Başkasının programını incelemek telif hakkına girer mi?

CccTuranCcc01

Yeni üye
20 Şub 2019
31
0
Dostlar selamlar, web sitemde bir programın incelemesini yapmam telif hakkına girer mi? Örnek olarak bir programın rehberini yapıp kendi web siteme ekledim. Burada bir sakınca var mıdır, teşekkürler. İyi çalışmalar.

Stread

Üye
14 Ocak 2021
61
0
Merhaba,
Programa haksız eleştiri veya çok fazla kötüleme yapmazsanız sahibinin telif hakkına başvuracağını sanmıyorum. aksine iyi yönlerine değiniyorsanız daha hoşuna gider.

merlins

Üye
24 Mar 2019
172
0
merhaba,
öncelikle ürün sahibi ile mail yolu ile iletişim kurup bu konuyu konuşabilirsiniz. Ayrıca iletişim kurmadan yaparsanız telif hakkı atabilir.

HOLİSAVRA

Üye
29 Tem 2007
88
4
Öncelikle programı yazan kişi o işlem için zaman harcadığı ve işlemde emek olduğundan ayrıca programı yaparken maddi bir kaynak ta kullanmışsa bu emek hırsızlığı ve kişisel verilen ihlaline girer. Bu konuda cezalar şu şekilde;

1-Basit hırsızlık suçunun cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK 141).
2-Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 136). işlenmesi halinde, TCK md.136 gereği hükmedilecek hapis cezası 1/2 oranında arttırılır (TCK md. 137). Yani bu halde; suçun cezası, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır

Bu durumu aşabilmek için program sahibinden somut bir belge ile izin almanız gerekecektir. size izin verdiğini varsayalım ve siz bunu kanıtlıyadığınız taktirde şikayetçi olursa işler sarpa sarabilir.

Menrva

Üye
1 Nis 2020
152
3
Dostlar selamlar, web sitemde bir programın incelemesini yapmam telif hakkına girer mi? Örnek olarak bir programın rehberini yapıp kendi web siteme ekledim. Burada bir sakınca var mıdır, teşekkürler. İyi çalışmalar.

FSEK md.68’e göre; bir yazılımı, hak sahibinin yazılı onayı olmadan işleyen, çoğaltan, yayınlayan ve umuma ileten kişiye karşı eser hakkı sahibi Tecavüzün Durdurulması davasını açma hakkına sahiptir

Sen işleyip, çoğaltmayacağın için sorun yok.

Eser sahibinin manevi veya mali haklarına tecavüz tehlikesi söz konusu ise, eser sahibi, FSEK md.69 uyarınca Tecavüzün Men’i davasını da açabilir
Kötü yorum yapmadığın sürece bir sorun olmayacaktır. Sonuçta bir çok kşi inceleme yapmakta. Kaynak gösterdiğin sürece sorun yaşayacağını zannetmiyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.