Bilgisayar kapanıyor

TheDependent

Katılımcı Üye
11 Eyl 2012
546
0
İyi forumlar herkese. Bilgisayarım da HD 6870 ekran kartı takılı. Min. 600 W PSU istiyor. Bende 500 w PSU var. Bunun yanında ekran kartında 6 ve 8 pin olmak üzere 2 adet güç girişi var. Benim kullandığım PSU da 4+4 ve 6 olmak üzere güç girişi var. 4 pin güç girişinin birini anakart'a, 6 pin girişini ekran kartına taktım. 8 pin güç bağlantısını ise molex dönüştürücü ile 8 pin güç elde edip ekran kartına taktım. İlk başlarda sorun yoktu (6 ay kullandım) fakat şimdi bilgisayar açılmıyor. Açılsa da 5-10 dk sonra kapanıyor. Daha önceden kullandığım hd4350 ekran kartını takıyorum onda da 2-3 saat oyun oynadıktan sonra kapanıyor. Sorun anakart mı yoksa PSU mu?

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
İyi forumlar herkese. Bilgisayarım da HD 6870 ekran kartı takılı. Min. 600 W PSU istiyor. Bende 500 w PSU var. Bunun yanında ekran kartında 6 ve 8 pin olmak üzere 2 adet güç girişi var. Benim kullandığım PSU da 4+4 ve 6 olmak üzere güç girişi var. 4 pin güç girişinin birini anakart'a, 6 pin girişini ekran kartına taktım. 8 pin güç bağlantısını ise molex dönüştürücü ile 8 pin güç elde edip ekran kartına taktım. İlk başlarda sorun yoktu (6 ay kullandım) fakat şimdi bilgisayar açılmıyor. Açılsa da 5-10 dk sonra kapanıyor. Daha önceden kullandığım hd4350 ekran kartını takıyorum onda da 2-3 saat oyun oynadıktan sonra kapanıyor. Sorun anakart mı yoksa PSU mu?

Bilgisayar fazla ısındığından koruma amaçlı kendisini kapatmaktadır. Bunun sebepleri arasında fanlar da bir sıkıntı olabilir veyahut termal macunun eskimiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir bilgisayarcıya götürüp termal macunları yenilettirirsen sorunun çözülecektir.

cewl

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
2,870
9
29
Merdekan
merhaba benimde basma boyle sey geldi sebebin ise buldum baska sebeblerde ola bilir amma bende cpu nun uzerine vurlan macun onu kontrol et yoksa macun vur termal macun

Kitty

Yeni üye
19 Ocak 2019
20
0
Sorun ikisindende değil, psu yetmez ise ekran kartına gidecek güç ateşlenemez, dolayısıyla pc hiçbir şekilde açılmazdı.

Vede o ekran kartı nasıl 600 w istiyorki benim 1050 veya rx 570/580 için bile 400-500 W yeterli oluyor.

Soruna gelecek olursak; işlemcine termal macun sürdükten sonra fanlarını kontrol et, gerekirse değişim yaptıktan sonra kasanı tamamen temizle vede kasanın fazla ısınmamasına dikkat et.

TheDependent

Katılımcı Üye
11 Eyl 2012
546
0
ekran kartını açıp temizledim. termal macunu yeniledim. 2 saate yakındır yüksek grafiklerle sistemi zorlayacak oyun oynuyorum. bi sorun yok şu an.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.