Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği

Hangisi daha mantıklı?

• Kullanılan toplam oy
    35
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
Arkadaşlar sizce Bilgisayar Mühendisliği mi okumak daha mantıklı olur yoksa Yazılım Mühendisliği mi ?
Kendimizi Hacking konularında ve birçok bilgisayar konularında hangisinde daha iyi geliştirebiliriz

R34L H4CK3R

Katılımcı Üye
30 Tem 2017
472
0
Kardesim Oncelikle Bunu Hangi Ulkede Okudugun Gercekten Cok Onemli. Eger TR de Okuyacaksan yazılım müh. Bölümleri neredeyse hepsi vakıf (ucretli -ama burslular var tabi) Senin Başarına Bagli Olarak Tercih Yapabilirsin. Eger Yazilım Okuyacagım diyorsan Bahceserir uni gibi bir yerde oku turmuyorsa bir kac iyi uni var onun disinda hic okuma daha iyi..

Bilgisayar muh. Gelecek olursak basari durumun ya da maddi durumun iyiyse Bilkent ile başla, İtü, bogazıci veya koc tutuyorsa bunlar iyi (ama bilindigi gibi egitimi en iyi olan Bogazici degil! Bilkent ve Koç tur. Sonra itü ve odtu de var) Eger biraz daha detay verirsen uzman olarak cevaplayabilirim...

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
Kardesim Oncelikle Bunu Hangi Ulkede Okudugun Gercekten Cok Onemli. Eger TR de Okuyacaksan yazılım müh. Bölümleri neredeyse hepsi vakıf (ucretli -ama burslular var tabi) Senin Başarına Bagli Olarak Tercih Yapabilirsin. Eger Yazilım Okuyacagım diyorsan Bahceserir uni gibi bir yerde oku turmuyorsa bir kac iyi uni var onun disinda hic okuma daha iyi..

Bilgisayar muh. Gelecek olursak basari durumun ya da maddi durumun iyiyse Bilkent ile başla, İtü, bogazıci veya koc tutuyorsa bunlar iyi (ama bilindigi gibi egitimi en iyi olan Bogazici degil! Bilkent ve Koç tur. Sonra itü ve odtu de var) Eger biraz daha detay verirsen uzman olarak cevaplayabilirim...

Cevabın için teşekkür ederim yks sınavına daha 2 yılım var sadece merak ettiğim için sordum Bilkent ve koç önermişsiniz bunlar biraz zorlar gibi çünkü 4k sıralamaya girmek hiç de kolay değil

'Heisenberg

Uzman üye
17 Eki 2014
1,723
1
19
Antalya
ikisinin farkının ne olduğunu bilmiyorum ama hangisini okursan oku hacking konusunda bir şeyler elde etmek için sana ders vermeyecekler :) bu daha çok senin araştırmacı kişiliğin ile ilgili bir şey. bana kalırsa bu konuda bir şeyler yapmak için ingilizce öğrenerek başlamalısın çünkü internetten yabancı kaynakları okumak çoğu zaman daha tercih edilesi bir yöntem bu tür konularda.

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
Zaten Hacking öğretmeyeceklerini biliyorum benim anlatmak istrdiğim mesela yazılım seçersem programlama dillerini daha iyi öğrenirim alt yapımı güçlendiririm ama eğer bilgisayar mühendisliği okursam donanımdan da bir bilgim olur

'Heisenberg

Uzman üye
17 Eki 2014
1,723
1
19
Antalya
Zaten Hacking öğretmeyeceklerini biliyorum benim anlatmak istrdiğim mesela yazılım seçersem programlama dillerini daha iyi öğrenirim alt yapımı güçlendiririm ama eğer bilgisayar mühendisliği okursam donanımdan da bir bilgim olur

yoo öyle düşünme pek. bilgisayar müh. okuyup da yazılımla haşır neşir olman pek mümkün. yazılım mühendisliğinin olayı ne bilmiyorum ama seçenek (üniversite) olarak daha az olduğundan haberdarım. her ikisini de seçebilirsin, hedefin ve yönelmek istediğin alan kafanda belliyse gerisini halledebilirsin. yüzeysel olarak bu kadar konuşabiliyorum ancak tabi bu bölümlerde okuyan arkadaşlar bilgi verirse daha faydalı olur senin için :)

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
yoo öyle düşünme pek. bilgisayar müh. okuyup da yazılımla haşır neşir olman pek mümkün. yazılım mühendisliğinin olayı ne bilmiyorum ama seçenek (üniversite) olarak daha az olduğundan haberdarım. her ikisini de seçebilirsin, hedefin ve yönelmek istediğin alan kafanda belliyse gerisini halledebilirsin. yüzeysel olarak bu kadar konuşabiliyorum ancak tabi bu bölümlerde okuyan arkadaşlar bilgi verirse daha faydalı olur senin için :)

Benim düşüncem Bilgisayar mühendisliği yıllardır devam eden devlet olsun özel olsun bir çok alternatif sunan bir bölüm yazılım ise ülkede yeni gelişmeye başlayan şu anlık nerdeyse sadece özel üniversiteler var

'Heisenberg

Uzman üye
17 Eki 2014
1,723
1
19
Antalya
Benim düşüncem Bilgisayar mühendisliği yıllardır devam eden devlet olsun özel olsun bir çok alternatif sunan bir bölüm yazılım ise ülkede yeni gelişmeye başlayan şu anlık nerdeyse sadece özel üniversiteler var

çok doğru. bu arada zaten bilgisayar mühendisliği de seçsen donanımı dayatmazlar istemiyorsan. temel bilgi düzeyinde alırsın yine alacağını. alan ve ders seçimi var diye biliyorum, yani yöneleceğin derslerin ağırlığını falan kendin seçebiliyorsun galiba. ancak vakıf üniversiteleri hariç yazılım mühendisliği için iyi bir alternatif bulabilirsen neden olmasın? iyi araştırmak gerek.

Son düzenleme:

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
Daha 2 yılım var 2020 de sınava gireceğim en iyisi şimdilik bu seçimi bırakıp Matematik ve Fizik çalışmalıyım ilk 10k giremeden hiçbir şey yapamam

ExcFire

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
594
0
Yazilim muhendisi ulkede az olan bir bolum basari siralamalarina bakin. Pc muhendisi daha yatkin bu arada hacking demissin yasal bir is degil arastir ve ogren bence

OxiJeans

Üye
13 Eyl 2012
211
0
İngilizce işi kolay aslında hiç olmazsa 1 yıl hazırlık okurum zaten sevdiğim bir ders

O hazırlık okurum zaten sevdiğim ders dediğin dilin ben 4 yıl önce hazırlık sınıfını okudum, b2 seviyesine kadar okudum kardeşim :) emin ol orada anlatacakları ingilizce pek bir işine yaramıyor :) şuan rahatlıkla sohbet edecek kadar ingilizcem var ve zamanında gördüğüm derslerin etkisi %10 bile değildir :)

KoyuAdam

Kadim Üye
5 Şub 2012
5,873
14
Fark etmez üniversitede alacağın teorik bilgi daha çok yazılım yönünde olur. Bölüm seni yazılım yönünde iteler. Yapmak istediğin şey konusunda son derece özgürsün. Bu yüzden bu iki bölüm arasında net farklar yok. İş alanlarına baktığımızda da farklı bir kategoriye konmazsın. Daha çok geçtiğin yerin değil yaptığın işin önemli olduğu bir piyasadasın. Açıldılar mı bilmiyorum yapay zeka ve veri madenciliği tarzı daha özel konulara yönelik bölümler konuşuluyordu. Eğer böyle bölümler açılsaydı farkını konuşabilirdik. Şu an çoğu bölüm aynı dutun laciverti veya gereksiz(yazılım müh. için demiyorum genel olarak bak). Sövsen şimdi ölü adama vurmak olur. En iyisi fazla takmamak

BestOfTheHACK

Katılımcı Üye
7 Ağu 2015
375
0
Nereye
Yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum
Üniversite hacking öğretmeyeceklerini biliyorum benim amacım orada hsvking için altyapımı geliştirmek programlama dillerini öğrenmek nasıl kullanılacağını falan öğrenmek

kenzai

Özel Üye
22 Ara 2010
8,560
29
Trondheim
Yazılım mühendisliği, Bilgisayar mühendisliğine bağlı bir alt dal o yüzden sizin yazılımı değil bilgisayar mühendisliğini seçmeniz gerekmektedir. Tabii bu durum değişebilir neye yönelecekseniz onunla ilgili tercih yapın iyi araştırın.

Bilgisayar Kavramları adlı bir youtube kanalı mevcut oradaki hocamız çok güzel şeyler anlatıyor herkese tavsiye ederim.

The Narkoz

Kıdemli Üye
19 Ağu 2017
2,783
1
Azerbaycan
Türkiyede neyin nasıl olcağını bilmiyorum ama hacking zaten öğretiyorlar bilinmu nasıl? onlar iyişey yapmak için öğretiyor ama sen bunun aksini yaparsın yani biligsayarı Yazılımı iyi biliyorsan zaten bir hacking bilioysundur sadece onu iyi niyetle değil kötü niyetle kullanıcaksın bu kadar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.