ATI'nin yeni çipseti Xpress 3200 ; gerçek dual PCIe X16 desteği ve fazlası...

TheCylient

Üye
12 Ocak 2006
218
1
ATI, kullanıcıların merakla beklediği Xpress 3200 (RD580) serisi çipsetini geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyurdu. 110 nm üretim teknolojisi kullanılarak üretilen Xpress 3200, dünyanın ilk çift PCIe x16 çözümünü tek çipte sunan çipseti olma özelliğini taşıyor. Daha önceki ATi çipsetlerinde olduğu gibi, ULi M1575 güney köprüsü ile birlikte kullanılan yeni çipset, Xpress 200 ün bütün özellikleri yanında 8 adet SATA 2 disk bağlantı portu, çift 1Gbps ethernet, çift IEEE 1394 portu, 8 adet USB 2.0 portu, 7+1 HD ses, Vista ile hayatımıza girecek TPM 1.1 ve 1.2 desteği gibi özellikler içermekte..!

Crossfire_Xpress_3200_H.jpg

Xpress 3200'de şimdi ki ve gelecek nesil Crossfire destekli grafik kartlarına destek sunulduğunu belirten ATI, bellek, CPU, Hyper Transport ve PCIe için ince ayarlara izin veren kullanımı kolay BIOS ile hız aşırtma severleride memnun etmeye çalışıyor. Xpress 3200'de x1300 ve x1600 gibi grafik kartları kablosuz olarak Crossfire modunda kullanılabilmekteler.
Asus, ABIT, Sapphire ve DFI gibi üreticilerin Xpress 3200 yongası taşıyan anakartlarının ön siparişi başlamış durumda. ATI'nin ileri ki günlerde RD550 kod isimli bir çipseti daha piyasaya sürmesi bekleniyor. RD580'in ucuz versiyonu olacak çipset, tek PCIe x16 desteği içericek.
Şu an için sadece AMD Athlon 64 platformu için hazır olan çipsetin Intel versiyonunun ne zaman çıkacağı hakkında bir bilgi mevcut değil. Soket 939 destekli çipsetin soket M2'ye desteği konusunda bilgi verilmemiş durumda. ATI yeni çipseti ile ne kadar başarılı olur bunu ilk testler yayınlanana kadar görmek zor fakat ULI'ın Nvidia tarafından satın alınmasıyla ironik bir şekilde her satılan ATI anakart ile Nvidia'da kâr sağlamakta. ATI'nin bir sonraki çipsetlerinde bu duruma son vermek için Nvidia'nın NF3 ve sonrası çipsetlerinde olduğu gibi güney köprüsü ihtiyacını ortadan kaldırması beklenebilir..!
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.