Bilgisayar İçi Nasıl Temizlenir ?

oni

Üye
3 Nis 2016
85
0
Dizüstü bilgisayarlar yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ne kadar özen gösterilse de bilgisayarlarda tozlanma meydana gelmekte ve klavyede bakteri üremektedir.

Dizüstü bilgisayar; monitör ve klavye başta olmak üzere farklı aksamlardan oluşur. İç temizlik için teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Dışarıdan temizlik ise görünürdeki tozları yok edebilir. İç temizlik için profesyonel yardım almanız önerilir. :RpS_thumbup:

Dikkat edilmesi gerekenler:
Temizliğe başlamadan önce bilgisayarı kapatın ve fişi çekin.
Bilgisayarı doğrudan güneşe maruz bırakmayın.
Bilgisayar başında yemek yememeye özen gösterin.
Bilgisayarın darbe almamasına dikkat edin.
Bilgisayarın iç temizliği için profesyonel yardım alın ve düzenli olarak iç temizlik yaptırın.
Klavyeler çok çabuk kirlenir. Özellikle bilgisayar başında yemek yiyenler için temizliğin sıklığı önemlidir. Klavyeyi ucuna fırça taktığınız süpürge ile temizleyebilirsiniz. Tuşların arasına sıkışan kırıntıları ise hava püskürtme yöntemiyle alabilirsiniz.

Hava deliklerinin temizliği bilgisayarın performansı açısından önemlidir. Deliklerde biriken pislikler soğutma işlemine engel olacağından, bilgisayarın ömrü de kısalır. Temin edeceğiniz basınçlı hava setiyle bu delikleri temizleyebilirsiniz.

Ekran için özel üretilen solüsyonları kullanmalısınız. Solüsyon döktüğünüz yumuşak bir bezle ekranı silin. Ekranlar için özel olarak üretilen temizlik mendillerini de kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygularken ekrana baskı uygulamayın. Bilgisayarı açmadan önce ekranın kuruduğundan emin olun. Solüsyonların alkol içerdiğini, bu sebeple de yanıcı olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Dizüstü bilgisayarın diğer plastik kısımları için de solüsyon kullanabilirsiniz. Yine bilgisayarı kullanamaya başlamadan önce kuruduğundan emin olmanız gerekir. Teşekkürler... :trl :trl :trl

Mulfucer

Üye
15 May 2016
213
0
Dostum, ben bilgisayarın içini haftada bir hiçbir bileşeni çıkartmadan, iki ayda bir ise tüm bileşenlerini çıkartıp ayrı ayrı temizliyorum. Bu sayede bilgisayarın bütün parçaları ilk alındıkları gün gibi oluyorlar. Ancak ilk kez bilgisayar temizleyecek arkadaşlar, yanlarında bilgisayar parçalarını çıkartıp takmayı iyi bilen birisini, böyle birisi bulamadılarsa çok çok dikkatli olmalarını öneririm bu işi yaparken. Temizleyip hızlansın derken bilgisayarı bozabilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.