Bi türlü anlamını bulamadım

Sonsuza~Dek

Kıdemli Üye
25 Tem 2013
2,413
0
Kırmızı Göz - Beyaz El
Stephen King'in "Kara Kule" etrafında ördüğü evrende, kötülük güçlerinin başındaki Crimson King'in (Kızıl Kral) sembolü KIRMIZI GÖZ'dür. Kara Kule serisi dışında da birçok başka kitapta (mesela, "The Stand" - Mahşer) ortaya çıkan bu işaret, anlamını bilenler için dehşet ve ümitsizlik demektir. Ona karşı çıkan, kötülükle savaşanlar içinse sembol Beyaz El'dir.
Aklıma Yüzüklerin Efendisi'nin gelmesine engel olamıyorum. Sauron'un "Kırmızı Göz"ü ve Saruman'ın "Beyaz El"i. İlginç olan ikisinin de kötüler tarafında yer alması.
Bence Göz, otoriteyi ve kontrolü simgeliyor. Her şeyi gören-takip eden gücü gösteriyor. "Sizi izliyorum ve ne yaptığınızı biliyorum" diyor. Belki gücü de buradan geliyor. Bizi izleyen kişi babamız, öğretmenimiz, patronumuz değil midir? Yürümeye çalışırken düşecek miyiz diye bizi izleyen de odur, yanlış yaptığımızda görüp bizi cezalandıran da. O yüzden(mi)dir otoriteye (ve onun simgesi olduğunu iddia ettiğim göze) duyulan korku-sevgi.

Kırmızı (ve siyah) faşizmin renkleridir. Mutlak güç ve otorite, saldırganlıkla birleşmiştir. Kan ve çeliktir. Tutkuyu ateşler.

El ise (yine bir parça kontrol ima etse de) bence aslında beceriyi simgeler. Elle yapılan o kadar çok şey vardır ki; bir yandan el emeğini anlatır, öte yandan el çabukluğunu ve büyücülüğü.

Bütün bunlar nereden aklıma geldi diye soracak olursanız, Ankaralı olanlar bilir de olmayanlar için söylemeliyim. Büyükşehir Belediyesi'ne ait, şehrin dört bir tarafındaki reklam panolarına, (özellikle de metrodaki panolara) reklam almak için yıllardır kullandıkları bir afiş var. Kırmızı bir göz, altında da "buraya bakarlar" yazıyor. Bomboş onlarca panoda bir sürü göz sürekli gelip geçenleri izliyor.

Ve ben bu afişi her gördüğümde Kızıl Kral'ı düşünüyorum...

Not: G'nin yorumu üzerine, bir de Fatma'nın Eli'nin resmini koyuyorum.

link:Kırmızı Göz - Beyaz El - mahasamatman - Blogcu.com

Osmanli Kizi

Katılımcı Üye
20 Haz 2013
699
0
Aslinda Fatma'nin, Meryem'in eli olarak bilinir..

Mánási ise; Fatma’nın eli Orta Doğudaki kültürlerde kullanılan bir uğur, bereket, şans ve mutluluk sembolüdür. Pek çok formda kullanılır. Gümüş, altın kolye, takı olarak, duvarlara asılan figür olarak yaklaşık 3000 yıldır Anadolu’da ve Ortadoğu’da kullanılmıştır. Elin ortasındaki Mısır geleneğinden kalma Horus’un gözü, veya “her şeyi gören gözün” şans getireceğine ve nazarı uzaklaştıracağına, kem gözlerden insanları sakınacağına inanılırdı. Elin ortasındaki üç balık, bereket sembolüdür. Genellikle elin çeşitli taraflarına bazı dualar da yazılırdı. Fatma’nın eli diğer kültürlerde, Meryem’in eli, Miriamın Eli veya Khamsa (Beş) olarak da bilinir. Bu eli taşıyan kişilerin şanslarının açılacağına, nazar gelmeyeceğine, bereketlerinin açılacağına inanılırdı. Aslında bu semboller Mısır’da da kullanılmaktaydı ve yaklaşık bu sembollerin tarihi 4000 yıl önceye gitmektedir. Benzer sembolleri çok çeşitli kültürlerde veya Masonluk gibi gizli teşkilatlarda da rastlanmaktadır. Ortadoğu’da yerleşen hemen her kültürde bu sembol yerel kültür ve dinle bütünleştirilip yüzyıllardır kullanılmıştır. :RpS_smile:

Sonsuza~Dek

Kıdemli Üye
25 Tem 2013
2,413
0
Aslinda Fatma'nin, Meryem'in eli olarak bilinir..

Mánási ise; Fatma’nın eli Orta Doğudaki kültürlerde kullanılan bir uğur, bereket, şans ve mutluluk sembolüdür. Pek çok formda kullanılır. Gümüş, altın kolye, takı olarak, duvarlara asılan figür olarak yaklaşık 3000 yıldır Anadolu’da ve Ortadoğu’da kullanılmıştır. Elin ortasındaki Mısır geleneğinden kalma Horus’un gözü, veya “her şeyi gören gözün” şans getireceğine ve nazarı uzaklaştıracağına, kem gözlerden insanları sakınacağına inanılırdı. Elin ortasındaki üç balık, bereket sembolüdür. Genellikle elin çeşitli taraflarına bazı dualar da yazılırdı. Fatma’nın eli diğer kültürlerde, Meryem’in eli, Miriamın Eli veya Khamsa (Beş) olarak da bilinir. Bu eli taşıyan kişilerin şanslarının açılacağına, nazar gelmeyeceğine, bereketlerinin açılacağına inanılırdı. Aslında bu semboller Mısır’da da kullanılmaktaydı ve yaklaşık bu sembollerin tarihi 4000 yıl önceye gitmektedir. Benzer sembolleri çok çeşitli kültürlerde veya Masonluk gibi gizli teşkilatlarda da rastlanmaktadır. Ortadoğu’da yerleşen hemen her kültürde bu sembol yerel kültür ve dinle bütünleştirilip yüzyıllardır kullanılmıştır. :RpS_smile:

ha at nalı gibi birşey diyorsun yani

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.