Basit E-Posta Güvenliği //matrixlord

matrixlord

Kıdemli Üye
8 Ocak 2013
2,433
0


qW76GW.png


1- Güçlü Şifreler Kullanın

Şifreniz doğum tarihi, ad, soyad, akraba adı, telefon numarısı, herhangi bir oyundaki kullanıcı adınız olmamalı. Şifreniz hiç bir şekilde tahmin edilememeli. Şifrenizde büyük ve küçük harf, sayı ve özel karakterler kullanın. Ayrıca şifrenizi belirli aralıklarla değiştirin.

2- 2 Adımlı Doğrulamayı Açın

Eğer E-Posta sitesi 2 adımlı doğrulama seçeneği sunuyorsa mutlaka kullanın. Bu sayede telefonunuz olmadan E-Posta'ya erişim imkansız hale geliyor.

3- Bağlandığınız İnternet'e Dikkat Edin

Kafe, Sinema, Alışveriş merkezi gibi yerlerde ücretsiz Wi-Fi olabilir. Bu ağlar şifresiz olduğu için
çok rahat saldırıya uğrayabilir. Saldırı olursa hesabınızı başkaları görüntüleyebilir.


4- Antivirüs Kullanın

Bilgisayarınız veya telefonunuz'da keylogger veya ekran kaydedici olmadığından emin olun.

5- Tanımadığınız E-Postaları Açmayın

Göndereni belli olmayan ve anlamsız yazılı mesajları açmayın ve dosya yollamışsa dosyaları kesinlikle incelemeyin.

6- Kiril Alfabesine Dikkat Edin

E-Posta'yı gönderen kişiyi biliyor olabilirsiniz ancak peki eposta adresi veya yollanan link kiril alfabesiyle yazılmışsa ? kiril alfabesi normal yazı tipine çok benzediği için dikkatli bakılmadığı sürece hiç bir şekilde fark edilmez. Bu sebeple atılan linklerin normal yazı tipi ile yazıldığından emin olun.

7- Soru Soranlara Cevap Vermeyin

Birden bire kızlık soyadınızı, yaşınızı, doğum tarihinizi, doğum yerinizi, yaşadığınız yeri soran kişilere
kesinlikle cevap vermeyin.


8- E-Postanızı Herkesle Paylaşmayın

E-Postanızın çok sayıda kişi tarafından bilinmesi riskleri arttıracaktır. Eğer çok kişiyle paylaşmanız gerekiyorsa bunun için ayrı bir hesap açın ve kullanın.
 

0110

Uzman üye
3 Haz 2017
1,259
0
E posta güvenliğine elimden geldiği kadar dikkat ediyorum.
Konunuz yararlı olmuş.
Elinize sağlık.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.