Bilgisayarı Baştan Sona Kadar Güvenli Tutma.

Jeav

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
384
0
Adana
elVUew.gif

cu3dvE.gif

Eğer bilgisayarımın güvenliğini baştan sona kadar sağlamak istiyorum diyorsanız öncelikle bir antivirüs şart. Antivirüs sizi çok rahatsız ediyorsa indirdiğiniz her dosyayı VirüsTotal gibi sitelerde taratacaksınız.

Virüs bulaştığı zaman sistemi geriye döndürmek için bir sistem geri yükleme noktası şart. Bunu hemen oluşturalım.

Bilgisayarınızın özelliklerine girin ve

68RdhN.jpg

"Sistem koruması"na tıklayın.

Çıkan pencerede,

66th2-.jpg

Oluştur butonuna tıklayın

Yine bir pencere çıkacak bu pencerede,

4BCR_p.jpg

Geri yükleme noktası adını yazdıktan sonra (sallayabilirsiniz) "Oluştur"a tıklayın.

5sgxms.jpg

Geri yükleme noktası oluşturuluyor.

4LHMsq.jpg

Ve oluşturuldu.

Peki bunu nasıl kullanacağız?

Bilgisayarınıza virüs bulaştı varsayalım.

4NZXGR.jpg

"Programları ve dosyaları ara."

Kısmına Sistem Geri Yükleme yazın.

7W6nZQ.jpg

Gördüğünüz gibi çıktı. Tıklayın.

59ZDd3.jpg

"Farklı bir geri yükleme noktası seç"e tıklayın ve "İleri >" ye tıklayın.

7vDVnQ.jpg

İsmini yazdığınız geri yükleme noktasını seçin ve "İleri >" ye tıklayın.

VJQZH.jpg

"Son"a tıkladıktan sonra "Evet" deyin.

Bir süre bekledikten sonra virüs'ün olmadığı bir sistem geri yükleme noktasına döneceksiniz.

Güvenlik bunla yeter mi hayır? Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmemiz gerekmekte. Ne kadar işe yaramaz olarak görünse de güvenlik için çok büyük etkenleri vardır.

Denetim Masası'na girdikten sonra

DQFYY.jpg

Windows Güvenlik Duvarı'na tıklıyoruz.

3fBQZQ.jpg

Güvenlik duvarı şuan bende kapalı. Eğer oradaki kırmızılar sizde yeşil ise bir değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktır. Açmak için,

6QLGCr.jpg

Soldaki seçeneklerden kırmızı kutu içerisindeki yazıya tıklayın.

6zfYL5.jpg

Kırmızı kutulardakilere tik attıktan sonra aşağıdaki "Tamam" butonuna basın.

Artık güvenlik duvarınız da etkin.

İnternette de güvenli olmak istiyorsanız tarayıcı ayarlarında bir kaç değişiklik yapacağız.

Chrome tarayıcısının ayarlarını göstereceğim.

57dRBV.jpg

3 Nokta işaretine bastıktan sonra açılan menüde,

Bmq8j.jpg

Ayarlar'a basın.

Açılan menüde biraz aşağı inip

4zjZtb.jpg

Butonuna basın.

32bxHG.jpg

Kırmızı kutu içerisindeki yere tik atın.

Bu yetmez. Bir de indirme adreslerinde sahte "İndir" butonlarını kaldırmamız gerek.

Bunun için "Adblock" eklentisi işimizi görecektir. Sadece sahte indir butonlarını kaldırmaya değil reklamları da kaldırmaya yarar.

Adblock yokken;

7kScZM.jpg

Adblock varken;

GrSKW.jpg

Bu sayede sahte virüslü reklam linkleri yok oluyor. Tabi ki onlara tıklayacak kadar 0 olmadığınızı biliyorum sadece yanlışlıkla tıklama veya dalgınlığınız yüzünden tıklama ihtimalini ortadan kaldırdım.

Buradan ekleyebilirsiniz.

Bir de indirdiğiniz her dosyayı VirüsTotal gibi sitelerde kontrol edeceksiniz. Mesela güvenmediğim bir yerden program indiriyorum. Dosyanın virüslü olma ihtimali var. Ne yapacaksınız gelin adım adım anlatayım.

İndirdiğiniz dosyayı Bu adrese upload edin.

Size bir sonuç verecektir. Benim aldığım sonuç;

3TPpFM.jpg

Bu programın virüslü olduğu anlamına gelmez. Önemli olan Avast, Norton ve Kaspersky gibi antivirüslerin virüs bulması ve bulduklarının Trojan gibi şeyler olması gerek. Packer veya static engine - malicious gibi şeylerden zarar gelmez.

Bu konu bu kadar az olmayacak aklıma geldikçe konuyu güncelleyeceğim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.