Bilgisayar Kapanma sorunu

66kabus66

Yeni üye
19 May 2018
18
0
Öncelikle tüm THT halkının Bayramı mübarek olsun.
Sorunum şudur;
Bilgisayarda CS oynarken rekabetçi maçı bitmeden bilgisayar kapanıyor kendimce problemin Ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum fan hızları vesaire etkiler mi acaba ?
Sistem Özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600
Sapphire RX580-8GB
MSI A320M PRO
8GB RAM
Power supply 550W
Güncellemeleri yaptım
Driverler Kurulu
Ayrıca gpu fanı 1300den 300mhz ye arada bir düşüş yaşıyor

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
835
159
Liverpool UK
Sorunum şudur;
Bilgisayarda CS oynarken rekabetçi maçı bitmeden bilgisayar kapanıyor kendimce problemin Ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum fan hızları vesaire etkiler mi acaba ?
Sistem Özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600
Sapphire RX580-8GB
MSI A320M PRO
8GB RAM
Power supply 550W
Güncellemeleri yaptım
Driverler Kurulu
İşlemci sıcaklığın belirli bir değer (ortalama 80-90) dereceye ulaşırsa bilgisayar kendini otomatik olarak kapatır. İlk olarak işlemci sıcaklığı ölçen bir tool indir. Daha sonra oyuna girip ara ara işlemci sıcaklığını kontrol et. Sıcaklıklar normal değerlerde seyretmesine rağmen kapanıyorsa bunun daha farklı nedenleri olabilir ancak yüksek sıcaklık nedeniyle kapanıyorsa bunun nedeni işlemci üzerinde bulunan termal macunun kuruması ve işlevini yerine getirememesi ya da işlemci fanının tam verimle çalışmamasıdır. Bu şekilde kullanmaya devam edersen işlemciyi yakabilirsin. Dikkat et derim. :)

Coeus17

Üye
12 May 2020
224
0
Kıbrıs
Sorunum şudur;
Sistem Özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600
Sapphire RX580-8GB
MSI A320M PRO
8GB RAM
Power supply 550W
Güncellemeleri yaptım
Driverler Kurulu
Birçok etkeni olabilir bilgisayarın çok tozlanıp fanların doğru çalışmasına engel olabilir ya da fanlardan çalışmayan ya da tam hızda çalışmayan da olabilir driverleri silip tekrar indirmeyi deeiyebilirsin.

66kabus66

Yeni üye
19 May 2018
18
0
İşlemci sıcaklığın belirli bir değer (ortalama 80-90) dereceye ulaşırsa bilgisayar kendini otomatik olarak kapatır. İlk olarak işlemci sıcaklığı ölçen bir tool indir. Daha sonra oyuna girip ara ara işlemci sıcaklığını kontrol et. Sıcaklıklar normal değerlerde seyretmesine rağmen kapanıyorsa bunun daha farklı nedenleri olabilir ancak yüksek sıcaklık nedeniyle kapanıyorsa bunun nedeni işlemci üzerinde bulunan termal macunun kuruması ve işlevini yerine getirememesi ya da işlemci fanının tam verimle çalışmamasıdır. Bu şekilde kullanmaya devam edersen işlemciyi yakabilirsin. Dikkat et derim. :)
İslemci Max olarak 60 dereceyi görüyor ama ekran kartı %20 kullanmasına rağmen 70 derecelere kadar çıkmakta

Birçok etkeni olabilir bilgisayarın çok tozlanıp fanların doğru çalışmasına engel olabilir ya da fanlardan çalışmayan ya da tam hızda çalışmayan da olabilir driverleri silip tekrar indirmeyi deeiyebilirsin.
Fanların hızlarını ayarlamayı tam bilmediğim için stok haldeki durumuyla çalışıyor yazılımsal bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum ama fanların hızlarından kaynaklı olabilir dediğiniz gibi ayarlamamda öneri veyahut yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Eronmay

Moderasyon Ekibi Direktörü
18 Tem 2016
4,340
1
1,134
Türkiye Cumhuriyeti

66kabus66

Yeni üye
19 May 2018
18
0

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
66kabus66

işlemci ve ekran kartı termal macun yenile , ekran kartı ve anakart termal pad yenile, fanları yaglı kontak sprey ıle temızle, bios güncelle en son sürüm, windows güncellemelerini yap, bios sıfırla overlock vb yaptıysan, ekran kartı hız asırtma yaptıysan, kasada toplam kac fan var, ornegın on taraf 3 , ust 3 arka egsoz fan 1 , alt fan 1 gıbı, gerekirse kasa yan kapagı ac, msı afterburner ıle fan hızlarını yuzde yuz yuk altına sokabilirsin, ram islemcı ekran kartı overlock yapma, hız asırtma yapma, kalıtelı termal macun ve termal pad yenile
not : power suppley 550w yazmısın ama, bılgısyarı kılı kılına beslıyor suanda , guc kaynagından olabilir , yuksek guc kaynagı tak en az 650 w 80 plus bronz yada gold, bide oyle dene test amaclı tak, oyunları 2 4 k yuksek ayarlarda oynama, guc kaynagı yetmez, guc kaynagı yukseltmen lazım, bılgısayarı stres testıne sok, işlemci ram hdd ssd ekran kartı , sonuclara ısı degerlerıne bak, bencmark dıyede gecer stres testı

Eronmay

Moderasyon Ekibi Direktörü
18 Tem 2016
4,340
1
1,134
Türkiye Cumhuriyeti
Yanlış birşey yapmak istemiyorum fan hızlarını ortalama kaç yapmalıyım sizce
Birde rx580 ısınma başladıktan sonra fan açma gibi bir özelliği var bunu devredışı bırakma şansımız var mıdır varsa herhangi bir sorun yaratır mı sizce ?

Bu program sayesinde yapabilirsiniz, sadece ellemeniz gereken yer burasıdır;
SZiRIP.png

70% 80% kullanın max. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.