Back-end'de Python mu yoksa C# mı daha iyi?

Piyango

Üye
14 May 2016
84
0
Backend kısmında c# mı python mu daha iyi?
Hangisi daha kullanışlı, iş imkanı yüksek ve daha avantajlı

C# backend için sağlam türkçe kaynak var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ZiksthemW

Uzman üye
28 Mar 2020
1,025
113
Oslo
Cevap: Backend de c# mı? python mu?

Merhaba,

Python'u backend için daha çok öneririm, Python ile web siteleri vs. yaparken zorlanabilirsiniz. Frontend için ise C# öneririm.

Fakat, iki dili de hem Front-end hem de Back-end için kullanabilirsiniz.

Saygılarımla,
ZiksthemW

kiss4u

Üye
9 Şub 2019
240
10

Merhabalar, ikisi de birbiri ile sürekli karşılaştırılan dillerdir. Herhangi bir dilin diğerinden üstün olduğunu söylemek pek de doğru bir yorum değildir. Her dilin iyi olduğu alanlar vardır. C# da Python da web geliştirme için kullanılabilen dillerdir. Python'da yaygın olarak web geliştirmeden kullanılan django framework'u vardır ve gerçekten kullanışlıdır ki bu yüzden birçok kişi tarafından kullanılır. Şahsi fikrim python sözdizimi olarak biraz daha sade, anlaşılır ve kullanımı kolay. Bu demek değildir ki c# karmaşık, anlaşılmaz ve zordur. Python back-end dilinde kullanılıyor fakat ülkemizde birçok kişi bundan habersiz maalesef. Python da C# gibi ciddi projelerde kullanılıyor. Benim tavsiyem sadelik ve kullanışlılık açısından python ama iş sizde biter. Ne tür bir proje tasarlıyorsunuz mesela? duruma göre de değişir.

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ

Merhaba. Çevremde yazılımcı işi yapan insanlar var. Onlarla sohbet ediyorum görüşüyorum tavsiye almak için vb. Ve bu konuda hep c# her şeyden önce geliyor diyorlar. Günümüzde çoğu alt yapı c# ile yazılıyormuş denilene göre. Hatta kendi çalıştıkları yerde c# tabanlıymış. Tabi c# içinde farklı diller de kullanılıyor. Günümüz ve geleceğe bakıldığında c# daha karlı bir dil gibi görünüyor. Ayrıca oyun programlama içinde bir dil olması da aynı zamanda bir avantaj getiriyor. Yazılım dilini en doğru şekilde seçmek çok önemli çünkü konuştuğum yazılımcıların bazıları örneğin eskiden asp yerine php seçtikleri için pişmanlık yaşamışlar. Bu yüzden bir dil veya herhangi bir şey olabilir bu işin uzmanına danışmak en iyisi olacaktır. Bu konu hakkında bizden daha iyi fikir sahibi olan yazılımcılar ile konuşabilirsin bu sizin için hem akademik hem kariyer açısından iyi olabilir. Çevreni iyi tutmak her zaman çok iyidir. Sadece bir değil birden fazla kişiyle görüşerek en doğru kararı verme konusunda yardım almış olursunuz.

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,088
1,608
-Türkistan-

Merhaba değerli üye,

Python kullanmanızı öneririm.

Backend genellikle bir sunucu, bir uygulama ve bir veri tabanından oluşur. Bir havayolu veya otobüs firmasının web sitesine girerek bilet aldığınızda frontend ile etkileşime girmiş olursunuz. Siz bilgilerinizi web sitesine girdiğinizde, uygulama bu bilgiyi alır ve bir sunucu üzerinde kurulmuş olan veri tabanına depolar. Backend işleyişini basit bir şekilde anlatabilmek için şöyle örnekleyebiliriz: Siz (uygulama), bir bilgiyi bilgisayarınızda (sunucu) bulunan bir Excel (veri tabanı) dosyasına kaydediyorsunuz.
Horato
Bu teknolojiyi ortaya çıkaran; sunucu, veri tabanı ve uygulamanın birlikte çalışmasını sağlayan kişiye de backend geliştiricisi denir. Web'in backend kısmını oluşturmak için de PHP, Ruby, Python vb. yazılım dilleri ve MySql, PostgreSQL ve Oracle gibi veri tabanları kullanılır. Bunlar, daha kolay kullanılabilmeleri için de Zend, Laravel ve Code Igniter gibi geliştirme sürecini hızlandıran frameworkler ile güçlendirilirler.
Web tasarımı (frontend) ve web geliştirme (backend), ancak bir araya geldiklerinde bir web sitesi oluşabilir, ancak her ikisi de birbirinden farklı işler yapar. Hem frontend hem de backend'i tek başına yapabilen nadir yazılımcılar da "full-stack developer" olarak adlandırılır. Tekrar kısaca özetlemek gerekise de bir web sitesini sıfırdan oluşturabilmek için frontend ve backend'in bir arada olması gerekir; biri olmadan diğeri, tek başına web sitesi oluşturamaz.

Dolyetyus

Özel Üye
21 Nis 2020
1,208
677
Delft

Merhabalar. Back-end'de yapacağınız işlemlere göre cevap değişir. Kişisel tercihim C# olur ancak Python kullanımı ve entegrasyonu daha kolay. Tabi C#'ya kıyasla daha yavaş bir dil python.

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya

Merhaba Piyango, yeni başlayacaksan Python kolaydır vs fakat yaparım diyorsan kesinlikle C# öğrenmelisin. Ben Python ile başladım ve keşke C# ile başlasaydım diyorum. İyi forumlar geçirmeniz dileğiyle. :diablo

KafkasBeyi

Yeni üye
4 Nis 2021
1
0

Bir Yazılımcı olarak cevabım kesinlikle c# Türkiye de yaşıyorsan web tarafında geliştirme yapacaksan ve ben hızlı iş bulmak istiyorum diyorsan c# ve ASP.net MVC core + çok önemli WEB APİ

God of shadows

Katılımcı Üye
3 Ağu 2019
275
2
22
Ankara

Merhaba Değerli Üye Şahsi Fikrim Ve Aralarındaki Farklardan Bahsetmek İsterim
Aradaki Fark Tam Olarak Böyledir Dinamik tipli diller tip kontrolünü yürütme esnasında (run time) gerçekleştirirler. Öte yandan statik tipli diller tip kontrolünü derleme (compile) esnasında yaparlar. Dinamik tipli dillerin bu özelliği içerisinde problem olan bir script’in ne olursa olsun compile edileceği anlamına gelir.
Örnek Vermek Gerekirse
C#’ta değişken tanımlamaya bir örnek:
int a = 5;
Python’da değişken tanımlamaya bir örnek:
a = 5
Özet olarak Python bir değişkenin tipini içerisindeki değeri kontrol ederek kendisi belirler. C# ise bizden değişkenin tipini girmemizi beklemektedir.
Kişisel Fikrim C# İyi Forumlar

CacaBey

Üye
23 Şub 2021
92
1
@@@@@@@@@@@@

Merhaba,

Python'u backend için daha çok öneririm, Python ile web siteleri vs. yaparken zorlanabilirsiniz. Frontend için ise C# öneririm.

Fakat, iki dili de hem Front-end hem de Back-end için kullanabilirsiniz.

Saygılarımla,
ZiksthemW

BE python FE C# olan çok basit bir şey yapar mısın bana? Çağ kapatıp çağ açısını izlemek istiyorum.

.net Core kullanmanı tavsiye ederim, kompleks yapılarda sana daha basit çözüm üretecek ve performansı istesende çok düşüremezsin. Python konusu titiz bir konu olduğu için çok iyi bilip yazmakta fayda var. Eğer bir şey bilmiyorsan ki bu soruyu soruyorsan bilmiyorsundur, python ile uğraşmanı tavsiye etmem.

Son düzenleme:

KaptanTR

Administrator
17 Nis 2015
1,654
1,606
Öncelikle alanını seçmelisin burada hangisi daha iyi demek yanlış olur her teknolojinin kendine has özellikleri ve kullanım alanları var 2 dil de Back-end de kullanılır dillere göre genel kullanım alanları şöyle;

Python kullanım alanları: daha çok veri bilimi ,yapay zeka ağ programlama hacking ,web uygulamaları

C# kullanım alanları: DLL yazma ,web servisleri ,web uygulama mobil uygulama, oyun programlama , masaüstü otomasyonlar gibi alanlarda kullanılıyor

C# ile başlamanı tavsiye ederim çünkü yazılım mimarileri ve yapısı gereği diğer dillere de benziyor başka bir teknoloji öğrendiğin zaman rahat edersin pythonun kendine has bir yapısı var başlangıç dili olarak pek tavsiye etmiyorum

boole

Ar-Ge Ekibi Proje Yöneticisi
12 Nis 2019
735
201
.Net Core
Backend kısmında c# mı python mu daha iyi?
Hangisi daha kullanışlı, iş imkanı yüksek ve daha avantajlı

C# backend için sağlam türkçe kaynak var mı?

Aslında bu durumu bu şekilde kıyaslamaya doğru bulmuyorum sonuç olarak her dil kendine özgü amaçlarda daha verim sağlamaktadır. Asıl olarak sizin ne yapmak istediğiniz hususuna bakmamız gerekiyor eğer bir oyun yapmak istiyorsan duruma göre sana c# ve unity oyun motoru tercih edebilirsin he ama oyunun büyük ve ultra gelişmiştir o zaman sen c++ ile yapmak zorundasın ama sen gidipte python ile oyun yazmaya kalkarsan yazarsın ama ne seviyede oyun yazarsın haliyle yapılmak istenilen işe kendi seviyene vs bakacaksın o yüzden dil seçerken bir çok şeyi göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yani backend için duruma göre dil değişir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.