Bilgiseyar Neden Kasıyor olabilir??

HemLocK

Üye
17 Eyl 2012
109
0
merhaba arkdaşlar benim pc baya eskidi sayılır 5sene oldu eskidiğini farkındayım yeni pc toplatıcam ama bu pcde bi anormallik var çoğu oyunu donmaktan açamıyorum bile bu son bir kaç aydır iyice kendini bozdu oyunu açıyorsun kasma sorunu yok 2dk sonra kasmaya başlar belli bir süre kendisini kasınca düzeliyor 2dk sonra yine kasıyor ve yine düzeliyor böyle devam ediyor. neden sorunu anlamadım bilgiseyarımın özellik bunlar :

4GB RAM (Kullanılabilir3:50)

Intel(R) Pentium(R) 4CPU 3.00GHz 3.00GHz

32 bit işletim sistemi windows7 ultimate

ATI Radeon HD 3450
---> ekran kartı çok kötü biliyorum ama ekran sadece ekran karıtnımı değiştiriyim bilemedim yoksa pc tamamen çöp mü oldu o yuzden açtım konuyu parayı boşa harcamak istemiyorum. Saygılar cevaplarınızı bekliyorum.

Maxthon

Yeni üye
14 Nis 2014
27
0
pc özellıklerın ıyı aslında. bence pcne yenı bır ekran kartı ve ram taktır. sonra tam temızleyıcı programlarla ram'ını temızle. ardından ccleaner , combofıx ve kaspersky vs. vs. bu programlarla pcnı ıyıce bır temızle. ancak ram taktırmayı unutma. ram pcndekı hızı çok etkıler. gereksız programlarıda kaldır. format çare değıl sen dedıklerımı yap pcn ıyı olmaya başlar :)

HemLocK

Üye
17 Eyl 2012
109
0
pc özellıklerın ıyı aslında. bence pcne yenı bır ekran kartı ve ram taktır. sonra tam temızleyıcı programlarla ram'ını temızle. ardından ccleaner , combofıx ve kaspersky vs. vs. bu programlarla pcnı ıyıce bır temızle. ancak ram taktırmayı unutma. ram pcndekı hızı çok etkıler. gereksız programlarıda kaldır. format çare değıl sen dedıklerımı yap pcn ıyı olmaya başlar :)

pcde ram taktırma yeri yok daha :D ne yapmalıyım ? cevabın için teşekkürler.

quespy

Kıdemli Üye
24 Şub 2014
2,318
2
Bursa
bilgisayarın donma sorunu çok ısınma olabilir ısısını kontrol et eğer ısınma varsa fanını değiştir termal macun sürmeyi unutma daha sonra ise hala kasma donma yaparsa format at sorun devam ederse ekran kartı şart

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
Ramlarin DDR1'dir büyük ihtimal ,, bir de ekran kartını değiştireceksin o da agp slotludur tahminim ,,

Yani bu iş sana 150 - 200 tlye patlar ,,

Bir de bir şey söyleyeceğim biosuna güncelleme geldi mi? Senin pc xp döneminden kalma ,, yani mhz frekansları win7 hızına adapte olmayabilir?
Xp 64 bit yükle ya da ramlari yükselt yani ram takviyesi yap 4 veya 6 gb olsun ,, win7 64 kullan.

BayZorro

Katılımcı Üye
4 Tem 2013
471
3
48
Everywhere
BAŞLAT - ÇALIŞTIR - %TEMP%
BAŞLAT - ÇALIŞTIR - TEMP

Burdaki Tüm Dosyaları Sil Daha Sonrada CClener Yükle
Yada Advenced System Care 7 Yükle Faydasını Görürsün Kardeşim :)

CruiserVaqabond

Uzman üye
23 Haz 2013
1,295
0
Adana

Bir Bilgisayarın RAM'larden dolayı kasma yaratması bu 3 ihtimalden öncelikli değildir.

1- Virüs yemişsindir, veya HDD Kapasitesi Azalmıştır (Ömrünü Tamamlıyor Olabilir) + (Format Atsan Dahi HDD İçindeki Diskler Tamamen Temizlenmez)
2- Ekran kartın arızalıdır.
3- En önemlisi, İşlemcinin termal macunu etkisini yitirmiş olabilir. Yenilemekte Fayda var (Macun 15-20 TL)

Ayrıca Isınma sorunu var ise Anakart üzerindeki bütün kondansatörleri kontrol et. Şişme gibi bir durum varsa bilgisayarcıya gitmende fayda var.

Son düzenleme:

Küçük-Mavi

Kıdemli Üye
23 Şub 2013
2,674
0
Backdoor
Hocam bilgisayarınızı temizlemeyi unutmayın :) Yani hem program hem de donanım olarak temizleyin :)
İşlemciniz fena değil :) RAM ddr3 ten eskidir mutlaka ...Şu anki işlemcinize göre ve ucuz bir ekran kartına ve iyi olana göre anakart alıdınız mı bir de 6 gb ram size yeter :)
Bir de SSD yi unutmayın hocam :) SSD büyük fark yaratıyor.SSD'ye Windows'unuzu kurarsınız HDD ye de resim,müzik gibi dosyalarınızı atarsınız :)

HemLocK

Üye
17 Eyl 2012
109
0
Ramlarin DDR1'dir büyük ihtimal ,, bir de ekran kartını değiştireceksin o da agp slotludur tahminim ,,

Yani bu iş sana 150 - 200 tlye patlar ,,

Bir de bir şey söyleyeceğim biosuna güncelleme geldi mi? Senin pc xp döneminden kalma ,, yani mhz frekansları win7 hızına adapte olmayabilir?
Xp 64 bit yükle ya da ramlari yükselt yani ram takviyesi yap 4 veya 6 gb olsun ,, win7 64 kullan.
bios la alakalı fazla bişi bilmiyorum açıkcası bi kere güncelleme atmaya çalıştım oldumu olmadımı bilemiyorum :D bilgiseyar kasmaya başlayınca format attım yine düzelmedi format attıkdan sonra biosu güncellemeyi denemedim anakartın modeli : P5KPL-AM SE ne yapabilirim şimdi ekran kartını mı değiştiriyim ?

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
bios la alakalı fazla bişi bilmiyorum açıkcası bi kere güncelleme atmaya çalıştım oldumu olmadımı bilemiyorum :D bilgiseyar kasmaya başlayınca format attım yine düzelmedi format attıkdan sonra biosu güncellemeyi denemedim anakartın modeli : P5KPL-AM SE ne yapabilirim şimdi ekran kartını mı değiştiriyim ?

Değiştirebilme imkanın varsa değiştir. :) Ram takviyesi yap :) ve 64 bit yüklemeye bak windows sürümlerinden.

HemLocK

Üye
17 Eyl 2012
109
0

Bir Bilgisayarın RAM'larden dolayı kasma yaratması bu 3 ihtimalden öncelikli değildir.

1- Virüs yemişsindir, veya HDD Kapasitesi Azalmıştır (Ömrünü Tamamlıyor Olabilir) + (Format Atsan Dahi HDD İçindeki Diskler Tamamen Temizlenmez)
2- Ekran kartın arızalıdır.
3- En önemlisi, İşlemcinin termal macunu etkisini yitirmiş olabilir. Yenilemekte Fayda var (Macun 15-20 TL)

Ayrıca Isınma sorunu var ise Anakart üzerindeki bütün kondansatörleri kontrol et. Şişme gibi bir durum varsa bilgisayarcıya gitmende fayda var.

virüs sanmıyorum format atar atmaz deepfreze kurdum. işlemcinin macununu nasıl görücem anlıcam bitip bitmediğini bitince yavaşlma sorunumu oluyor?

CruiserVaqabond

Uzman üye
23 Haz 2013
1,295
0
Adana
Macunun etkisini yitirmesi durumunda işlemci ısınmaya başlar ve kasma yaratır. Ayrıca bu uzun süre devam ederse işlemci kullanılmaz hale gelir.

Kasayı açtığın zaman karşında sana bakan fan ve altındaki filtreyi beraberinde sök..
İşlemci onun altındadır.
1339861184LGA%20775%203-700x700.jpg

Resim; Filtrenin alt kısmıdır. Hem buraya hem de işlemcinin üzerinde macunu sürüp gezdireceksin etrafa (işlemciyi sökmeyeceksin)

NOT: Acemiysen Elini Bile Vurma Bilen Birine Yaptır.

HemLocK

Üye
17 Eyl 2012
109
0
Macunun etkisini yitirmesi durumunda işlemci ısınmaya başlar ve kasma yaratır. Ayrıca bu uzun süre devam ederse işlemci kullanılmaz hale gelir.

Kasayı açtığın zaman karşında sana bakan fan ve altındaki filtreyi beraberinde sök..
İşlemci onun altındadır.
1339861184LGA%20775%203-700x700.jpg

Resim; Filtrenin alt kısmıdır. Hem buraya hem de işlemcinin üzerinde macunu sürüp gezdireceksin etrafa (işlemciyi sökmeyeceksin)

NOT: Acemiysen Elini Bile Vurma Bilen Birine Yaptır.

evet acemeyim. kasada ısınma yok ama kasma var. benim bilgiseyrarın özelliklerinden ekran kartı çok kötü dimi bi onlar hakkındada yorum yapsan yeni pc tıoplıcam da idareten bunu ayarlmak istiyorum kardeşlerimde var ben yeni pc alınca bunu kardeşime vermeyi düşünüyorum.

CruiserVaqabond

Uzman üye
23 Haz 2013
1,295
0
Adana
evet acemeyim. kasada ısınma yok ama kasma var. benim bilgiseyrarın özelliklerinden ekran kartı çok kötü dimi bi onlar hakkındada yorum yapsan yeni pc tıoplıcam da idareten bunu ayarlmak istiyorum kardeşlerimde var ben yeni pc alınca bunu kardeşime vermeyi düşünüyorum.

Öncelikle temiz bir format at o zaman.
O zaman sorunun yazılımsal veya donanımsal olduğu kesinleşir.

Ayrıca bilgisayar toplayacaksan özelden mesaj atarsan sana yardımcı olabilirim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.