Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,766
411
Sydney
Günümüzde şirketlerin globalleşmesi sonucu ortaya çıkan tehditlerde bir hayli fazladır. Özellikle 2010'lu yıllar sonrası internetin her yere yayılmasından itibaren bu risk bir sanal riske dönüşmüş ve bu sanal risk şirketlere maddi ve manevi çok büyük kayıplar vermiş/vermektedir. Buna karşılık birçok önlemler alınmıştır (Vpn kullanımı,farkındalık eğitimleri,vs.) ama bu önlemlere rağmen halen günümüzde büyük şirketler de dahil olmak üzere veri kaybına veya siber saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu soruna global olarak bir çözüm bulmak adına Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi adı verilen bir standart oluşturulmuştur. Bu standart ile en azından şirketlerin maddi ve manevi kayıplarını, kullanıcı verilerinin sızıntıları en az seviyeye indirerek korunmasını hedeflemektedir. Bu konumuzda bu standartı yani Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi diğer adıyla ISO/IEC 27001 inceleyeceğiz iyi okumalar

iso-27001-bilgi-guvenligi-yonetim-sistemi.jpg

bd71Uz1W_o.png

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

Bilgi güvenliği yönetim sistemi (BGYI)ya da uluslarası mecralarda ISO/IEC 27001 bilinen bir standart türüdür. Bu standart türü bir şirketin kişisel,müşterinin,şirketinin veri ve bilgilerini gizli tutarak şirketin hassas bilgilerini koruma adına ortaya çıkmış bir sistemdir
. Bu sistem temel olarak bir şirketin finansal bilgileri, müşteri bilgileri gibi önemli ve bir saldırı sonucu maddi kayıp yaşanabilecek verilerin risklerini belirleyebilir ve bu riskleri mümkün olan en az seviyeye indirmeye çalışmaktadır. Böylece hem şirketin maddi ve manevi kayıp yaşanma seviyesini hem de verilerinin sızdırılma seviyelerini düşürebilmektedir.

Konumuzun pekişmesi açısından bir örnek üzerinden ilerleyelim. A ve B şirketlerimiz olsun ikisi de saygın ve büyük şirketler olsun. A şirketi BGYS kullanırken B şirketi kullanmıyor diyelim. Bu iki şirkete de büyük bir saldırı olduğunu varsayalım. A şirketi BGYS kullandığı için zaten olası bir saldırının farkında oldukları için gerekli tedbir ve önlemleri aldılar ve bunun sonucunda ne veri kaybı/sızıntısı ne de işlerde aksama oldu. A şirketi durumu en az zararla atlattı.

Bir de B şirketine bakalım BGYS kullanmadığı için potansiyel tehditlere karşı bir savunma mekanizması yok. Saldırı olduğu gibi B şirketinin kullanıcı verileri illegal forumlara sızıldı ve parayla bilgiler ulaşılabilir hale geldi. Bunun sonucu böyle bir global şirketin veri sızıntısı yaşadığı için iş yaptıkları diğer firmalarla güvenlik sebebiyle antlaşmaları iptal edildi. Bunun sonucunda para ve saygınlık kaybetti şirketimiz. Ayrıca bu saldırının verdiği hasarları düzeltmek için IT ekibi işi gücü bırakıp buna yöneldi. Yani bir nevi iş ve zaman kaybı da yaşandı.

Bu iki örnek size BGYS'nin önemini daha da kafada oturtabileceğini söyleyebilirim

1639314769814

bd71Uz1W_o.png

Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin Faydaları

Veri sızıntılarını engelleyerek maddi/manevi kaybı önler

Şirketin IT departmanın işini kolaylaştırır

Şirket çalışanlarının siber saldırılar hakkında farkındalığını arttırır

Riskleri tespit edip en az seviyeye indirger

Kesintisiz güvenlik sağlar

Gereksiz iş yükünü engeller zamandan tasarrufu sağlar

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini Kimler Kullanabilir ?

Kamu kurumları

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler

Gümrük işlerinde

Haberleşme üzerine kurulu şirketler (operatörler gibi)

İnternet servis sağlayıcıları

Altyapı işletmeciliği yapan şirket ve türevleri

1694067183135

bd71Uz1W_o.png

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile Alakalı Bilmeniz Gereken Temel Kavramlar

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi : En temel olan kelimemiz aslında konumuzun başlığıdır. Bilgi güvenliğini sağlayarak veri kaybını engellemeye çalışır

Risk analizi : Veriler arasında risklerin tespit aşamasını içerir

Risk değerlendirme: Riskin gerçekten bir sorun yaratıp yaratmayacağını yaratacaksa potansiyel sonuçlarının ne olacağını değerlendiren tanımdır

Risk derecelendirme: Veriler arasında bulunan risklerin değerlendikten sonra ilk hangi risk üzerine çalışacaklarını belirler

Risk yönetimi: Derecelendirilen riski şirketin diğer departmanlarıyla olası saldırı sonucu yapılacakları koordine ettikleri tanımdır

Risk işleme: Riski engelleyebilmek için bulunan çözümlerin uygulanmasıdır

bilgi-guvenligi-egitimi.jpg.webp

bd71Uz1W_o.png

Bugün sizlere Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini anlattım. BGYS büyük veya küçük şirket olması fark etmeksizin önemli bir kavramdır. Bu kavramla tanışıp çalışan şirketler bu kavramla tanışmayan ve çalışmayan şirketlere nazaran daha güvenli, verimli ve güvenilebilir bir imaj çizebiliyorlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.