Bilgi Güvenliği Uzmanı mı? Pentester mı?

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
564
19
Unknown
Merhaba arkadaşlar bir yerden öğrenmeye başlamadan ziyade bu 2si arasından hangisi bana daha yatkın henüz daha emin değilim bir şeyleri kurcalamayı severim siz değerli arkadaşlardan fikir sahibi olmak isterim 2 mesleği karşılaştırsak pozitif ve negatif yönelerini teşekkür ederim

ek olarak pentesting benim bildiğin bir şirketi tarıyor giriyor ve raporlayıp başka bir işe bakıyor sabit değil gibi geliyor bana öyle mi?

Son düzenleme:

fr13nddx

Yeni üye
28 Eki 2022
6
5
Merhaba, pentester'lar genel olarak anlaştığı kurumlara onların bilgisi dahilinde sızma testleri yaparak kullandıkları sistemde nerelerde açıklar var, kullanıcıların bilgi güvenliği eğitimi yeterli mi? Olası bir saldırı durumunda nasıl bir önlem alınmalıdır? Gibi benzeri soruların cevaplanmasına yardımcı olurlar. Yazdıkların dışında siber güvenlik ile ilgili bir sorunuz olursa özelden yazabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim. Saygılar.

'Seth

Uzman üye
22 Haz 2019
1,457
786
root
Pentesterler daha çok bir saldırgan gibi düşünüp hedefe saldırmaya çalışır, sistemdeki zaafiyetleri tespit edip tavsiyelerini söyler yada söylemez. Bilgi güvenliği uzmanı ise daha çok sistemi korumaya çalışır ikisi karşıt diyebiliriz, bilgi güvenliği uzmanı; pentesterin zaafiyet bulmamasını sağlamaya çalışır. Avantaj dezavantajı kendi kafanda kurman lazım iş imkanı olarak soruyorsan; mantık olrak bilgi güvenliği uzmanı daha imkanlıdır. Çünkü sistemde herzaman zaafiyet bulunmaz ama herzaman korunmaya yönelik önlemler alınabilir. Son kısmı mantık dahilinde yorumladım yanlış olabilir.
Kolay gelsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.