Bilgisayarima virüs bulaştı ne yapmalıyım

28 Eki 2022
119
35
Arkadaşlar enayi gibi bir tane dosya gördüm tabi sazan gibi atladım çok pişmanım adam defenteri devre dışı bırakmamı söyledi aynen yaptım sonra bilgisayarımdski hemen herşey silindi yaptığım programlar olsun herşey lütfen yardım edin zar zor aldım bilgisayarı ekran kartına falan zarar gelsin istemiyorum ssd deki windows 10 a virüs bulaştı Hdd de takılı onu da mi sifirlamaliyim lütfen yardımcı olun arkadaşlar

ankamurat

Katılımcı Üye
24 Eyl 2022
453
185
┌─(root@ankamurat)
Arkadaşlar enayi gibi bir tane dosya gördüm tabi sazan gibi atladım çok pişmanım adam defenteri devre dışı bırakmamı söyledi aynen yaptım sonra bilgisayarımdski hemen herşey silindi yaptığım programlar olsun herşey lütfen yardım edin zar zor aldım bilgisayarı ekran kartına falan zarar gelsin istemiyorum ssd deki windows 10 a virüs bulaştı Hdd de takılı onu da mi sifirlamaliyim lütfen yardımcı olun arkadaşlar
Sıfırla hepsini virüsün kaynağını da bul sil solucan yemişsin sanırım

01Kevin01

Katılımcı Üye
4 May 2022
428
224
Maalesef, görüldüğü gibi bilgisayarınız virüs bulaştı ve dosyalarınız silindi. Önerim, ilk olarak bilgisayarınızı virüs temizleme yazılımı ile taramak ve virüsleri temizlemektir. Daha sonra, eğer virüs temizleme yazılımı işe yaramazsa, sistem geri yükleme noktası kullanmak veya Windows'u sıfırlamak(format) iyi bir seçenek olabilir. Ancak, bu seçenekler sistem için var olan tüm verilerin kaybedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle, öncelikle bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemek veya geri yüklemek lazım ama onlarada virüs bulaşmış olabilir.
dikkatli olun...

'Seth

Uzman üye
22 Haz 2019
1,457
786
root
Merhaba, KALİ'den format usbsi oluşturmanız gerekiyor. balenaEtcher yazılımını öneriyorum rahatlıkla Windows 10 format diski hazırlayabilirsiniz. En kökten ve garanti yol bu olacaktır.

28 Eki 2022
119
35
Arkadaşları çoğunuzun dediği gibi sağlam bir format attım win10 yükledim rufushla USB ye açtım falan kurulumu yaptım sonra yeniden başlattığımda ssdyi görmedi PC sadece USB takınca görüyor ve her USB taktiğimda yeniden win yüklüyor
Bilen,fikri olan varsa lütfen paylaşırmı

Rumexus

Kıdemli Üye
26 Ocak 2016
2,157
323
Arkadaşları çoğunuzun dediği gibi sağlam bir format attım win10 yükledim rufushla USB ye açtım falan kurulumu yaptım sonra yeniden başlattığımda ssdyi görmedi PC sadece USB takınca görüyor ve her USB taktiğimda yeniden win yüklüyor
Bilen,fikri olan varsa lütfen paylaşırmı
Boot ayarlarında advanced kısmında olması lazım ama emin değilim, boot kısmında gezinirseniz bir bölümde sistemi başlatırken anakartın başlatıcı olarak seçtiği bir donanım olması lazım bu usb de olabilir ssd de olabilir, o kısımdan ssd donanımınızı birinci sıraya alırsanız düzeltebilirsiniz.

bkz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.