Bilgisayarınzın Güvenliği İçin Önemli Makale

26 Haz 2013
120
0
MALATYA
Evet Arkadaşlar TurkHackTeam İçin Arşivimden Paylaşılmamış KOnuları Açıyorum Arkadaşlar

Nasıl %100 virüslere,kötü amaçlı dosyalara karşı bilgisayarımızı güvenli yapabiliriz bu konuda bunun cevabını bulucaksınız.Bir kişisel güvenlikçi olarak teknolojinin ilerlemesiyle virüsler ve çeşitleride çok aşırı şekilde gelişti , buna bağlı olarak tek bir anti virüsle bilgisayarımı koruyorum diyenler ancak kendilerini kandırabilir.Bilgisayarınız güvenliğini sağlamak için farklı kombinasyonlarla güvenliği pekiştirmek gerekir.Adım adım bu güvenliği ele alacak olursak;

1-) Virüs,malware,worm,dialer gibi yazılımlar,bunlar bilgisayara zarar vermek amaçlı anonim olarak nette dolaşan zararlı kodlardır.Örnek olarak win32.parite.b Conficker,Sality virüsleri gibi bunlar için bir Anti virüs yeterli olacaktır.Gerekli dökümanları konunun devamında vereceğim.

2-) Trojen ve Keyloggerler;evet dostlarım herkezin başının en az bir kerede olsa derde girdiği bir konudur,ve virüslerin en zararlısı olarakta kabul edilir trojen ve keyloggerlar.Bunlar kötü niyetli kişiler tarafından bilgisayarınızı ele geçirmek veya kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için sizlere verilen yazılımlardır.Kimse demesin ki benim antim herşeyi önler fud denilen bir kavram vardır hiç bir antiye trojenleri tanınmaz yapmak o kadarda zor bişey değil artık .
Diğer bir noktada botnet ağları,bunlarda server mantığıyla çalışır ve botnet alırsanız pc'niz artık bir zombi pc olur buda zararlı bir durumdur. Bunlar içinde gerekli dökümanı konunun devamında vereceğim.Yavaş yavaş zararlıları tanıyoruz.

3-) Pishing Botnet saldırları uzaktan kontrol denemeleri (telnet,uzak masaüstü gibi) ; Evet arkadaşlar bu o kadar *** olmasada yine başımıza geleblecek bir durumdur.Fake mail fake fake msn gibi kavramlar şu günlerde oldukça arttı bunlardan korunmakta bizim elimizde.Bunun içinde gerekli dökümanını birazdan sizlere vereceğim.

Anti Virüsler Hakkında Detaylı Açıklama;
Bir bilgisayar kullanıcısı olarak ve bu işlerin içinde olan biri olan ben,sizlere deneyim ve tavsiyelerimden faydalanmanızı isterim.Bugüne kadar neredeyse piyasadaki her Anti Virüsü Kullandım ve benim analizime göre;

Avast : 2005 2007 yılları arasının en iyi Anti Virüsüydü.Her ne kadar yeni sürümleri çıkmış olsada günümüzdeki Anti Virüslere göre kendini çokta geliştiremedi.Kısacası kesinlikle tavsiye etmiyorum .Yanlış alarm ve saldırı engelleyemiyor vasat bir Anti Virüs.Bilinen tehditlere karşı iyi fakat bilinmeyenlere bişey yapamıyor sezgisel taraması çok kötü.

Kapersky : Herkes bu Antivirüsü kral olarak ve en iyi görür.Doğrudur Kaspersky en iyi antivirüstür.Fakat bu kadar iyi olmasının yanında bazı dezavantajlarıda vardır.Öncelikle sistem özellikleriniz ne kadar iyi olursa olsun sisteminizi aşırı derece kasar,bilgisayar açılışı ve kapanışını geciktirir.Kısacası pc'nizi korur ama yavaş yavaş ta öldürmeye başlar.

Eset : Tek kelimeyle özetlemesi gerekirse uzak durun gördüğünüz yerde kaçın,Eset kadar kötü bir Anti Virüs yoktur. Geçilmesi en kolay Antivirüs bana göre,ki herkesde artık eseti kolay geçiyor o yüzden tavsiye etmiyorum.Anlamadığım bişey herkes eset eset diyor ama esette ben o kadar bişey göremedim.Bypass etmek 2 dk bile sürmüyor.Virüsleri silemiyor.

Panda : Panda içinde Kaspersky ile aynı şeyler geçerli.Güvenilk duvarında kimse yarışamaz ama çok kasar o yüzden tavsiye etmiyorum.

McAffe : Bu Anti Virüste sistem dosyalarınızı zararlı görmesiyle ünlü olmuştur.Tavsiye etmiyorum herşeye virüs diyor

Norton 360 V5 : Norton yıllardan beri faliyette olan ve kalitesini hiç bırakmayan kaliteli bir Antivirüstür fakat yine çok kasmasıyla bilinmektedir. Kişisel kullanım için önermiyorum kesinlkle ofis srket gibi yerlerde kullanılabilir.

AVG : Kesinlikle önermiyorum tam bir fiyasko.Sadece görünüş.Daha doğru dürüst Pcden bile kaldıramıyor kendini.

Bit Defender : Kullanımı karışık olması nedeniyle önermiyorum.Tecrübeli bir kullanıcı değilseniz başınıza işler açabilir.

Şimdi gelelim benim önerdiğim Anti Virüse. Bu yukarıda önerdiğim tüm Anti Virüsler ücretli yani lisans gerektiriyor. Şimdi size önereceğim Anti Virüs ise hem kaliteli hemde ücretsiz.

Avira Personel Antivirüs : Kısacası benim favorim 1 senedir kullanıyorum.1 tane virüs kaçırdığını görmedim.Nerede ne varsa buluyor ve kesinlikle yanlış alarm vermiyor. Ücretsiz olması da ayrı bir avantaj.Tek dezavantajı ingilizce olması fakat o kadar çok bilmenizde gerek yok virüs bulduğu zaman size 3 seçenek sunar.
Remove Details.Decline Remove derseniz Virüs silinir details derseniz virüsün bulaştııgı tüm dosyalar çıkar.Decline dersenizde olduğu gibi bırakır.Benim tek geçemediğim Anti Virüs aviradır.Hiç bir şekilde bypass ve crypted olmuyor. Crypt ediyorum trojen.crypt diyor tekrar deniyorum bu sefer downloader diyor bi daha deniyorum win.agent diyor kısacası baş belası bir anti.Trojenlere karsı gayet etkili.
Kısacası Avira her zaman bir numaradır.

Bir Diğer Konu Da Browser (tarayıcı) Güvenliği;

Çoğu kişi bunu küçümser ama artık keylogger ve trojenlerde tarihe karışıyor.Bir kişi sadece cookies handling yaparak tüm bilgilerinizi alabilir.Bunun için ne yapmalıyız?
Mutlaka her internete giriş çıkışımızda cookiesleri temizlemeliyiz peki nedir bu cookiesler? Bunlar internette şifremi kaydet dediğinzde tutulan kayıtlardır.Şifreleriniz bilgisayarınızda şifreli bi halde bi klasörde tutulur.Hiç düşündünüzmü şifremi hatırla dediğinizde çıkıyorsunuz tekrar girdiğinizde şifreniz orda duruyor o şifre havadan gelmiyor değilmi? Bu yüzden CCleaner ile her defasında internet geçmişinizi temizletiniz.Browser olarakta kesinlikle ya firefox yada opera kullanın hem hızlı hem güvenli hemde rahat.

Bu kadar bilgi yeterli sanırım şimdi gelelim gerekli dökümanlara. %100 bilgisayar güvenliği için,5 kademeli bir güvenlik sistemi kuracağız.Ve üstelik bu 5 program bir kaspersky kadar bile kasmıyacak
tüm download linkleri konu altında verilecektir.Ve vereceğim tüm programlar f*u*u*l olacaktır.Key S3ri4l derdi yok.

İlk olarak trojen ve virüslere karşı Anti Virüs yani avira, kolay kurulumu vardır sizi uğraştırmaz.

-Temel Özellikler-

• 730,000 virüsü tanır, bulur ve yokeder.
• Tanınmayan virüsleri engelleme özelliğine sahiptir (pro-active).
• Virus Guard özelliği ile internetten indirdiğiniz dosyaların tehlike oluşturmasını önler
• makro virüslerini tanır ve onarır.
• Dialer programlarını önler.
• Trojan,worm,backdoors vb. zararlı yazılımlara izin vermez.
• Kolay yönetilir ve güncellenir.
• Boot virüslerini engeller.
• Windows Vista xp , win 7 ile uyumludur.

Comodo Firewall (Aynı Zamanda Davranış Analizi Özelliği De Mevcut)

(Ücretsiz Güvenlik Duvarı) profesyonel bir ekip tarafından hazırlanarak tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulan güçlü bir yazılım.Sisteminizi iç ve dış ataklara karşı korumak için kullanabileceğiniz bu çözüm,zararlı yazılım ve hacker saldırılarına karşı etkili.Kişisel bilgilerinizi korumak için ihtiyaç duyabileceğiniz bu güvenlik duvarı yazılımı basit yapısı ile size yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor.Özellikle kolay yapılandırılabilir ayarları ve basit kullanıcı arayüzüyle dikkat çeken program düzenli güncellemelerle en güncel tehditlere karşı kullanıcıları koruyor. Öne Çıkan Özellikler:

# İnternet ataklarına karşı bilgisayar koruması.
# Bilgisayarda çalışan uygulamaları monitörleme.
# Kötü niyetli yazılımları engelleme.
# Sandbox teknolojisi.
# Bulut (cloud) temelli davranış analizi ve listeleme.

comodofirewall541890681.png

Zamana Antilogger (Keylogger Ve Trojenler İçin)

Antilogger,zararlı yazılımların saldırı metodlarına karşı geliştirilmiş,güçlü anti-eylem metodları içeren,yenilikçi güvenlik modülleri ile "Bilgi Güvenliği"nizi imza veritabanına ihtiyaç duymadan,sezgisel olarak koruma altına alır.
Antilogger,bilinen tüm yöntemler ile çalışan bilgi hırsızlığı amaçlı zararlıları engellemektedir.Kullandığı sezgisel koruma metodu ile henüz ortaya çıkmamış ve bilinmeyen yeni saldırı yöntemlerine karşı da "Bilgi Güvenliği"nizi sıfır zamanlı olarak koruyabilmektedir.Yaygın olarak kullanılan ve dünyaca tanınmış çeşitli güvenlik yazılımlarının bile yakalayamadığı bilinmeyen zararlılara karşı size yepyeni ve çok güçlü bir koruma sağlar.

* SSL Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün Anti-SSL Logger Modülü
* WebCam Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün Anti-WebCam Logger Modülü
* Key Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün Anti-Key Logger Modülü
* Screen Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün Anti-Screen Logger Modülü
* Clipboard Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün Anti-ClipBoard Logger Modülü
* İşletim Sisteminizi koruyan üstün Sistem Savunma Modülü

CCleaner

Tertemiz ve hızlı ve sorunsuz bir bilgisayar için kullandığımız yazılımın en son sürümü Ücretsiz PC optimizasyon aracıdır. Program ile kullanılmayan, gereksiz dosyalar bir fare tıklaması ile temizlenebiliyor. Program, Windows kayıt defterindeki (registry) gereksiz dosyaları da silebiliyor. Bunun yanı sıra programın “Tools” bölümünden, kaldırıldığı halde Program Ekle/Kaldır’da listenenen uygulamaları temizleyebilirsiniz.

Temizlediği Bileşenler:

# Internet Explorer
# Geçici dosyalar
# URL geçmişi
# Önbellek (cache)
# Çerezler (cookie)
# Index.dat dosyası

# Opera
# Firefox
# Geçici dosyalar
# Önbellek (cache)
# Geri Dönüşüm Kutusu
# Pano (clipboard)
# Windows geçici dosyaları
# Windows günlük (log) dosyaları
# En son kullanılan belgeler listesi (Başlat Menüsü üzerindeki)
# Çalıştırılmış dosya geçmişi (Başlat Menüsü üzerindeki)
# Windows XP Arama Asistan geçmişi

Kapsadığı Uygulamalar:
Opera, Firefox Media Player, Msn Messenger, eMule, Kazaa, Google Toolbar, Netscape, Office XP, Nero, Adobe Acrobat, Adobe Photoshop, WinRAR, WinAce, WinZip, CuteFTP, Quick Time, Nero ve aklıma gelmeyen hemen hemen tüm programlar..

Evet ArkadaşLar Programar bu kadardı.Bunları yaparsanız emin olun ne trojen nede keylogger sizinle uğraşamaz ve tabiki diğer tüm zararlı yazılımlarda.
Buda Sistemi Kasabilir Diyenlere Denemeden Bişeyi Bilemezsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.