Avrupa Parlamentosu'ndan Yeni Yapay Zeka Yasası

hawks_p

Katılımcı Üye
1 Nis 2023
275
115

Avrupa Parlamentosu yapay zeka için dönüm noktası denilebilecek yasayı oy birliği ile onayladı. Toplam 488 olumlu, 28 olumsuz ve 93 çekimser oy ile birlikte kabul edilmiş oldu. Yasanın 2024 yılından itibaren yürürlükte olması bekleniyor. Şu anlık için tam bir tarih bulunmuyor. Yapay zekanın olumlu ve olumsuz yönleri detaylıca incelendi. Karar ile birlikte yapay zeka üzerinde olan denetim ve kurallar artacak. Yapay zekanın kötüye kullanımına karşı sert cezalar gelecek. Gelecek olan bazı kuralları yazımıza inceleyeceğiz.

avrupa-yapay-zeka-yasasi-421.png

5r3xs3v.png

Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Uygulamaları Yasaklanıyor

Bu yasa ile birlikte yapay zeka geliştiricilerinin, sistemlerini ticari olarak piyasaya sürmeden önce belli bir komisyona ürünlerini sunmaları ve onaylanmaları gerekecek. Karar ile birlikte gerçek zamanlı biyometrik tanımlama sistemleri ile birlikte sosyal puanlama sistemlerini de yasakladı. Bu karar ile birlikte kamusal alanlarda akıllı kameralar aracılığıyla yüz tanıma sistemlerine izin verilmeyecek. Çin'de kullanılan ve vatandaşların davranışlarını analiz eden sistemler tamamen yasaklanıyor.

Yüksek Risk İçeren İşlemlere Sert Kurallar Geliyor

Bankacılık veya havayolu internet sitelerindeki sohbet robotları gibi yapay zekalar ise şeffaflık yükümlülüklerine uymak zorunda kalacak. Otonom sürüş ve robotik cerrahi gibi yüksek riskli ve detaylı işlemler için sert ve katı kurallara uyma zorunluluğu gelecek.

Bu yasa ile birlikte yapay zeka kullanan ve geliştiren firmalar çok büyük bir şekilde etkilenecek. Yaptıkları işlemleri daha şeffaf ve daha güvenli şekilde yapmak zorunda kalacaklar. Firmalar ve geliştirici firmalar kurallara uymadıkları zaman komisyonun ürünlerini zorla piyasadan çekme yetkisi olacak. Gerekli durumlarda 40 milyon Euro'ya veya şirketin yıllık global gelirinin yüzde 7'sine kadar para cezası kesilebilecek. Yeni gelecek olan yasalar ile yapay zekanın daha dikkatli ve düzenli şekilde geliştirileceğine inanıyorum. Konu hakkında daha fazla bilginin ilerleyen zamanda açıklanması bekleniyor. Yasanın tam olarak çıkma tarihi belli olmasa da 2024 yılından itibaren geçerli olacak. Sizce buna benzer yasalar gelmeli mi ?

34hb0s8.png
fqptfdc.png

Nemesa

Katılımcı Üye
15 Şub 2023
285
133
System32.exe/nemesaxploit

Avrupa Parlamentosu yapay zeka için dönüm noktası denilebilecek yasayı oy birliği ile onayladı. Toplam 488 olumlu, 28 olumsuz ve 93 çekimser oy ile birlikte kabul edilmiş oldu. Yasanın 2024 yılından itibaren yürürlükte olması bekleniyor. Şu anlık için tam bir tarih bulunmuyor. Yapay zekanın olumlu ve olumsuz yönleri detaylıca incelendi. Karar ile birlikte yapay zeka üzerinde olan denetim ve kurallar artacak. Yapay zekanın kötüye kullanımına karşı sert cezalar gelecek. Gelecek olan bazı kuralları yazımıza inceleyeceğiz.

avrupa-yapay-zeka-yasasi-421.png

5r3xs3v.png

Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Uygulamaları Yasaklanıyor

Bu yasa ile birlikte yapay zeka geliştiricilerinin, sistemlerini ticari olarak piyasaya sürmeden önce belli bir komisyona ürünlerini sunmaları ve onaylanmaları gerekecek. Karar ile birlikte gerçek zamanlı biyometrik tanımlama sistemleri ile birlikte sosyal puanlama sistemlerini de yasakladı. Bu karar ile birlikte kamusal alanlarda akıllı kameralar aracılığıyla yüz tanıma sistemlerine izin verilmeyecek. Çin'de kullanılan ve vatandaşların davranışlarını analiz eden sistemler tamamen yasaklanıyor.

Yüksek Risk İçeren İşlemlere Sert Kurallar Geliyor

Bankacılık veya havayolu internet sitelerindeki sohbet robotları gibi yapay zekalar ise şeffaflık yükümlülüklerine uymak zorunda kalacak. Otonom sürüş ve robotik cerrahi gibi yüksek riskli ve detaylı işlemler için sert ve katı kurallara uyma zorunluluğu gelecek.

Bu yasa ile birlikte yapay zeka kullanan ve geliştiren firmalar çok büyük bir şekilde etkilenecek. Yaptıkları işlemleri daha şeffaf ve daha güvenli şekilde yapmak zorunda kalacaklar. Firmalar ve geliştirici firmalar kurallara uymadıkları zaman komisyonun ürünlerini zorla piyasadan çekme yetkisi olacak. Gerekli durumlarda 40 milyon Euro'ya veya şirketin yıllık global gelirinin yüzde 7'sine kadar para cezası kesilebilecek. Yeni gelecek olan yasalar ile yapay zekanın daha dikkatli ve düzenli şekilde geliştirileceğine inanıyorum. Konu hakkında daha fazla bilginin ilerleyen zamanda açıklanması bekleniyor. Yasanın tam olarak çıkma tarihi belli olmasa da 2024 yılından itibaren geçerli olacak. Sizce buna benzer yasalar gelmeli mi ?

34hb0s8.png
fqptfdc.png
Yapay zeka discord botu geliştiriyorum umarım yanlışlıkla yasak birşey eklemeyiz veya kendi kendine öğrenmez yoksa yanar başımız😂

ByZehirx

Yaşayan Forum Efsanesi
10 Şub 2012
12,386
2,002
Dinlenmede.
Çok kargaşa oldu aklımda düşünerek
Anlamaya çalıştım fakat oturtamadım kafamda bir yere.

Uzay ve Teknoloji çağı denilerek küresel bir iklim belirliyen dünya.
Avrupa yaygın olarak yapay zeka ile hayatı kolaylaştıran planlar projeler "düşünürken" değil ileri seviye geliştirirken böyle bir olay bana tuhaf geldi. Birazda komik

Ülkeler kendi teknolojilerini ihracat edebilmek için
Devlet yetkileleri ile birlikte ziyaret edilen bir başka ülkelerde teknoloji şirket yetkilerini götürüyor bu referans olarak algılanır yani pazarlar pay alırsın.

Ben bu haberden birşey anlamadım oy çokluğu olayını da anlamadım.
Avrupa resimdeki görülen görselin önüne nasıl gecebilecek ayrıca Avrupa kadar diyer kıtalar da teknoloji gelistiriryor yani nasıl önüne geçilecek.

Bu arada bir film vardı
Bir cadde de bulunan tüm araçlar uzaktan otomasyon ile bir birine çarpıştırılıyordu. Acaba diyorum hız sabitleme teknolojisini kullanan araçları hangi ülkeler piyasaya sürüyor bakmak gerek.

Anlamadım ben bu haberden birşey.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.