BackBox Nedir ? Kullanımı | Eronmay

Eronmay

Özel Üye
18 Tem 2016
4,262
1,001
Selamlar "Türk Hack Team" ailesi. Bugün sizlerle "BackBox Linux" nedir ve kurulumundan bahsediceğiz.

o3hatH.png

"BackBox" Ubuntu tabanlı olup, Penetrasyon testleri ve güvenlik değerlendirilmeleri için tasarlanmıştır. Bu işletim sistemi genelde çok hızlıdır. Hızlı olmanın yanı sıra bu işletim sistemi kolayca kullanılabilmektedir.

o3GxvI.png

İlk olarak, tarayıcımızı açıp https://www.backbox.org/download/ adresine gidelim ve "Donate" Diyerek iso dosyamızı indirelim.
E5tRLU.jpg

İso dosyamızı indirdik, ardından "VMware" Veya "VirtualBox" Üzerinden sanal makina oluşturucağız.
EaDmhH.jpg

"VMware" Kullanıcağım, programı açıp "Create a New Virtual Machine" Diyoruz.
EaLmgY.png

İso dosyamızı seçiceğiz bu bölümde, "Installer disc image file (iso):" Bölümünü seçip ardından "Browse..." Butonunu seçip iso dosyamızı seçiyoruz. Ardından "Next >" Diyoruz.
EaDFlc.png

"Linux" Bölümünü seçip, "Version" Bölümünden "Debian 7.x" Seçip "Next >" Diyoruz.
EaDfIq.png

"Virtual machine name" Kısmına oluşturucağımız sanal makinanın adını giriyoruz. Ardından "********:" Kısmını sanal makinamızın kurulucağı yeri belirliğeceğiz, "Browse..." Butonuna tıklıyarak sanal makinamızın yolunu belirliyoruz. belirledikten sonra "Next >" Diyoruz.
EaGijR.png

"Maximum disk size (GB):" Kısmına sanal makinamıza ayırıcağımız (GB) olarak alanı giriyoruz. Sonrasında "Split virtual disk into multiple files" Bölümünü seçip, "Next >" Diyoruz.
EaGzC0.png

"Customize Hardware..." Kısmına tıklıyoruz.
Ea10gs.jpg

Bu bölümde ram ve cpu ne kadar vericeğimizi seçiyoruz. Ben sadece Ram Ekliyeceğim, "Memory" Kısmına gelip ram değerini 4 GB olarak değiştirdim. siz bunu kendi sisteminize göre ayarlıyabilirsiniz. Ayarlamaları yaptıktan sonra "Close" Diyerek pencereyi kapatabilirsiniz.
Ea178Q.jpg

"Finish" Diyerek kurulumun ilk sefasını bitiriyoruz.
Ea1dot.jpg

Şimdi ise sanal makinamızı başlatıp "BackBox" Kurulumunu gerçekleştiriceğiz. "Play virtual machine" Diyerek sanal makinamızı başlatıyoruz.
EaKPLc.jpg

Evet "BackBox" İşletim sistemimizi şuan'da istersek böyle bir şekilde kullanabiliriz, ancak sanal makinamıza "Shutdown" Attığımızda içersindeki yaptığımız işlemler, bilgi kaynakları, dosyalar ve benzeri şeyler silinicektir. Biz bir full kurulum gerçekleştiriceğiz. "İnstall BackBox Linux" Dosyasına tıklayarak işlemleri başlatıyoruz.
EaKkqR.jpg

İlk Olarak bizden dil seçmemizi istiyor, ben türkçe olmasını istiyorum "Türkçe" Kısmını bulup seçiyoruz. "Devam Et" Diyerek diğer bölüme geçiş yapıyoruz.
EaKo0e.jpg

Bu kısımda klavye ayarlarımızı yapıyoruz. ben "Türkçe Q" Klavye kullanıyorum. "Türkçe" "Türkçe" Olarak seçiyoruz her iki tarafı. "Devam Et" Diyerek işlemlerimize devam ediyoruz.
EaKR5N.jpg

Bu bölümde ise, 2 kutucuk boş kalıcak şekilde bırakıp "Devam Et" Diyoruz.
EaKVGP.jpg

Bu alanda kurulum türünü seçiceğiz, "Diski sil ve BackBox yükle" Kısmını seçip "Şimdi Yükle" Butonuna basarak yüklemeyi başlatıyoruz.
Ea19bS.jpg

Bu bölümde "Değişiklikler diske kaydedilsin mi ?" Diye soruyor, "Devam Et" Diyerek işlemimize devam ediyoruz.
EaKQrY.jpg

Lokasyon'umuzu belirliyoruz bu bölümde, ben "İstanbul" olarak giriyorum.
EaKrg0.jpg

Burada bazı bilgileri doldurmak sizlere kalıyor. Bilgileri doldurduktan sonra "Devam Et" Diyoruz.
EaKy8v.jpg

Bu bölümde bizi 20 - 40 Dk arasında bekletiyor. Kurulum işlemlerini gerçekleştiriyor.
EaKSEx.jpg

"Şimdi Yeniden Başlat" Diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.
Ea1wQb.jpg

Sanal makinanız restart yedikten sonra kurulum tamamlanıyor.
EaKnbq.jpg

Evet dostlarım bir konunun daha sonuna geldik, birdahaki konularda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın :))

oKEKz1.gif

Son düzenleme:

d0pe

Yeni üye
12 Eki 2019
3
0
anon
Ellerine sağlık Eronmay senin sayende Backbox kullanımını öğrendik ♥

Son düzenleme:

Corydon

Yeni üye
14 Ocak 2019
18
0
Ellerinize sağlık .
Fakat bir sorum olacak bu virtualbox gibi birşey mi ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.