Atlantis Nerede Olabilir? Piri Reis Hata mı Yaptı?

InTİKaM1

Katılımcı Üye
2 Nis 2007
951
10
43
Günümüz araştırmalarının saptadığı bir konu Mayalar'ın ve Mısırlıların şaşırtıcı bir biçimde benzer bilgilere sahip olmalarıdır. Piramit mimarisi, ortak mitolojik anlatılar, ortak bir Tufan efsanesi... Bu iki topluma Yunanlıları da ekleyebiliriz. İlginç olan modern tarih bilimimize göre ayrı kıtalarda yaşayan bu iki toplum 1492'deki Kolomb'un keşfinden önce birbirlerinden haberleri olmamalıydı.

Varılabilecek ilk sonuç, bu kadar birbirine uzak iki ırkın bu bilgileri ancak ortak bir kaynaktan öğrenmiş olabileceğidir. Platon'un diyaloğunda Atina'nın kanun koyucusu Solon'a, Mısır'da bir Mısırlı rahip tarafından geçmişle ilgili bilgiler aktarılır. Dünya'nın perdiyodik yıkımıyla ilgili Maya inancını hatırlatan sözlerle, bu rahip Solon'a kendilerinin "Dünya Tarihi" konusunda Yunanlılar'dan daha fazla bilgiye sahip olduklarını açıklar:

"Siz (Atinalılar) birçok "Tufan" olmasına rağmen sadece bir tanesini hatırlıyorsunuz... Siz ve yurttaşlarınız, kurtulan birkaç kişinin soyusunuz, fakat bununla ilgili hiç bir şey bilmiyorsunuz. Çünkü birçok nesil hiç bir yazılı belge bırakmadan yok olup gitti "

Platon'un kayıtlarına göre, şimdiki Atlantik Okyanusu2nun ortasında bir zamanlar büyük bir "Ada Kıta" vardı.

"Bizim kayıtlarımız , siz Atinalılar'ın, Atlantik Okyanusu'ndaki yerinden, Avrupa ve Asya kentlerini işgal etmek için küstahça çıkan o büyük gücü nasıl kontrol altına aldığınızı anlatır. O zamanlar Atlantik deniz yoluyla gidip gelmye elverişliydi. Sizin Herkül Kayalıkları adını verdiğiniz boğazın karşı tarafında, Asya ve Libya'nın birleşiminden daha büyük bir ada vardı. Yolcular bu adadan diğer adalara ; diğer adalardan da okyanusu çevreleyen, tamamen karşıdaki kıtaya ulaşabiliyorlarıdı..."

Kolomb devrinden 1800 yıldan daha eski bu metin (ki diyaloğun tarihi daha da eski) Atlantis'in varlığını ve yerini anlatmaktan da öte , Mısırlılar'ın en azından Amerika kıtasını bildiğini gösteren ideal bir kaynak.Hatta bu metni Platon'un yazdığını dikkate alırsak Yunanlılarında... Aynı metin şu şekilde devam eder,

"Atlantis Adası'nda, bütün adayı olduğu kadar diğer adaları ve kıtanın bazı bölümlerini ; ayrıca boğaz boyunca Mısır sınırına kadar Libya'yı ve Tyrrhenia'ya [Tuscany] kadar Avrupa'yı yöneten, güçlü ve dikkate değer krallar hanedanı vardı."

Anlaşıldığı kadarıyla Atlantis , batı Avrupa'yı , Kuzey Afrika'nın büyük bölümünü, Atlantik adalarını ve metinde bahsi geçen kıtanın, Amerika kıta'sının bazı bölümlerini yöneten ve dünya üzerinde de önemli bir nüfuzu olan güçlü bir medeniyetti. Bununla yetinmedikleri, Güney'e doğru açılma ve Yunanistan'la Mısır da dahil olmak üzere Doğu Akdeniz'deki kentleride kontrolü altına almak istedikleri ortadadır. İşgalcilere karşı koymak üzere bir itilaf oluşmuştur fakat bu işgalcilere karşı koymak ve Doğu ve Batı Akdeniz yerlilerinin tümünü kurtarmak Atina'ya düşmüştür. Burada ifade edilen savaş muhtemelen, Atlantis'in son zamanlarında Atlantis'te yaşanan pozitif güçlerle negatif güçlerin arasında geçen büyük savaşın bir yansımasıydı. Çünkü her iki grubun temsilcileri de yaklaşmakta olan "Büyük Tufan" dan haberdar oldukları için çevre kıtalara göç etmeye başlamışlardı. Platon'un diyaloğu şöye devam eder,

"Daha sonra müthiş şiddette depremler ve seller oldu ve bir tek korkunç gün ve gecede sizin tüm [Atinalı] savaşçılarınız toprak tarafından yutuldular. Atlantis Adası da benzer şekilde deniz tarafından yutuldu ve yok oldu. Bu yüzden bugün, o bölgedeki deniz yolculuğa elverişli değildir, çünkü yüzeyinin altı batı adanın kalıntılarıyla ve çamurla kaplıdır."

Critias metinlerinde , Herkül Kayalalıkları'nın içinde yaşayanlarla dışında yaşayanlar arasındaki savaşın ilanından beri 9000 yıl geçtiğinden bahsedilir. Evet, savaş burada da karşımıza çıktı. Savaşın ne kadar sürdüğü belli değil ancak Atlantis'lilerin Libya ve Tuscany'e kadar tüm Avrupa'ya göç etmelerinden önce başladığı açıkça belirtilmiştir. Platon'un M.Ö.350 civarında tuttuğu bu kayıtlara göre M.Ö.9500 civarındaki bir tarihi diğer bir değişle yaklaşık 12,000 yıl öncesine bakmış oluyoruz. Yani Tufan'ın olduğu tahmin edilen tarihlere...

Buraya kadar anlattıklarımızla ilgili bir ikileme de değinmek gerekiyor.

Klasik Mısır Bilimcileri bize Mısır Uygarlığı'nın, M.Ö. 3100 civarında İlk Hanedanlıkla birlikte başladığını söyler. Yine bu klasik yaklaşım bundan önceki dönem Mısırlılar'ının avlanarak geçinen göçebeler olduğu şeklinde bir bilgi verir. Peki bu insanlar Platon'un bahsettiği zamanda , tüm dünyayı etkileyen böyle bir savaşla ilgili bir kayıt tutabilirlermiydi?

Bir tarafta, Atlantiğin diğer tarafındaki Amerika'nın varlığını ve Atlantis'i anlatan, ünlü filozof Sokrates'in öğrencisi Platon; diğer taraftaysa Atlantis'i yalanlayan klasik bilimin iddiaları... Bu kördüğümü çözmenin tek yolu farklı kaynakları da katmaya çalışarak sorulara cevaplar bulmaktan geçiyor.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.