet üzerinden konuşuyorsak, gerçekten kafasında soru işaretleri varsa gerek ben ve gerekse de konu sahibi abim ile birlikte skype/whatsapp grubu kurarak da o kardeşimizle sohbet ederiz.
İnsan ahlaki davranışlarda bulunurken özgürdür, Allah zaten bir akıl verdi, o da ya yanlışı seçti ya da doğruyu... Bize düşen onun kafasındaki soru işaretleri çözmeye çalışmak, onun bu kargaşalıktan çıkmasını sağlamak ve hakkında hayırlısını Allah'tan dilemek...

HayaLiST

Katılımcı Üye
21 Tem 2010
289
2
Hocam şimdi ateist adamın biri gelip ''hiçbirinize saygı duymuyorum şöyleniz böylesiniz şeytanın neleri'' dese.Ne olacak merak ediyorum gerçekten tavırlarınız neler olacak?
Kardeşim, Skype Grubumuzda Seninle Beraber Bi Ara Müsaitsen dilersen Sohbet edelim. Bizler İslamın hoşgörüsünü Benimsemiş İnsanlarız. Peygamber Efendimiz Bile Sövmezken, Lanet Dilemezken Biz Kimiz ki Bunları Yapacağız.

İnsanların fikir, düşünce ve yaşam özgürlüğünü açıkça sağlayan ve güvence altına alan bir din olan İslam, insanlar arasında gerginliği, anlaşmazlığı, birbirlerinin hakkında olumsuz konuşmayı ve hatta olumsuz düşünceyi (zan) dahi engelleyen ve yasaklayan emirler getirmiştir.

Değil terör ve çeşitli şiddet eylemi, İslam, insanların üzerinde fikri olarak bile en ufak bir baskı kurulmasını yasaklamıştır:

"Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır." (Bakara, 2/256)

"Onlara 'zor ve baskı' kullanacak değilsin." (Gaşiye, 88/22)

Linke Tıklayarak Daha Geniş İçerik Ekranına Gelebilir.

İslâm'da Hoşgörü ve Hz. Peygamber'in Hoşgörü Anlayışı - Prof. Dr. İsmail Hakkı Atçeken - Hz. Muhammed (sav) - Son Peygamber

Shin Dieb

Üye
25 Ocak 2016
76
0
Adana
Konunun başlığını değiştirmeni tavsiye ederim ... Bizzat olarak ATEİST insanlara karşı açılmış konu olarak görüyorum şuan ben ... Veya konuyu açarken dikkat çekme amaçlı bir başlık gibi duruyor .. Ben zaten başlıkda ATEİST yazısını görünce konuya giriş yaptım ...

Konudaki yazıları da tam olarak okumadım ama hepsinde ortak olan şey vardı .." ATEİST İNSAN DİYO Kİ "... Boyle bir cümle kurmaya hakkınız yok .. Siz eğer dinden ondan bundan bahsedecekseniz ATEİST'liği benimsemiş insanlara da saygı gösterecekseniz ... Onların tezini çürütmek için " ATEİST İNSAN DİYOR Kİ " falan değil de şu şekipde konuşan insanlara karşı şu cevaplarımız var falan filan şeklinde konuna devam etmeni rica edecem :)

maestor1

Üye
10 Ara 2015
101
0
Kardeşim ateist insan diyor ki diye bir şey olmaz ateistlik bir din değildir aksine dininin olmamasıdır yani herhangi bir dindeki gibi kesin doğruları kuralları yoktur :)

musileno

Kadim Üye
20 Tem 2007
5,774
3
Evet doğru belki var belki yok :)

O zaman Tanrı'nın varlığı veya yokluğu kesin değil diyor, ama "Tanrı yok!" diyorsunuz. İyisi mi üstad Necip Fazıl'dan bir anektot aktarayım;

-Yok! Diyenlere bir sözüm var: - Siz bana gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, yok'u ispat edebilesiniz?.. Gösterebilecek olsanız zaten o şey yok değil, var olur. Gösteremeyince de yok demeye imkânınız kalmaz! Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki, o "var"ın ta kendisi, "yok"un da yaratıcısı...

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
O zaman Tanrı'nın varlığı veya yokluğu kesin değil diyor, ama "Tanrı yok!" diyorsunuz. İyisi mi üstad Necip Fazıl'dan bir anektot aktarayım;

-Yok! Diyenlere bir sözüm var: - Siz bana gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, yok'u ispat edebilesiniz?.. Gösterebilecek olsanız zaten o şey yok değil, var olur. Gösteremeyince de yok demeye imkânınız kalmaz! Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki, o "var"ın ta kendisi, "yok"un da yaratıcısı...

En net ifadesiyle anlatmış Necip Fazıl Kısakürek...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.