Çözüldü Bilgisayar performans Düşüklüğü yardım

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Kolay gelsin herkeze benim sistemim şu şekilde
Ryzen 5 4500 işlemci
Gigabyte rtx 3060 12gb ekran kartı
Gskill 2x8gb ram
Msi b450 tomahawk max anakart
650w power
Win11 home

Sistemim tamamen güncel bios dahil her şey yerli yerinde fakat biosta xmp ve oyun modu kapalıyken performansım aşırı düşük ikisini açtığım zamanlarda örnek vermem gerekirse squad diye bir oyun var her iki mod açıkken oyunun en düşük minimum grafik seviyelerinde iken fps 45 35 arası alıyorum ve bir çok oyunda durum böyle ve bu iki mod açıkken pc oyunlarda 5 10 dakka oynadıktan sonra restart atıyor Ara sıra mavi ekran veriyor kapalıyken bir sorun yok ama aynı oyunu 25 fps lerde oynatıyor performansın bu kadar düşük olmasındaki neden ne olabilir yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
ve ayrıca ısı değerlerim gayet normal ısınma söz konusu değil stress testi yapamıyorum daha başlar başlamaz restart atıyor bilgisayar Birde olay günlüklerinde kernelpower 41 minidump dosyalarındada nvidia dll lerinden biri arıza yapıyor nvidia düzeldi kaldır yükle yapınca fakat performansta hiçbir değişim olmadı

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Bilgisayarım parça parça yani anakart değişti sonra işlemci sonradan değişti ekran kartı ondan sonra değişti ama anlamsız bir şekilde en başından beri böyle performansım çok kötü.. Mavi ekran hata kodunu bilgisayara geçince paylaşayım fakat dediğim gibi sadece oc yapınca oda şöyleki mavi ekran sadece 2 defa verdi onlarda düzeldi sanırım 2 ay kadar oldu mavi ekran vereli başka hiç olmadı sadece restart atıyor bilgisayar yani artık delirmek üzereyim o kadar para veriyorsun bir oyun bile oynayamıyorsun yani bu sistemle internetten videolara bakıyorum insanlar hiç sıkıntı yaşamıyorlar ama bende olmadı bir türlü çok aşırı sıkıntı yaşıyorum şuan

Bilgisayarım parça parça yani anakart değişti sonra işlemci sonradan değişti ekran kartı ondan sonra değişti ama anlamsız bir şekilde en başından beri böyle performansım çok kötü.. Mavi ekran hata kodunu bilgisayara geçince paylaşayım fakat dediğim gibi sadece oc yapınca oda şöyleki mavi ekran sadece 2 defa verdi onlarda düzeldi sanırım 2 ay kadar oldu mavi ekran vereli başka hiç olmadı sadece restart atıyor bilgisayar yani artık delirmek üzereyim o kadar para veriyorsun bir oyun bile oynayamıyorsun yani bu sistemle internetten videolara bakıyorum insanlar hiç sıkıntı yaşamıyorlar ama bende olmadı bir türlü çok aşırı sıkıntı yaşıyorum şuan
Yani yine vardı ama bu kadar değildi gerçekten 30 40 fps lerden çok daha yukarıda almam gerekiyor ama ne olduysa özellikle son zamanlarda iyice arttı bu sıkıntı

Moderatör tarafında düzenlendi:

aslnbkr27

Üye
24 Eyl 2023
233
170
#BlackHatTeam
Soğutucuyu bir kontrol ettir takarken üzerindeki plastiği çıkarmamış olabilirler ha o da olmazsa.İşlemci için driverin eskisini yükle sonra son sürüm dene.O da olmazsa eğer içinde önemli bilgi yoksa win10 dene.Ama unutma tüm yolları denedikten sonra format en sağlıklısı.Hayırlı forumlar.

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Merhaba,

Mavi ekrandaki hata kodunu paylaşabilir misiniz ?

Mavi ekranda belirtilen hata kodlarına göre çözüm sunabiliriz.

İyi Forumlar.
Bir tanesi Opc watchdog violation mavi ekran hatalarından biri diğerini bulamadım ondada kernel diye birşeyler yazıyordu ve her restart attıgında mutlaka kernelpower 41 hatası var olay günlüklerinde

F

'Finn

Ziyaretçi
Görev Yöneticisinden CPU ve GPU'nun hızının kısıtlanıp kısıtlanmadığına bak. Eğer kısıtlanıyorsa ThrottleStop Cpu için BD prochotu kapatabilirsin. Ama Gpu için ne yapabileceğini bilmiyorum.

Belki de en düşük ayarlarda değilde orta - yüksek grafiklere ayarlaman fps artışında yardımcı olabilir. Bu arada gpu kaç watta çalışıyor?

Maroaa

Asistan Moderatör
13 Mar 2023
148
64
1- Bilgisayar= özellikler > gelişmiş sistem ayarları > en iyi performans (animasyonu kaldırır hızlı açılıp kapanmasını sağlar)
2- Masaüstünde bulunan içerikleri, bir doysa dizininde toplamak (oyun oynadığında proğram kullandığında vs alt+tap yaptığında bunlar fps düşüklüğüne neden olur)
3- Başlatma menüsünden Odaklanma yardımı > kapalı
4- Başlatma menüsünden arka plan uygulamarı burda kullanmadığın gereksiz arka plan uygulamarını kapatabilirsin (öneri hepsini kapat)
5- Görev yöneticisi başlangıçta açılan programlar işine yaramayan prğramları kapatabilirsin
6- Bilgisayarın hızlı açılması hızlı olması gereksinimlerinden Disk temizliği yapman
7- windows+R tuşu ile çalıştır > %temp% içeriğini temizlemek
8- Başlatma menüsünden Güç planlarını düzenleden seçenekler kapalı olsun + gelişmiş güç denetim ayarlarından güç tasarrufu yerine yüksek performansı seç
9- Başlatma menüsünden Bildirim ayarları kapalı olması lazım (bildirimler pc kasılmasına sebeb olur )
10- Başlatma menüsünden Disk temizliği silinecek dosyalardan hepsini seçip silmek (herhangi bir windosw'a zarar vercek dosyalar silinmez windows izin vermez zaten)
11- Windows updata > güncelleştirme aygıt yöneticisi > görüntü bağdaştırıcıları > sürücü > ekran kartını seçip denetlemek
12- Başlatma menüsünden gamebar yazıp konsol yardımcısı oyun çubuğundan açıksa kapatman iyi olacaktır
13- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > Görüntü ayarları performansa çekmek (kalite düşecektir ama akıcılık olucak eğer böyle bir sorun varsa yapabilirsin)
14- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > doku süzme kalitedeyse yüksek performansa alabilirsin
15 Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > güç yönetimi modu optimum güçte ise maksimum performansa alman (max performans ekran kartının hep tam performansta çalışmasını sağlar)
16- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > genel ayarlar görüntü ölçeklendirme kapalı ise açık yapabilirsin, oyuna girip bakabilirsin etkisini)

Son düzenleme:

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
1- Bilgisayar= özellikler > gelişmiş sistem ayarları > en iyi performans (animasyonu kaldırır hızlı açılıp kapanmasını sağlar)
2- Masaüstünde bulunan içerikleri, bir doysa dizininde toplamak (oyun oynadığında proğram kullandığında vs alt+tap yaptığında bunlar fps düşüklüğüne neden olur)
3- Başlatma menüsünden Odaklanma yardımı > kapalı
4- Başlatma menüsünden arka plan uygulamarı burda kullanmadığın gereksiz arka plan uygulamarını kapatabilirsin (öneri hepsini kapat)
5- Görev yöneticisi başlangıçta açılan programlar işine yaramayan prğramları kapatabilirsin
6- Bilgisayarın hızlı açılması hızlı olması gereksinimlerinden Disk temizliği yapman
7- windows+R tuşu ile çalıştır > %temp% içeriğini temizlemek
8- Başlatma menüsünden Güç planlarını düzenleden seçenekler kapalı olsun + gelişmiş güç denetim ayarlarından güç tasarrufu yerine yüksek performansı seç
9- Başlatma menüsünden Bildirim ayarları kapalı olması lazım (bildirimler pc kasılmasına sebeb olur )
10- Başlatma menüsünden Disk temizliği silinecek dosyalardan hepsini seçip silmek (herhangi bir windosw'a zarar vercek dosyalar silinmez windows izin vermez zaten)
11- Windows updata > güncelleştirme aygıt yöneticisi > görüntü bağdaştırıcıları > sürücü > ekran kartını seçip denetlemek
12- Başlatma menüsünden gamebar yazıp konsol yardımcısı oyun çubuğundan açıksa kapatman iyi olacaktır
13- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > Görüntü ayarları performansa çekmek (kalite düşecektir ama akıcılık olucak eğer böyle bir sorun varsa yapabilirsin)
14- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > doku süzme kalitedeyse yüksek performansa alabilirsin
15 Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > güç yönetimi modu optimum güçte ise maksimum performansa alman (max performans ekran kartının hep tam performansta çalışmasını sağlar)
16- Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA > 3d ayarları > genel ayarlar görüntü ölçeklendirme kapalı ise açık yapabilirsin, oyuna girip bakabilirsin etkisini)
Teşekkür ederim çoğunu yaptım fakat bir değişim olmadı akşam minidump dosyalarını atacağım buraya farklı bir sıkıntı var gibi geliyor bana yani belli ediyor çünkü çok basit bir oyunda bile bunu yaşıyorum minidump ta özellikle nvidia ile ilgili problemler var bildigim kadariyla islemcininde goruntu verme ozelligi var acaba bir çakısma söz konusu olabilirmi anlayan birileri zaten dump dosyalarindan anlayacaktir gercekten biktim aksam eve geliyorum 1 2 saat oyun vaktim var oda rezil oluyor cok bunaldım

aslnbkr27

Üye
24 Eyl 2023
233
170
#BlackHatTeam
Teşekkür ederim çoğunu yaptım fakat bir değişim olmadı akşam minidump dosyalarını atacağım buraya farklı bir sıkıntı var gibi geliyor bana yani belli ediyor çünkü çok basit bir oyunda bile bunu yaşıyorum minidump ta özellikle nvidia ile ilgili problemler var bildigim kadariyla islemcininde goruntu verme ozelligi var acaba bir çakısma söz konusu olabilirmi anlayan birileri zaten dump dosyalarindan anlayacaktir gercekten biktim aksam eve geliyorum 1 2 saat oyun vaktim var oda rezil oluyor cok bunaldım
Nvidia denetim masasından pyhsx ayarlarından kullanılacak olan donanımı ekran kartını seçin o zaman büyük bir yoğunluk hep ekran kartına yüklenecektir.Çakışma var ise kalkar.Minidump dosyalarını da atabilir misiniz daha çok yardımcı olabiliriz.İyi forumlar.

'Herodot

Asistan Moderatör
30 Eyl 2017
474
296
Kuvâ-yi Milliye
Bir tanesi Opc watchdog violation mavi ekran hatalarından biri diğerini bulamadım ondada kernel diye birşeyler yazıyordu ve her restart attıgında mutlaka kernelpower 41 hatası var olay günlüklerinde

CMD komut satırını yönetici olarak çalıştırıp "Sfc /scannow" komutunu çalıştırır mısınız ?
Ayrıca statik almanızı rica ediyorum, cihazı tamamen kapatın ve güç kablosunu çekin ardından 1 dakika boyunca power tuşuna basılı tutun. Bu işlemden sonra cihazı standart bir şekilde çalıştırarak problemleri test edebilirsiniz.

Problem devam ederse tekrar buradan belirtmenizi rica ediyorum.

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Evet zorunlu.Ayrıca sen kısayol atmışsın bu asıl dosya değil kısayol değil de asıl dosyayı atman gerekiyor.sağ tık dosya konumunu aç yapman gerekiyor asıl dosya o . O dosyayı virüs total ile atar mısın?
Evet beklettim ama çok iyi oldu pc dondu ekran komple sonra kendim manuel restart attım 1 dump dosyası daha çıktı ikisinide atıyorum şimdi

Psu'nun sertifikasi var mi? Ekran kartiniz max yukte 550 wt a kadar enerji tuketiyor islemciniz 65-70 watt arasi.

Sahsen ben bile olsam reset atardim.
psu dan olabilir diyorsunuz yani performans düşüklüğüde bundan kaynaklanıyor olabilirmi?

yosabe06

Üye
19 Ağu 2016
73
33
psu dan olabilir diyorsunuz yani performans düşüklüğüde bundan kaynaklanıyor olabilirmi?
Bundan bir kac yil once ekran karti almistim ekran karti tam yuk altinda psu ya fazla yuklendigi icin makina kendini korumaya alip reset atiyordu.
Eger baska bir problem yoksa %99.9 psu dan kaynaklaniyor.
Baska bir psu da ekran kartinizi deneyin size onerim 750 ila 850 watt olan bir makina kullanin.

aslnbkr27

Üye
24 Eyl 2023
233
170
#BlackHatTeam
İki dump dosyasını da detaylı olarak bizzat inceledim(WinDbg programı ile) ve sürücü hatasından kaynaklı olduğunu belirtmek isterim hatalar bunlar: kmode_exception_not_handled (1e)
system_thread_exception_not_handled (7e)

En sağlıklı çözüm format atmak windows'un yardım forumunda format ile düzeldiğini belirtmiş.Eğer format atmak istemiyorsan işlemcinin driverlerini kaldır ve pcni yeniden başlatman gerekiyor.

Ve bios ile ilgili olduğunu söyleyen de var.Son çare bios'un güncelliğini kontrol etmen gerekiyor.
İYİ FORUMLAR:)

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
İki dump dosyasını da detaylı olarak bizzat inceledim(WinDbg programı ile) ve sürücü hatasından kaynaklı olduğunu belirtmek isterim hatalar bunlar: kmode_exception_not_handled (1e)
system_thread_exception_not_handled (7e)

En sağlıklı çözüm format atmak windows'un yardım forumunda format ile düzeldiğini belirtmiş.Eğer format atmak istemiyorsan işlemcinin driverlerini kaldır ve pcni yeniden başlatman gerekiyor.

Ve bios ile ilgili olduğunu söyleyen de var.Son çare bios'un güncelliğini kontrol etmen gerekiyor.
İYİ FORUMLAR:)
Çok teşekkür ederim dostum en iyisi win10 a dönmek :D birşey sorabilirmiyim son kez format atmadan önce
işlemcinin ekran kartının driverlarını windowsun güncellediği gibimi bırakmalıyım yoksa kendi sitelerinden en güncellerinimi kullanmalıyım?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.